Zákon Dodd-Frank nemusí predstavovať pohromu

9. 2. 2017

Prezident Trump tvrdí, že zákon Dodd-Frank bol „pohromou“.

Barney Frank, jeden z autorov zákona však verí, že skutočná pohroma by vzišla z upustenia od tejto kľúčovej regulačnej podoby obchodovania na Wall Street.

V nedávnom rozhovore Frank povedal: „Nastala by rovnaká situácia, aká viedla k pádu v roku 2008.“ Upresnil, že zákon Dodd-Frank bránil bankám hromadiť obrovské množstvá riskantných pôžičiek, ktoré nemohli byť splatené, čo by ohrozilo finančný systém celej krajiny.

Frank ďalej povedal: „V istom bode, všetky tie nezvládnuteľné dlhy spôsobia pád celého systému.“

Bývalý kongresman za demokratov sa takto vyjadril iba niekoľko dní po tom, ako Trump sľúbil „spraviť poriadok“ s legislatívou, ktorá je platnou od roku 2010. Zákon pomenovaný podľa Franka a jeho kolegu Chrisa Dodda (bývalého senátora), bol zavedený za účelom ochrany pred zrútením na Wall Street.

Napriek ostrej rétorike si väčšina analytikov myslí, že úplné odvolanie Dodd-Frankovho zákona nie je pravdepodobné. Napriek tomu sa očakáva oslabenie finančnej regulácie, možno dokonca do zásadnej miery. V piatok 3. februára Donald Trump podpísal nariadenie, ktoré by malo viesť k zrušeniu štátnej regulácie trhu.

Frank priznáva, že Dodd-Frank nie je dokonalý. Dokonca súhlasí s kľúčovou kritikou, podľa ktorej zavedenie zákona spôsobilo komunitným a stredne veľkým bankám rozsiahle právne výdavky a v súčasnosti si zaslúžia určité druhy úľav.

Frank však nesúhlasí s prezidentovým vyjadrením o Dodd-Frankovom zákone, ako o pohrome.

Dodd-Frank nie je „pohromou“

DF

Frank tvrdí, že k prezidentovým vyhláseniam „neexistujú dôkazy“ a vyzval Trumpa na uvedenie konkrétnych údajov.

Frank poznamenal: „Nazývanie zákona „pohromou“ skrátka nie je racionálnym vyjadrením. Keby sme na americký finančný systém privolali pohromu, nejak by sa to prejavilo …. je to prehnané.“

Podľa prieskumu Federálneho rezervného systému, naozaj na finančných trhoch neexistujú badateľné náznaky, okolo nedostatočného kapitálu.

Podľa štúdie z roku 2015 až 79% malých podnikov, ktoré požiadali o pôžičku či limitovaný úver, dostali aspoň časť požadovaných financií.

Na druhej strane, iba 50% firiem bolo vyhovené v plnej miere.

Trumpov útok protirečí jeho predvolebným sľubom

Trump, sediac vedľa generálnych riaditeľov z Wall Street povedal, že má priateľov ktorým kvôli Dodd-Frankovmu zákonu boli zamietnuté žiadosti o pôžičku.

Podľa Franka je „obzvlášť čudné“, že sa Trump obklopuje mocnými ľuďmi z Wall Street. Nazval to „očividným rozporom“, keďže Trump vo svojej kampani dokonca veľké banky kritizoval. Uverejnil dokonca reklamu, v ktorej zo spoločnosti Goldman Sachs spravil zloducha.

Napriek tomu Trump 3. februára otvorene chválil riaditeľa firmy JPMorgan Jamieho Dimona a vyhlášku o deregulácii trhu podpisoval s bývalým prezidentom banky Goldman Sachs – Garym Cohnom.

Cohn je jedným z niekoľkých veteránov Goldman Sachs, ktorých Trump menoval do svojej administratívy. Ďalším je minister financií, Steven Mnuchin.

Ospravedlňme komunitné banky

Frank pripúšťa, že Dodd-Frank nespravodlivo ublížil niektorým menším bankám tým, že ich vystavil nákladom na dodržiavanie predpisov, ktoré si nemôžu dovoliť.

Podľa Franka by bolo „úplne rozumné“ vynechať z Volckerovho pravidla menšie banky, s aktívami menej ako 100 alebo 125 miliárd dolárov. Toto pravidlo. pomenované podľa bývalého riaditeľa Fedu – Paula Volckera, bráni bankám s aktívami viac než 50 miliárd dolárov, uzatvárať riskantné stávky.

Frank poznamenal: „Áno, myslím si, že s komunitnými bankami bol problém.“ V súčasnosti je vo vedení veriteľskej spoločnosti z New Yorku – Signature Bank, ktorá sa rýchlo približuje k $50 miliardovej hranici. Tvrdí však, že zdvihnutie hranice Volckerovho pravidla podporoval, už pred získaním funkcie vo vedení banky, počas roka 2015.

Podobne Frank „absolútne“ súhlasí s nedávnym krokom Fedu pre menšie banky, ktoré majú smerovať k úľavám. Fed v januári 2017 umožnil veriteľom s aktívami nižšími ako 250 miliárd dolárov, vynechať každoročné záťažové testy.

Kľúčové opatrenia Dodd-Frankovho zákona

Frank zdôraznil niekoľko kľúčových častí Dodd-Frankovho zákona, o ktorých si myslí, že by mali ostať nezmenené.

Ochrana spotrebiteľov: Dodd-Frank dal pokyn na vytvorenie Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov (CFPB), ktorý zohráva úlohu finančného „strážneho psa“, ktorý zodpovedá senátorke Elizabeth Warrenovej. Republikáni sa vyhrážali zneškodnením Úradu, keď sa CFPB pustil do veľkých bánk ako Wells Fargo, ktoré zneužívali amerických spotrebiteľov.

Podmienky pre hypotéky: Americká hypotekárna kríza vznikla, keď banky poskytovali hypotéky ľuďom s nízkym alebo úplne nezdokumentovaným príjmom. Dodd-Frank vyžaduje, aby banky požičiavali iba tým, ktorí sú schopní splácať.

Exotické deriváty: Pád spoločnosti AIG dokázal, že finančné inštitúcie dokážu využiť zložité deriváty a potichu hromadiť oveľa vyššie dlhy, aké sú schopné splatiť. Dodd-Frank zaviedol do obchodovania s derivátmi väčšiu transparentnosť, keďže z väčšej časti vyžadoval aby transakcie prebiehali na burzách.

Žiadne vyplácanie firiem z peňazí daňových poplatníkov: Keď Fed po kríze AIG, vyplatil firme 182 miliárd dolárov, mnoho Američanov ostalo pobúrených. Dodd-Frank obmedzuje schopnosti Fedu okolo záchrany vybraných firiem, cez peňažné dotácie. Zákon taktiež zabraňuje vláde používať peniaze daňových poplatníkov na záchranu krachujúcich finančných inštitúcií.

Väčšie zásoby na horšie časy: Podľa zákona mali regulátory zvážiť, koľko peňazí potrebujú mať banky pripravené pre prípad strát, pri riskantných pôžičkách. Dnes majú veľké banky dostatok kapitálu na prečkanie ďalšej búrky.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×