Warren Buffett a 8 najvýhodnejších investícií jeho kariéry

7. 12. 2017

Warren Buffett je všeobecne považovaný za najúspešnejšieho investora všetkých čias. A existuje na to aj dobrý dôvod. Odkedy prevzal kontrolu nad spoločnosťou Berkshire Hathaway, vykazovala ročné výnosy takmer dvojnásobku výnosov indexového fondu S&P 500. Táto skutočnosť pramení predovšetkým z Buffettovej schopnosti uzatvárať vynikajúce investičné obchody.

Predstavujeme Vám osem príkladov najúspešnejších investícií, akvizícií a iných obchodov, ktoré Warren Buffett uzatvoril počas svojej kariéry „ikonického investora“.

1. Dôvera, ktorá sa oplatila

Po vyvrcholení svetovej finančnej krízy sa Buffett rozhodol prejaviť svoju dôveru gigantovi na poli investičného bankovníctva – spoločnosti Goldman Sachs. Investoval do nej 5 miliárd dolárov.

Na oplátku získal preferenčné akcie tejto spoločnosti v hodnote $ 5 miliárd a tiež právo na nákup 43,5 miliónov kmeňových akcií o hodnote $ 115 (za akciu). Toto právo mal možnosť uplatniť k októbru 2013. Spoločnosť Goldman Sachs nakoniec od Buffetta odkúpila preferenčné akcie za $5,64 miliardy a získala tak 13 miliónov akcií v podstate zadarmo. Tie predstavovali rozdiel medzi vtedajšou cenou akcií a realizačnou cenou Buffettových práv na odkup kmeňových akcií.

2. Ako sa stala Berkshire Hathaway najväčším akcionárom spoločnosti Bank of America

Snáď najúspešnejším Buffettovým obchodom v moderných dejinách sa stala investícia do banky Bank of America, ktorá nastala bezprostredne po odznení finančnej krízy.

Buffett sa v roku 2011 rozhodol nakúpiť preferenčné akcie spoločnosti Bank of America v hodnote $ 5 miliárd, ktoré ponúkali vyplácanie dividend na úrovni 6%. A to nebolo všetko. Buffett po dohode s bankou získal aj práva na nákup 700 miliónov jej kmeňových akcií, ktorých cena bola určená iba na $ 7,14 za akciu. Toto právo mohol uplatniť kedykoľvek, pred septembrom 2021. V tom období bolo toto právo takmer bezcenné. Akcie banky sa obchodovali za cenu nižšiu ako uvedená suma.

Situácia sa však odvtedy výrazne zmenila. V polovici roku 2017 bola už cena akcií Bank of America takmer trojnásobne vyššia. Dividendy banky sa dokonca zvýšili na vyššiu úroveň, ako bola hodnota výnosov spoločnosti Berkshire Hathaway, z vlastnenia preferenčných akcií. Buffett teda uplatnil svoje právo na nákup a získal tak 700 miliónov akcií, čo z neho efektívne spravilo najväčšieho akcionára tejto finančnej inštitúcie. V súčasnosti Buffett vyťažil zo svojej počiatočnej investície už $ 14,2 miliardy, pričom od nej uplynulo iba šesť rokov.

Podobné: Warren Buffett – inšpirácia každého investora

3. Predpovedal Veštec z Omahy hypotekárnu krízu?

Investori, ktorí sledujú vývoj Buffettovej kariéry iba v rámci posledných rokov, s prekvapením zisťujú, že kedysi bol veľmi významným akcionárom štátnej hypotekárnej agentúry Freddie Mac.

Buffet kúpil akcie spoločnosti Freddie Mac v roku 1988, keď ich cena dosahovala $ 4 za akciu. V priebehu nasledujúceho desaťročia sa však ich hodnota vyšplhala až na $ 70 a Buffett si užíval celkové výnosy na úrovni viac než 1 500%. Okolo roku 2000 sa však začala hypotekárna agentúra vystavovať nadmernému riziku. To Buffettovej pozornosti neuniklo. Veľmi rýchlo predal v podstate všetky akcie, ktoré spoločnosť Berkshire Hathaway v tejto agentúre vlastnila. V súčasnosti sa akcie spoločnosti Freddie Mac obchodujú približne za $ 3. To je dokonca ešte nižšia cena, ktorú za ne Buffett zaplatil pred takmer tridsiatimi rokmi.

4. Investícia do železníc priniesla sladké ovocie

Berkshire Hathaway v roku 2009 kúpila železničnú spoločnosť Burlington Northern Santa Fe (BNSF) Railroad. V tom čase sa jednalo o doposiaľ najväčšiu akvizíciu Buffettovej skupiny.

