Jozef Fujka – portfólio manažér na ceste za úspechom
Jozef Fujka k nám prišiel ako skúsený portfolio manager, aktuálne sa s ním, veríme, že dočasne lúčime. Toto lúčenie však vnímame pozitívne, keďže vo Wealth Effect Management si vysoko ceníme každú iniciatívu súvisiacu s rozvojom osobnosti a rozšírovaním obzorov. Jozef sa rozhodol absolvovať 10 – mesačné štúdium MBA na univerzite Insead v Singapure. O jej prestížnosti svedčí aj rebríček Financial Times svetových škôl s titulom MBA, kde sa umiestnila pre rok 2021 na prvom mieste.
Jozef, čo ťa motivovalo vydať sa na túto náročnú cestu?
Do veľkej miery boli za mojím rozhodnutím ísť študovať do zahraničia bývalí kolegovia, ku ktorým som profesne a osobnostne vzhliadal. Snažil som sa medzi nimi nájsť určitú spoločnú črtu, pretože som sa im chcel čo najviac podobať. Všetci títo moji kolegovia študovali na prestížnych školách v zahraničí, no po ich absolvovaní sa rozhodli vrátiť späť do regiónu, odkiaľ pochádzali.
Aká je konkurencia uchádzačov na toto štúdium?
Medzi rankingovo top MBA programami je konkurencia naozaj vysoká. Genericky vzaté čím vyššie je škola v rebríčku, tým väčší počet ľudí sa na školu hlási. Dá sa povedať, že medzi top svetovou dvadsiatkou existuje klesajúca lineárna krivka medzi uchádzačmi o štúdium a percentom tých, ktorých príjmu.
Povedz nám viac o tom, ako prebiehala tvoja príprava a čo bolo na nej najťažšie?
Pre mňa osobne bolo najťažšie dosiahnuť vysoký percentil na „prijímačkách“, čo v mojom prípade znamenal test s názvom GMAT. Školy kladú azda najväčší dôraz na to, aby vyberali študentov s dostatkom surového intelektu a kritickým uvažovaním. Na moje nešťastie, ani v jednom a ani v druhom nevynikám, a preto som musel „makať“ viac než bežný, talentovaný študent. S testami som bojoval takmer 2 roky a celkovo som ich nezvládol 5-krát. I keď z pohľadu bežnej populácie môžete vyčnievať, na top školách súperíte s celým svetom, a preto i každý výsledok pod určitý percentil je braný ako zlyhanie.
Čo očakávaš od získaného MBA titulu?
Určite „brand recognition“, „network“ a príležitosti, ku ktorým by som sa (nebyť školy) nikdy nedostal.
Ktoré praktické skúsenosti z práce vo WEM-e sa ti pri štúdiu podarí zužitkovať?
Analytické a systematické myslenie, samostatnosť, vôľa a chuť doťahovať veci do konca ako i kolegiálnosť. Od môjho príchodu do spoločnosti, nebol žiadny deň rovnaký, žiadny deň nebol nudný a žiadny deň nebol taký, ktorý by som si ešte raz rád nezopakoval.
Titul, ktorý na tejto univerzite získaš je vcelku všeobecný, plánuješ sa naďalej držať kariéry v investičnom sektore? Aký je prípadne tvoj kariérny sen?
Nie. Pevne verím, že MBA bude bodka za mojou doterajšou kariérou, ktorá bola do veľkej miery poprepájaná s verejne obchodovanými aktívami. Mám však vášeň pre firemné financie, účtovníctvo, analýzy, digitalizáciu a najmä stratégiu. Vďaka predchádzajúcim pracovným skúsenostiam som fascinovaný reštrukturalizáciami a tzv. „turnarounds“, pri ktorých sa snažíte vzkriesiť firmu na pokraji krachu. Môj kariérny sen nie je nutne ani tak rola, ktorú by som formálne zastával, ale ľahko merateľná socioekonomická hodnota, ktorú by som vytváral. Potrebujem konštantný prísun pocitu, že to čo robím, hodnotu skutočne tvorí. Manifestácia, alebo prostredie, kde k tejto tvorbe hodnoty dochádza je druhoradé…
Aký je tvoj pohľad na finančný sektor na Slovensku v porovnaní so západnými krajinami?
Myslím si, že máme čo doháňať. Obdivujem však firmy ktoré sa snažia a digitalizujú.
Taktiež obdivujem našu spoločnosť za osvetu, ktorú na domácom trhu (najmä tom investičnom) robí. Myslím si, že vďaka tomu „zozápadnievame“ a meníme veci k lepšiemu.
Čo si najviac ceníš na práci vo Wealth Effect Management, a čo by si vyzdvihol, ak by sa ťa niekto opýtal, prečo u nás pracovať?
Autonómiu, vizionárstvo na úrovni vedenia, vôľu meniť zaužívané praktiky, priestor pre sebarealizáciu, dynamickú pracovnú náplň (takmer každý deň niečo iné) a v neposlednom rade prijemné prostredie, ktoré je vytvárané dobrými vzťahmi a kompozíciou ľudí.
Na záver nám prezraď, kam povedú tvoje kroky po ukončení štúdia? Plánuješ dovolenku alebo naskočíš hneď naspäť do pracovného ruchu?
Nakoľko si na školu musím požičať, vrátim sa do práce hneď, ako to bude možné. Nie som dovolenkový typ, nerobiť nič ma unavuje a v mojom prípade je dovolenka, ktorá trvá viac ako štyri dni častokrát spojená s odrátavaním dní do jej konca…