Za $125 miliónov si môžete kúpiť súkromný ostrov neďaleko New Yorku

24. 10. 2017

Štvrť Hamptons je dovolenkovým ihriskom bohatých a slávnych obyvateľov New Yorku. Oblasť North Shore na severe ostrova Long Island sa dá považovať za kľudný dvor, takmer rovnako bohatých, no diskrétnych jednotlivcov. Mestá ako Glen Cove či Oyster Bay sú vzdialené približne hodinu cesty od New Yorku. Tie môžeme vnímať ako domov bohatých ľudí, ktorých hviezda už dávno zapadla.

 

 

Za zmienku v tejto súvislosti stojí finančník Otto Kahn a jeho sídlo „Oheka“ s rozlohou 10 126 metrov štvorcových, ktoré sa nachádza v meste Huntington na ostrove Long Island. Prominentný podnikateľ Vincent Astor si postavil vilu s názvom Cloverly Manor v dedine Sands Point, nachádzajúcu v oblasti North Shore. John Pierpont Morgan Jr., ktorý je dedičom rovnomenného bankárskeho impéria, si na Long Islande vybudoval majestátny barokový kaštieľ. Onedlho na to si aj jeho syn Junius Spencer Morgan zaobstaral sídlo s názvom „Salutation“, ktorého rozloha dosahuje 2 508 metrov štvorcových a nachádza sa na neďalekom 19-hektárovom ostrove.

 

 

Mnohé z týchto sídiel boli zbúrané, prípadne pretvorené na luxusné hotely. Ďalším sa však podarilo prežiť dodnes. Jedným z nich je napríklad ostrovné útočisko Juniusa Morgana. Tento ostrov známy ako „Dosoris Island“ aj naďalej ostáva prestížnou parcelou. Realitná kancelária Daniel Gale Sotheby’s International Realty ho v súčasnosti (po tretíkrát v histórii) ponúka na predaj za $125 miliónov.

Bonnie Devendorfová, ktorá je realitnou maklérkou zastupujúcou túto nehnuteľnosť, vraví: „Počas svojej kariéry som predala viacero z týchto sídiel na Long Islande. No teraz si za $125 miliónov nekupujete iba jeden dom, ale celý ostrov. Preto sa jedná o obrovskú ponuku.“

 


Čo ponúka

V ponuke figuruje 6 domov, 18 hektárov pôdy, práva na 4 hektáre pozemkov pod hladinou mora a 11 hektárové jazero.

Hlavné sídlo postavil sám Morgan v roku 1919 a nachádza sa v bezprostrednej blízkosti zátoky Long Island Sound. Smerom na sever sa priamo z domu otvára výhľad na panorámu mestskej časti Manhattan. Dom sa Vám môže zdať povedomý, pretože v roku 1995 sa ocitol na striebornom plátne vo filme Sabrina, v ktorom hral známy herec Harrison Ford.

Dom sa od svojej výstavby takmer nezmenil. Do luxusnej jedálne sa aj dnes dokáže usadiť 100 hostí. Nachádza sa tu 24 metrov dlhá hala, dláždená mramorom a takzvaný dámsky salónik, ktorý je zdobený mahagónovými obkladmi. Na prvom poschodí sa nachádza obývačka a deväť spální, pričom dve z nich sú situované v hlavnom apartmáne. Obe disponujú vlastným ohniskom a kúpeľnou. Na najvyššom poschodí sa nachádzajú dve hosťovské izby. To znamená, že okrem ubytovania pre personál sa v dome nachádza celkovo 11 spální.

Pozemok okolo vily navrhol Frederick Law Olmsted, ktorý je krajinným architektom zodpovedným za dizajn Central Parku na Manhattane. Súčasťou exteriéru je udržiavaná záhrada, obrovský bazén s bazénovým domčekom a trávniky, ktoré sa postupne zvažujú až k piesočnatej pláži. Ak sa náhodou obávate záplav, okolo ostrova je vybudovaný relatívne nový vlnolam a prístup na vodnú plochu zabezpečuje masívne 76 metrové mólo, ktoré bolo dostavané iba nedávno.

