Najúspešnejší investori všetkých čias: V čom sa líšia od ostatných?

S úspešnými investormi je to ako s vrcholovými športovcami. Každý má svoj jedinečný štýl a stratégiu. Akých receptov na úspech sa držali najväčšie investorské legendy?

Neexistuje jedinečný vzorec či jediná investičná stratégia, ktorá vám zaručene zarobí na finančných trhoch peniaze. Každý dobrý investor má svoje vlastné postupy, vďaka ktorým dosahuje tu a tam väčšie či menšie úspechy.

No potom sú tu takí, ktorí zarábajú mimoriadne sumy konzistentne celé dekády a rokmi sa z nich stanú legendy. Poďme si predstaviť tých najlepších z najlepších.

Peter Lynch

Peter Lynch sa preslávil ako manažér Fidelity Magellan Fund, ktorý za 13 rokov doviedol z hodnoty 20 miliónov dolárov na 14 miliárd dolárov s vyše miliónom akcionárov. Čo je možno ešte podstatnejšie, podarilo sa mu prekonať benchmark S&P 500 v dvanástich rokoch z trinástich s priemerným ročným výnosom 29 %.

Zdroj: Wikipedia.org, CC BY-SA 4.0.

Lynch investuje len do spoločností, ktorým rozumie. Jeho obľúbenou kategóriou sú menšie rýchlo rastúce firmy, ktoré majú silnú konkurenčnú výhodu. Ideálne je, ak sa taká firma nachádza v pomaly rastúcom odvetví, kde nemá príliš veľa konkurencie a je o ňu len malý záujem zo strany analytikov a manažérov fondu.

Jedným z obľúbených miest, kde takéto firmy nachádzal, vraj boli aj nákupné centrá, kde pozoroval preferencie spotrebiteľov.

Bill Gross

Miliardár Bill Gross, prezývaný aj ako kráľ dlhopisov, v roku 1971 založil spoločnosť PIMCO. Z nej v priebehu rokov vytvoril jedného z najväčších správcov aktív s takmer dvoma biliónmi dolárov.

Dlho riadil najväčší dlhopisový fond na svete Pimco Total Return Fund. V roku 2010 magazín Morningstar o ňom napísal, že „žiadny iný manažér fondov nezarobil pre ľudí viac peňazí ako Bill Gross”.

Podľa jeho známych disponuje zvláštnou schopnosťou predvídať po postupných krokoch vývoj trhov na celé roky dopredu. Bill minulý rok odišiel do dôchodku a momentálne sa aktívne venuje charitatívnej činnosti.

George Soros

Okrem toho, že je tento americký finančník maďarského pôvodu obľúbeným terčom konšpiračných teórií, je známy predovšetkým ako muž, ktorý zruinoval Bank of England.

V roku 1992 totiž špekuláciou na pokles menového kurzu britskej libry zarobil za jediný deň približne jednu miliardu dolárov na úkor britskej vlády.

Soros sa preslávil stratégiou “global macro”. Investori s touto stratégiou sa snažia na základe politických udalostí alebo makroekonomickej analýzy odhadnúť budúci vývoj cien aktív, či už akcií, dlhopisov, menových kurzov alebo komodít.

John Templeton

Sir John Templeton bol britský akciový investor. V priebehu svojho života zarobil miliardy dolárov a zaradil sa medzi najštedrejších filantropov v histórii. Bol známy aj svojou skromnosťou, nemíňal veľa peňazí a nemal rád plytvanie.

Zdroj: templeton.org

V roku 1939 za požičané peniaze nakúpil po 100 kusov akcií 104 spoločností, ktorých cena bola okolo dolára. Za štyri roky sa hodnota jeho investície zvýšila štvornásobne, pričom len štyri spoločnosti boli stratové.

Stratégiou investovať v časoch maximálneho pesimizmu sa preslávil. Investoval vo viacerých krajinách Ázie či východnej Európy, ktoré americkí investori dovtedy prehliadali.

Za svoje bohatstvo do veľkej miery vďačí aj podielovým fondom, ktoré pomohol spopularizovať. Napríklad Templeton Growth Fund bol jedným z prvých fondov, ktorý Američanom umožňoval investovať do zahraničných spoločností. Stal sa najlepším rastovým fondom druhej polovice 20. storočia.

Magazín Money Johna Templetona v roku 1999 označil za „najväčšieho akciového investora storočia”.

Benjamin Graham

Benjamim Graham je predovšetkým známy ako mentor Warrena Buffeta. Sám Buffet uviedol, že na jeho život mal Graham najväčší vplyv hneď po jeho otcovi. Jeho obdiv k svojmu učiteľovi bol tak veľký, že svojmu synovi dal Buffet stredné meno Graham.

Zdroj: Wikipedia.org, CC BY-SA 4.0

Graham však nebol len skvelým mentorom, ale v prvom rade výborným investorom. Bol priekopníkom metódy value (hodnotového) investovania. Namiesto odhadovania budúceho vývoja sa zameriaval na hmatateľnú a minulosťou preukázateľnú hodnotu spoločností, poväčšine na základe klasických účtovných kritérií.

Časť portfólia mal vždy alokovanú v dlhopisoch a zvyšok v akciách. Medzi oboma aktívami sa snažil udržiavať rovnováhu 50:50 a podľa vývoja na trhu sa prikláňal viac na jednu či druhú stranu.

Graham je zároveň autor legendárnej knihy Inteligentný investor, ktorú množstvo odborníkov považuje za najlepšiu knihu o investovaní vôbec.

Jim Simons

Jim Simons možno nie je taký známy ako Benjamin Graham či Warren Buffet, ale v úspechoch za nimi nijak zvlášť nezaostáva.

Jeho fond Renaissance Technologies patrí medzi najväčšie spoločnosti zo sektoru hedžových fondov na svete. Fond Medallion, vlajková loď spoločnosti, v rokoch 1988 až 2008 dosiahol priemerný ročný výnos na úrovni 39 %.

Simons neuznáva žiadne tradičné investičné metódy. Jeho prístup je striktne postavený na matematických modeloch, ktorých algoritmy sú údajne založené na dátach siahajúcich až do 18. storočia.

Warren Buffett

Warrena Buffeta mnohí odborníci považujú za najúspešnejšieho investora vôbec, a to na základe toho, s akým kapitálom začínal a na akú hodnotu majetku sa dokázal vypracovať.

Jeho súčasný majetok sa odhaduje na takmer 80 miliárd dolárov, čo ho momentálne robí 7. najbohatším človekom na planéte.

Obchodné nadanie sa u neho prejavovalo už od útleho veku. Keď mal šesť rokov, nakúpil balenia plechoviek, ktoré potom rozvážal po susedstve a predával po samostatných kusoch s prirážkou. Svoje prvé akcie kúpil, už keď mal jedenásť.

Od Benjamina Grahama sa Buffet naučil, ako oceňovať majetok a hľadať podhodnotené firmy s veľkým potenciálom rastu. Príkladom jeho stratégie je kúpa spoločnosti American Express, pri ktorej investori z Wall Street očakávali, že pôjde ku dnu.

Buffet si všimol, že bežní ľudia napriek poklesu hodnoty tejto spoločnosti stále používajú jej platobné karty. Nakúpil preto 5 % akcií, ktoré sa mu v nasledujúcich rokoch zhodnotili štvornásobne.

Warrenovi Buffetovi sa darilo zdolávať trh takmer šesť dekád. Ak by ste od roku 1965 každý rok do jeho spoločnosti Berkshire Hathaway investovali tisíc dolárov, dnes by vaša investícia mala hodnotu 124 miliónov dolárov.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.