Berkshire už pred uzavretím obchodu vlastnila takmer jednu štvrtinu spoločnosti a za odkúpenie jej zvyšného dielu zaplatila $ 26,71 miliárd. Vrátane dlhu dosahovala celková hodnota akvizície závratných $ 36 miliárd a sám Buffett priznal, že išlo o „drahý nákup“. V súčasnosti sa však tento krok investičného magnáta nedá kritizovať. Odhady rôznych analytikov sa líšia, no agentúra Bloomberg uvádza, že aktuálna hodnota spoločnosti BNSF predstavuje 93 miliárd dolárov.

5. Stavili by ste proti Buffettovi?

Mnohým sa môže zdať prekvapivé, že Buffett považuje jednoduché, nízko-nákladové indexové fondy za najinteligentnejšiu investíciu, ktorú môže zrealizovať ktokoľvek. Nezvyčajnú povahu tohto vyhlásenia navyše umocňuje skutočnosť, že ho vyslovil pravdepodobne najúspešnejší akciový investor v histórií. Buffett tvrdí, že väčšina ľudí nemá čas a dostatočné schopnosti na zostavenie portfólia samostatných akcií, ktoré by svojím výkonom prekonali trh. Vo svojej hypotéze tiež uvádza, že vysoko nákladové investičné nástroje, akými sú napríklad hedžové fondy, sú v súboji voči trhu odsúdené na prehru.

Buffett sa nebál potvrdiť svoje slová odvážnymi činmi. Uzavrel stávku s Tedom Seidesom, ktorý je manažérom hedžových fondov. Predmetom stávky bolo, že indexový fond S&P 500 v dlhodobom horizonte prekoná výkon skupiny piatich „fondov fondov“ zvolených Seidesom. Buffett vložil do stávky $500 000 zo svojho vlastného majetku a tá mala trvať celých desať rokov. Už po deviatich rokoch však bolo jasné, ktorá strana sa stane víťazom. Indexový fond S&P 500 dosahoval celkové výnosy v hodnote 85,4%, zatiaľ čo hedžové fondy sa mohli pochváliť iba výnosmi na úrovni 22%. Výsledky boli natoľko jednostranne naklonené, že Seides sa nádeje na výhru predčasne vzdal.

6. Ako Buffett zaplatil $ 25 miliónov a získal $ 1,35 miliardy

See’s Candies je rodinnou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá výrobou sladkostí. Buffett ju v roku 1972 odkúpil za $ 25 miliónov. Treba poznamenať, že sa jedná o relatívne malú investíciu spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorá však v konečnom dôsledku Buffettovi, ako aj akcionárom jeho firmy priniesla nevídané zisky.

Celkové výnosy spoločnosti See’s Candies k dnešnému dňu predstavujú až $ 1,35 miliardy. Aj keď zohľadníme $ 32 miliónov, ktoré Berkshire investovala do prevádzky tohto výrobcu sladkostí v priebehu rokov, stále sa jedná o výnimočne dobrú návratnosť počiatočnej investície.

7. Najväčšia Buffettova výhra na akciovom trhu

Warren Buffett popíja svoju obľúbenú čerešňovú Coca-Colu počas výročného stretnutia spoločnosti Berkshire Hathaway.

Najväčšia investičná výhra Warrena Buffetta na akciovom trhu je vynikajúcim príkladom toho, čo rozumie pod pojmom „večné akcie“. Prostredníctvom Berkshire Hathaway, Buffett v roku 1988 kúpil akcie spoločnosti Coca-Cola. Odvtedy prešlo takmer 30 rokov a hodnota týchto akcií sa voči ich počiatočnej cene zvýšila približne o 1 350%. To dokonca ani nezahŕňa dividendy, ktoré Berkshire Hathaway získavala po celé tri dekády. Pri súčasnej výške dividend zarába Coca-Cola Buffettovej firme 592 miliónov dolárov ročne.

Podobné: Ako Warren Buffett zbohatol pomocou poistenia

8. Buffettova najlepšia a najhoršia investícia

Mohli by sme povedať, že najlepšia Buffettova investícia všetkých čias je spojená s nákupom väčšinového podielu v samotnej spoločnosti Berkshire Hathaway. Keď sa jej zmocnil, akcie spoločnosti sa obchodovali za cenu menšiu než $ 12 za akciu. V súčasnosti majú jej akcie triedy „A“ hodnotu viac ako $ 280 000.

Možno Vás preto prekvapí, že Buffett sa o odkúpení spoločnosti Berkshire vyjadril ako o svojej najhoršej investícii všetkých čias. V čase, keď sa postavil na jej čelo, bola textilnou spoločnosťou zmietajúcou sa v problémoch. Buffett svoje vyhlásenie odôvodnil tým, že namiesto investovania do neúspešného podniku mohol usmerniť svoje prostriedky do nákupu poisťovacích spoločností. V takom prípade by v priebehu posledných 50 rokov zarobil sebe a investorom spoločnosti Berkshire Hathaway až o celých $ 200 miliónov viac.

Zdroj: Reuters, WSJ, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×