Majiteľ investičnej spoločnosti WEM: Kryptomenám neverím, pri ETF fondoch si treba dať pozor na poplatky

Odborník na investovanie Peter Štadler v rozhovore odpovedá na to, či sa oplatí investovať do nehnuteľnosti na prenájom, či pozná ľahký recept na zbohatnutie a do čoho by nikdy svoje peniaze nevložil.

Peter Štadler je zakladateľ a CEO spoločnosti Wealth Effect Management, ktorá sa venuje komplexnej správe bohatstva. 

Spoločnosť ponúka širokú škálu služieb, od všetkých foriem investovania až po právne, účtovné a iné konzultačné služby, ako sú rodinné nástupníctvo a podnikateľské poradenstvo.

Ľudia z finančných inštitúcií tvrdia o Slovákoch, že sú konzervatívni investori. Ako to vidíte vy?

Áno, všeobecne sa dá povedať, že väčšina Slovákov je konzervatívna, ale to len preto, lebo reálne nevedia vyhodnotiť riziko spojené s danou investíciou. Vo všeobecnosti sa ľudia považujú za konzervatívnych aj v iných veciach, ako je gastronómia, rodinné tradície, móda. 

Mnohí z nich sú ale konzervatívni iba do chvíle, kým im neukážete inú cestu. Samozrejme, musíte vedieť na seba zobrať ako firma riziko, aby sa klient nesklamal, lebo zlyháte. 

Čo by ste odporučili začínajúcim investorom? 

Aby správne a reálne vyhodnotili svoju schopnosť rozhodnúť sa. Ak vyhodnotia, že majú na správne rozhodnutie buď málo vedomostí, alebo nedostatok času, mali by sa poradiť s niekym, kto investovaniu rozumie. 

A tu nastáva štandardný problem, ktorý na Slovensku máme. Na trhu, žiaľ, nie je veľa investičných spoločností, ktoré sú licencované a regulované a mohli by tak reálne pomôcť. Ak aj sú, tak sú málo známe, čo sa týka aj nás. Tento sektor si povedomie ešte len buduje. 

Vo finále tak ľudia nechávajú svoje peniaze v komerčných a tradičných bankách. Ľudí treba vzdelávať, čo to vlastne investovanie je a cez aké subjekty sa to dá robiť aj bezpečne. 

Čo by ľudia mali urobiť, ak majú v banke na účte pár tisíc eur a chceli by tieto peniaze nejako rozumnejšie zhodnotiť?

Ľudia by sa mali ideálne pozrieť, ako to na trhu funguje a aké spoločnosti majú licenciu na to, aby ich peniaze mohli zhodnocovať. A vo finále sa stretnúť s viacerými z nich. 

Následne si vybrať tú, ktorá sa im zdá najviac transparentná, prehľadná a schopná splniť ich očakávania. 

Ani to najlepšie odporúčanie svojho známeho, pokiaľ to on sám nevie vyhodnotiť, nemusí byť vždy správne. 

Čo si myslíte o zabezpečení na starobu? Akým spôsobom by si mladý človek mal sporiť dôchodok a koľko by si mal odkladať na tento účel zo svojho príjmu?

Zjednodušená odpoveď je, že ak počítame s tým, že štát vypláca na dôchodku približne 30 až 40 percent z predošlých príjmov (pokiaľ sa bavíme o trvalom pracovnom pomere), tak nám bude chýbať 60 až 70 percent na to, aby sme mali rovnaký životný štandard. 

Pochopiteľne, na dôchodku sa náš štandard mení a môžeme sa tak baviť o nižšej sume. Každý by sa mal spoliehať predovšetkým sám na seba a nie na štát. Treba si začať sporiť čím skôr a neodkladať to na neskôr, lebo nás to každým rokom bude stáť viac a viac.


Zdroj: archív P. Štadlera

V poslednej dobe sa veľa hovorí aj o ETF fondoch. Mnoho odborníkov ich odporúča ako ideálny nástroj na dlhodobé sporenie. Ako ich hodnotíte vy? 

Hovorím áno, je to aktuálne najdostupnejší a zároveň najlacnejší nástroj. Pozor však treba dávať na poplatky, ktoré sú s nimi spojené. Na Slovensku totižto je zopár spoločností, ktoré sa snažia danú vec využívať vo svoj prospech.

Čo reálne vlastním, keď do ETF fondov investujem? Ako rýchlo sa viem dostať k peniazom a kedy platím najnižšiu daň?

