Zakladáme si rodinu. Máme investovať spoločne alebo každý zvlášť?

Podľa americkej TD Bank až 80 % párov, ktoré označili svoje manželstvo za veľmi šťastné, diskutuje o peniazoch minimálne raz za týždeň. Konverzácia je veľmi dôležitá. A to nielen pri spoločnom hospodárení, ale obzvlášť, ak sa rozhodnete investovať.

Určovanie cieľov

Investovanie v manželstve je spoločným projektom. Preto sa o ňom treba spoločne rozprávať. Zároveň platí, že manželia by mali mať v debate rovnaké slovo. A o čom všetkom treba komunikovať?

Na začiatok je podstatné hovoriť o cieľoch investovania. V praxi to znamená, že si jasne určíte, čo chcete s investovanými peniazmi neskôr urobiť.

Môžete ich použiť na vzdelanie vašich detí, ich prvé bývanie alebo na to, aby ste sa zabezpečili do dôchodku. Pomocou investovania si takisto môžete vytvoriť potrebný základ na hypotéku alebo si vytvárať finančné rezervy na predčasné splátky.

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, ak chcete dosiahnuť viacero cieľov súčasne.

Sporenie na dôchodok

V ideálnom prípade by ste si mali premyslieť tiež to, v akom časovom horizonte ich chcete dosiahnuť (krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ciele).

Keď poznáte ciele, musíte zvážiť to, čo považujete za ich úspešné naplnenie. A akokoľvek sa môže zdať táto fáza jednoduchá, nie je to vždy tak.

Investičná spoločnosť Fidelity Investments totižto zistila, že 54 % párov sa nedokázalo dohodnúť na tom, koľko musia ušetriť na dôchodok, aby si udržali životný štandard.

Bude vám teda v penzii stačiť 100-tisíc eur alebo potrebujete viac? Rovnako uvažujte aj pri iných cieľoch a stanovte si približnú čiastku, ktorú chcete našetriť na vzdelanie či bývanie pre potomkov.

Pri všetkých investičných rozhodnutiach sa snažte dosiahnuť čo najlepšiu dohodu, pretože tým zvyšujete pravdepodobnosť úspechu.

Riziká a stratégie

Podobne ako o cieľoch, dôležité je komunikovať aj o rizikách, ktoré ste ochotní znášať.

Tento faktor zohráva jednu z najdôležitejších úloh pri výbere konkrétnej stratégie. Podľa rizika sa dokonca môžete rozhodnúť, či chcete investovať spoločne alebo individuálne.

Mladším manželom odporúčame poobzerať sa po dynamických stratégiách, ktoré prinášajú vyššie riziko, no zároveň sa s nimi spájajú aj vyššie zisky.

Pár si vyberá vhodnú investičnú stratégiu

Ak sa chystáte investovať vo vyššom veku, zvoľte si vyváženú alebo konzervatívnu stratégiu. Obe totižto pracujú s nižším rizikom (no aj nižším ziskom).

Vyvážená stratégia je vhodná pre páry, ktoré sa nevedia v tomto ohľade dohodnúť. Inak povedané, ak je jeden z vás zástancom dynamického investovania a druhý je veľmi konzervatívny, urobte kompromis a dohodnite sa na vyváženom investovaní.

Posledným krokom pred začiatkom investovania je vyskladanie portfólia. Jeho zloženie závisí od zvolenej stratégie. Rovnako ale súvisí s tým, aký typ investícií preferujete.

Do portfólia môžete zaradiť podielové fondy, ETF fondy, dlhopisy či sektorové fondy, ktoré sa upriamujú na jeden segment.

Nestranná pomoc

Doteraz sme sa zaoberali len spoločným investovaním. Existuje však šanca, že každý partner bude investovať zvlášť. Táto možnosť prichádza do úvahy najmä vtedy, ak sa nebudete vedieť zhodnúť na cieľoch alebo rizikách.

V prípade, že sa vaše predstavy líšia, je tu aj druhá možnosť. Oslovte investičných poradcov. Vďaka ich nestrannej pomoci pochopíte navzájom vlastné výhrady a hľadanie kompromisu bude oveľa jednoduchšie.

Mladý manželský pár si necháva poradiť od investičného poradcu

Samozrejme, finančníci vám na základe životnej situácie vysvetlia, aká stratégia a ktoré typy investícií sú pre vás vhodné.

No a nakoniec dobrá rada. Nič sa nestane, ak budete v manželstve investovať individuálne. Nezabúdajte však na to, že partner by o vašich investičných aktivitách mal vedieť.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.