Warren Buffett – inšpirácia každého investora

Warren Buffett nie je typickým miliardárom. Hodnota jeho majetku dosahuje úroveň okolo 70 miliárd, no žije relatívne skromným životom.
Buffett dodnes žije v dome, ktorý v roku 1957 kúpil za 31 000 dolárov. Zrieka sa súkromných lietadiel v prospech verejnej dopravy a namiesto divokých osláv, hrá bridž.
Práve protiklady závratného majetku a túžby žiť jednoduchým životom pútajú pozornosť ľudí po celom svete.
Životný štýl miliardára bol nedávno zachytený v dokumente z produkcie HBO, „Becoming Warren Buffett“.
„Veštec z Omahy“ sa narodil roku 1930 v Omahe, štáte Nebraska, rodičom Howardovi a Leile Buffettovým. Jeho otec bol štvornásobným kongresmanom z Nebrasky a burzovým maklérom
Kým sa ostatné deti hrali s loptou na ulici, Buffet sa stýkal s najsilnejšími hráčmi z Wall Street
Svoj moment osvietenia zažil vo veku 10 rokov. Na Wall Street.
Počas návštevy v New Yorku sa na obede stretli Buffett, jeho otec a At Mol – Holanďan, ktorý bol členom Newyorskej burzy cenných papierov.
Buffett spomína: „Po obede za nami prišiel chlap s táckou plnou rôznych tabakových listov. Nechal pána Mola vybrať si listy podľa svojej chuti a spravil mu z nich cigaru. Vtedy som si pomyslel, že toto je ono. Neexistuje nič lepšie. Vlastná cigara na mieru.“
V tej chvíli sa Buffett rozhodol zasvätiť život zarábaniu peňazí.
Buffett začal investovať už v ranom veku. Svoje prvé akcie kúpil ako 11-ročný
Za cenu $38 za akciu kúpil tri akcie spoločnosti Cities Services Preferred. Mladý Buffett sa ich držal napriek rýchlemu pádu ceny na $ 27 za akciu, no predal ich hneď ako stúpli na $ 40.
Buffettov drobný zisk by bol oveľa pôsobivejší, keby mladý investor počkal o niečo dlhšie. Hodnota Cities Services Preferred totiž nakoniec vyskočila takmer na $ 200 za akciu.
Táto skúsenosť mu však vštepila dôležitú finančnú lekciu, ktorej sa pri investičných rozhodnutiach drží dodnes: Kúpiť a držať.
Buffetov hlad po zisku sa ukázal aj počas dospievania. Na strednej škole spolu s kamarátom podnikali s hracími automatmi
Keď si ako stredoškolák za $ 25 kúpil opotrebovaný hrací automat, navrhol svojmu kamarátovi Donovi Danleymu nasledujúci podnikateľský plán:
„Tento starý pinball som kúpil za $ 25. Teraz ti ponúkam partnerstvo. Tvojou úlohou je dať ho dokopy. Potom zájdeme za holičom Frankom Ericom a povieme mu: Reprezentujeme Wilsonovu firmu s hracími automatmi a máme pre Vás od pána Wilsona ponuku. Neobnáša pre Vás žiadne riziko. Umiestnime tento automat na päťcentovky ku Vám do čakárne a Vaši zákazníci na ňom môžu hrať, kým budú čakať v rade. Peniaze si potom rozdelíme.“
Podnikaví partneri uzavreli s Ericom dohodu a z automatu sa stal okamžitý hit. Za prvý večer doňho zákazníci v holičstve nahádzali celé $ 4.
Namiesto utrácania mladí podnikatelia investovali svoje zisky do nových strojov.
O niekoľko mesiacov sa stal Buffett pinballovým magnátom a prevádzkoval automaty v holičstvách naprieč celým mestom. Po roku svoj biznis predal za vyše $ 1000.
Okrem podnikania v zábavnom priemysle, Buffett vo svojom detstve vystriedal niekoľko pracovných pozícii. Roznášal noviny, predával žuvačky a sódu a umýval automobily.
Keď Buffett dosiahol 16. rok života, mal už vďaka svojej podnikavosti majetok o hodnote $ 53 000
Keďže svojpomocne zarobil slušný balík peňazí, nevidel zmysel v štúdiu na prestížnej whartonskej škole podnikania – na univerzite v Pennsylvánii.
Nakoniec podľahol vôli svojho otca a na univerzitu nastúpil. Už o dva roky sa však vrátil domov a v štúdiu pokračoval na univerzite v Nebraske.
Po ukončení štúdia sa Buffett presťahoval do New Yorku, kde nastúpil na kolumbijskú školu podnikania
Podnetom pre Buffettove rozhodnutie vydať sa do Veľkého jablka bola známa kniha o Wall street s názvom „Inteligentný investor“. Bol nadšeným čitateľom a spomína, že knihu prvýkrát otvoril vo veku 19 rokov. Dočítal sa v nej o „hodnotovej investičnej stratégii“, ktorá mu zmenila život.
Na kolumbijskú univerzitu sa prihlásil, keď sa dozvedel, že na nej učí autor spomínanej knihy, Ben Graham. Buffett ako jediný študent získal z Grahamovho predmetu hodnotenie A+, no napriek tomu ho autor odmietol zamestnať vo svojej firme. Buffettovi dokonca odporučil, aby sa kariére na Wall Street zďaleka vyhol.
Po získaní magisterského titulu v roku 1951 sa Buffet vrátil domov a nasledujúce tri roky predával cenné papiere v maklérskej firme svojho otca v Omahe – Buffett-Falk & Co..