 

 

Devendorfová dodáva: „Vedľa móla môžete pristáť hydroplánom alebo zakotviť obrovskú jachtu. Kdekoľvek na ostrove môžete tiež vybudovať dodatočné prístavisko pre menšie lode.“

 


Ďalší majitelia

Postupom času si Morgan pravdepodobne uvedomil, že jeho sídlo je príliš izolované od okolitého sveta. Devendorfová vysvetľuje: „V štyridsiatych rokoch 20. storočia, niekoľkým svojim priateľom a ďalším záujemcom navrhol, aby si na jeho ostrove postavili svoje vlastné príbytky. Každý novovzniknutý dom bol následne obklopený vyše dvoma hektármi pozemkov.“

Po násilnej smrti prezidenta Johna F. Kennedyho si jeho manželka Jackie, počas leta prenajala práve jeden z týchto domov. Jej nevlastný brat, Robert F. Kennedy sa zároveň nasťahoval do susedného sídla.

Morgan skonal v roku 1960. Dom ostal vo vlastníctve jeho manželky až do konca sedemdesiatych rokov. Vtedy si ho spolu s takmer ôsmimi hektármi pozemkov kúpil ropný magnát z Texasu, menom John Samuels.

 

 

Samuels v sedemdesiatych rokoch značne rozvíril vodu na charitatívnej scéne v New Yorku. Rôznym inštitúciám daroval dostatočné množstvá peňazí na to, aby sa stal predsedom newyorského divadla City Center, baletu (New York City Ballet) a newyorskej opery. Začiatkom osemdesiatych rokov sa však jeho podnikanie začalo rúcať a ešte pred vstupom do éry deväťdesiatych rokov vyhlásil bankrot. Článok v denníku New York Times z roku 1993 dokumentuje aukciu jeho majetku. Minimálna ponuka v rámci dražby ostrovnej nehnuteľnosti predstavovala $5,7 milióna. Záujemcovia museli ešte pred samotnou aukciou odovzdať maklérovi podpísaný šek na $350 000.

Podobné: 15 obrovských projektov, ktoré zmenia svet

Výherkyňou aukcie sa stala Margo Walkerová. Magazín Vanity Fair ju v roku 1997 opísal ako prominentnú obyvateľku oblasti North Shore a vyhlásenú realitnú maklérku. Devendorfová sa na adresu tejto majiteľky odmietla vyjadriť. Walkerová bola údajne vo vzťahu s Michelom David-Weillom, ktorý bol bývalým predsedom finančnej spoločnosti Lazard Frères. William D. Cohan píše o ich vzťahu vo svojej knihe „The Last Tycoons“. Vysvetľuje: „Walkerová kúpila s Michelovou pomocou už tri z piatich luxusných domov na ostrove.“

Nie je mimo dosah

Walkerovej sa počas nasledujúceho obdobia podarilo skúpiť všetky sídla na ostrove. Patril medzi ne napríklad elegantný dom „Creek House“, ktorého múry z prírodného kameňa ukrývajú štyri spálne. Ďalšími sídlami sú „Pond House“ na brehu jazera, ktorý taktiež disponuje štyrmi spálňami a bezmenný renesančný dom v palladiovskom štýle so šiestimi spálňami. Na ostrove sa však nachádzajú ešte tri ďalšie „chatky“, z ktorých dve majú po štyri a dve spálne. Posledná disponuje iba jednou spálňou a jedným kúpeľným zariadením.

Vy výbave ostrova figurujú aj konské stajne, priestranný výbeh, „mládenecký dom“ a pôvodná garáž, do ktorej sa zmestí osem áut. Mimo ubytovania pre personál, tak ostrov ponúka celkovo 28 spální, v ktorých sa môže ubytovať dvakrát toľko obyvateľov.

 

 

$125 miliónov je však dostatočne vysokou sumou na to, aby ju musel zvážiť aj úspešný miliardár. Devendorfová však vraví: „Nie je to až tak ojedinelá cena. Ostrov neďaleko manhattanskej štvrte Greenwich Village sa predáva za $175 miliónov a cena niektorých domov v štvrti Hamptons dosahuje viac než $100 miliónov.“

 

 

Cenovka nehnuteľnosti Vám teda môže pripadať ako prehnaná, ale v skutočnosti takou nie je. Devendorfová dodáva: „Nie je vôbec mimo Váš dosah.“

Zdroj: MSN, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×