WEM Lifestyle Stories s Jánom Lašákom: “Chcem mať na konci dňa dobrý pocit. To je pre mňa bohatstvo.” 

Hokejová legenda. Ale tiež tréner, otec, manžel, spoluhráč, mentor. Ján Lašák nie je muž mnohých tvárí. Je muž jednej; iba je vyjadrená mnohými spôsobmi. V prvom dieli série WEM Lifestyle stories ukazujeme, čo znamená bohatstvo pre našich klientov a ako im umožnuje žiť hodnotný život — podľa ich vlastných predstáv. Nech sa páči, Ján Lašák.

Slnečná februárová nedeľa. Osem hodín ráno. Zima.

Pred zimným štadiónom vo Zvolene sa zbiera množstvo áut. Bratislava, Košice, mestá blízke i vzdialené. Chlapci vo veku od 8 do 16 rokov, tašky s hokejovou výstrojou často väčšie, ako sú oni sami, hokejky, rodičia. A úsmevy. 

To je jedna z vecí, ktorá udrie do očí — navzdory skorej rannej hodine počas víkendu nikto nevyzerá, že by tu nechcel byť. Práve naopak.

Medzi ľuďmi to trochu zašumí, prichádza hlavná hviezda dňa. Legenda slovenského hokeja, zaslúžený hrdina všetkých, ktorí sa tu dnes zišli na brankárskom kempe.

Až na to, že namiesto veľkolepej rockstar prichádza uvoľnený a usmiaty muž, oblečený rovnako, ako všetci ostatní tréneri. Rovnaká taška s výstrojou, pokojná chôdza, veselý úsmev, so všetkými sa zdraví po mene, potrasie rukou, postrapatí chalanom vlasy, popýta sa, čo majú nové. Jeden z nich. 

“Ja to ani nevnímam ako prácu — je to pre mňa príležitosť robiť niečo, čomu verím a čo mi dáva zmysel. Jasné, občas sa narobíme ako kone, ako napríklad minule, keď sme tu mali 62 brankárov.

Ale ten pocit, keď ich vidíme posúvať sa, zlepšovať sa a ísť dopredu — to je na nezaplatenie. To je niečo, čo naozaj milujem”, odpovedá Janko (ako ho ľudia familiárne volajú) na odpoveď, prečo v skoré (a chladné) nedeľné ráno trávi čas práve takto.

Po úvodnej rozcvičke všetci vybehnú na ľad, Janko samozrejme medzi nimi. Puky lietajú, chalani sa snažia, potia, pozorne počúvajú a snažia sa robiť všetko, čo im tréneri hovoria. Majú na to napokon dostatok dôvodov, nestáva sa každý deň, že vás môže trénovať niekto s takými skúsenosťami, ako má práve Ján Lašák. 

“Toto je pre mňa bohatstvo — môcť robiť práve toto, takto žiť svoj život. 

Nemusieť sa strachovať, či budem mať z čoho zabezpečiť rodinu. Môcť sa na niekoho spoľahnúť, keď ide o moje peniaze — to všetko mi dáva možnosť byť sám sebe pánom a robiť veci podľa seba — a robiť ich s kľudom.”

Je vždy zaujímavé počúvať, čo pre niekoho znamená majetok a bohatstvo. Napokon, peniaze sú vždy veľmi citlivá a osobná záležitosť a spravidla veľmi dobre ukážu povahu a charakter človeka. 

Po prvej prestávke sa z ľadu presúvame do prednáškovej miestnosti. Trochu teórie, veľa vysvetľovania, príkladov a otázok. 

“Tréner, a čo keď…?”

Úsmev, humor, kopec smiechu. Doteraz sa nevyskytlo nič, čím by sa Janko nejakým spôsobom vymedzoval alebo zo seba robil celebritu. Priamy pohľad, väčšinu času jemný úsmev v očiach, rovnako priateľská a otvorená komunikácia so všetkými. 

“Čím som starší, tým viac si uvedomujem, že peniaze dávajú slobodu a možnosť voľby.

Môžem sa vďaka tomu venovať druhým a deliť sa o to všetko, čo som sa naučil. 

Verím, že keď človek ide ostatným vzorom a pomáha im, začne časom meniť ich životy. To je tiež obrovské bohatstvo.”

Je zaujímavé sledovať Janka počas dňa. Všetky väčšie či menšie interakcie s mladými brankármi aj trénermi, s rodinou či personálom na štadióne. Zo všetkého ide stále rovnaký dojem úprimného a srdečného človeka, ktorý zo srdca miluje to, čo robí a ktorý si v takomto živote našiel svoje miesto.

Je pre mňa veľká uľava a spokojnosť, že môžem niekomu dôverovať. Nemusím sa strachovať o to, čo bude s mojimi peniazmi a či o ne neprídem. Nemusím sa obávať o to, či ma niekto nepodvedie. Môžem vďaka tomu pokojne spávať a venovať sa iným veciam, ktoré sú pre mňa dôležité.” 

Záver dňa sú všetci za jedným stolom pri spoločnom neskorom obede a následne len tak, na slnku pred halou. Spoločná káva, zdieľané príhody a vtipy, smiech. A do toho Jankove slová na rozlúčku: 

“Mať na konci dňa dobrý pocit. To som vždy chcel. To je pre mňa skutočné bohatstvo.”

All photos by Lousy Auber

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.