Oženil sa v roku 1952
V období, keď pracoval vo firme svojho otca, sa Buffett oženil so Susan „Susie“ Thompsonovou. Majú spolu tri deti: Susan, Howarda a Petra.
Mladý pár to po sobáši nemal ľahké. Extrémne skromne spolu žili v malom trojizbovom byte, ktorý si prenajímali za $ 65 mesačne.
V roku 1957 si Buffett za $ 31 500 kúpil dom v Omahe. V ňom dokonca žije dodnes.
Warren a Susie mali prinajmenšom komplikovaný vzťah. Ostali síce manželmi až do Susaninej smrti v roku 2004, ale žili oddelene viac než polovicu svojho manželstva.
Pani Buffettová sa od manžela odsťahovala vo veku 45 rokov. Ostala vydatá za Warrena, ale žila v San Franciscu. Manželia si ostali blízki a často spolu hovorili cez telefón, ako aj chodievali spolu na dovolenky. Práve Susie zoznámila Warrena s čašníčkou Astrid Menksovou, ktorá sa k nemu nasťahovala a po Susaninej smrti sa s Buffettom vzali.
Buffett sa vrátil do Veľkého jablka
Benjamin Graham nakoniec zmenil názor a roku 1954 ponúkol Buffettovi prácu v New Yorku. Rodina sa teda zbalila a presťahovala sa do Veľkého jablka.
Buffett pre svojho mentora pracoval dva roky, ako analytik v spoločnosti Graham-Newman Corp., s ročným príjmom $ 105 000.
Keď Benjamin Graham v roku 1956 uzavrel svoje podnikanie, Buffett vo svojej milovanej Omahe rozbehol vlastnú spoločnosť: Buffett Partnership Ltd.
V 32 rokoch sa stal milionárom
Ku koncu 50-tych rokov založil sedem partnerstiev. Z nich mu plynuli zisky, vďaka ktorým sa v roku 1962 stal milionárom.
Buffett zlúčil všetky svoje partnerstvá a investoval do textilnej spoločnosti Berkshire Hathaway
V roku 1962 sa Buffett rozhodol zlúčiť svoje partnerstvá do jedného a investoval do firmy spracujúcej textil s názvom Berkshire Hathaway. Akcie firmy začal skupovať začiatkom 60-tych rokov a nakoniec nad ňou získal úplnú kontrolu.
Dnes majú akcie spoločnosti Berkshire Hathaway najväčšiu cenu na trhu. 2. februára 2017 bola ich hodnota na závratnej hodnote $ 245 600 za akciu.
Koncom 60-tych rokov zmenil Buffett zameranie Berkshire Hathaway z textílií na poisťovníctvo.
80-te roky boli pre Buffetta búrlivým obdobím
Kým ľudia predvádzali svoje uletené účesy a krikľavé módne doplnky, Warren Buffett zarábal peniaze. V roku 1982 bola čistá hodnota jeho majetku $ 376 miliónov. Do roku 1983 stúpla až na $ 620 miliónov.
V roku 1986, vo veku 56 rokov sa Buffett stal miliardárom. A to napriek skromnému platu o výške $ 50 000, ktorý dostával v Berkshire Hathaway.
K roku 1988 vlastnil Buffett zhruba 7% spoločnosti Coca Cola Co. Bola to jedna z jeho najlepších investícií
Buffettova $ 1 miliardová investícia v Coca Cole narástla za nasledujúcich 27 rokov takmer 16-násobne, vrátane dividend. To je približne 11% ročný rast.
V roku 2008 sa Buffett stal najbohatším človekom sveta
Podľa časopisu Forbes sa v roku 2008 stal najbohatším človekom planéty, s celkovou čistou hodnotou majetku $ 62 miliárd. Predbehol tak Billa Gatesa, ktorý bol jednotkou na zozname predchádzajúcich 13 rokov. Už v nasledujúcom roku Gates znovu prebral vedenie a Buffett zaujal druhé miesto.
V roku 2010 založili Buffett a Gates hnutie The Giving Pledge
Buffettova skromnosť je jeho obchodnou značkou. 89-ročný investor nevlastní mobilný telefón a uprednostňuje hromadnú dopravu. Neznamená to však, že je to lakomý.
V roku 2016 prekonal svoj osobný filantropický rekord, keď daroval akcie Berkshire Hathaway v hodnote $ 2,86 miliárd rôznym charitám, okrem iného aj Nadácii Billa a Melindy Gatesových. Tým zvýšil hodnotu svojich celoživotných darov na $ 28,5 miliárd.
Kamaráti miliardári Buffett a Gates sa navyše podpisom tzv. Giving Pledge prisľúbili k darovaniu polovice svojho majetku na charitatívne účely.
Od roku 2010 sa k prísľubu pridalo 150 ľudí, medzi nimi aj Mark Zuckerberg z Facebooku.
Buffett dostal v roku 2011 od prezidenta Obamu Medailu slobody
Od Trumpovho víťazstva v novembri 2016 nakúpil Buffett akcie v hodnote $12 miliárd
Napriek svojmu liberálnemu presvedčeniu a výhradám voči Trumpovi sa Buffett zdá byť optimistický, vo vzťahu k novej vláde.
V nedávnom rozhovore priznal, že od Trumpovho prekvapivého víťazstva v novembri 2016, nakúpila Berkshire Hathaway kmeňové akcie v hodnote $ 12 miliárd.
Podľa zdrojov je to o 200% viac, ako nakúpila spoločnosť za prvé tri kvartály roka 2016, čo v akciách dosahovalo $ 5,2 miliardy.