Vlastním kusy cenného papiera, ktorý je upísaný na burze a kopíruje určité podkladové aktívum, ako sú napríklad svetové akciové indexy. Väčšinou sa bavíme o pár pracovných dňoch, peniaze sú rýchlo likvidné. 

Závisí to vždy od veľkosti a investičnej stratégie daného ETF fondu. Najnižšiu daň, respektíve žiadnu, platíte, pokiaľ držíte daný ETF fond rok a viac.

Aký máte názor na kryptomeny? Je to bublina, obrovská príležitosť alebo štandardne platidlo? Investujete do kryptomien?

Stále obrovská neznáma a neuchopiteľná vec. Samozrejme, je to záležitosť, ktorá speje tam, kam väčšina sektora, do digitalizácie. Musí byť však regulovaná. A to, že kryptomeny nie sú, tak sú len anarchické myšlienky, ktoré z dlhodobého hľadiska nebudú fungovať. 

Do kryptomien neinvestujem, lebo im osobne neverím. Neverím im preto, lebo reálne neviete, kde sa vaše peniaze nachádzajú. Spoločnosti, ktoré danú vec robia, sú neregulované a nikdy neviete, ako to môže dopadnúť. 

Mnohí Slováci si berú hypotekárny úver, aby investovali do nehnuteľnosti a mali následne príjem z prenájmu. Aký je váš pohľad na takúto investíciu? Je to ozaj výhodné?

Slováci si musia pri tomto uvedomiť viacero vecí. Prvá je tá, že touto formou neinvestujú v prvom rade do nehnuteľností, ale do dlhu, ktorý musia splácať, a ten ich niečo stojí. Aktuálne veria, že relatívne lacný dlh im umožní kúpiť nehnuteľnosť, ktorý im nielen dovolí dlh splácať, ale aj zarobiť niečo navyše. 

A tu si treba zvážiť všetky ďalšie aspekty, ako sú cena nehnuteľností na trhu, či kupujem za dobrú cenu, ako sa mi nehnuteľnosť zhodnocuje, koľko nákladov mám s ňou spojených, inflácia, amortizácia a samotné starosti s nájomníkmi. Samozrejme, treba rátať aj s rizikom výpadku príjmu, pokiaľ ich mať nebudem. 

Čiže treba sledovať aj ceny nájmov a rovnako netreba zabúdať na náklady pre realitných maklérov. Otázka je, či sa na to na Slovensku niekto takto reálne pozerá a koľko reálne zarobí. 

Výhodné je to teda maximálne v piatich percentách prípadov, ojedinele je toto percento vyššie. Výhodné je to pre niekoho z veľkým kapitálom a bez úveru. A to nie vždy.

Každý by chcel poznať recept na to, ako ľahko a rýchlo zbohatnúť? Existuje nejaká jednoduchá cesta, ako takto prísť k peniazom okrem hazardu?

Keď sa bavíme v legálnej rovine, tak asi len dedičstvom. Okrem toho neexistuje žiadny iný spôsob.

Je to dlhá cesta a treba byť trpezlivý. Iná možnosť skrátka neexistuje, či je to pri investovaní, alebo pri podnikaní ako takom. Všetko je to o tvrdej práci.


Zdroj: archív P. Štadlera

Do akých investícií by ste nikdy nešli?

Do takých, ktorým vôbec nerozumiem, alebo nemám človeka, ktorý im rozumie a môžem mu dôverovať. 

Čo by podľa vás zlepšilo slovenský finančnícky trh?

Charakter, ľudský prístup, túžba vytvoriť produkty, ktoré prinesú pridanú hodnotu pre ľudí a spoločenstvo. 

Pokiaľ by každý majiteľ finančnej spoločnosti chcel pridanú hodnotu vytvoriť, ľuďom by sa tak darilo naplniť svoje finančné a životné ciele omnoho jednoduchšie. Toto všetko obnáša osobnostný rozvoj, dostatočne vedomosti a sebareflexiu.

Kam by ste sa s kolegami vo WEM ešte chceli ďalej rozvíjať? Čo všetko máte v pláne?

Radi by sme inovovali celý segment a máme napríklad rozbehnutý projekt, ako trh zbaviť sprostredkovateľov s pomocou využitia digitalizácie a umelej inteligencie. 

Takisto chceme ľuďom uľahčiť prístup k samotnému investovaniu a vytvoriť im tak v budúcnosti kvalitné finančné inštitúcie, ktoré by im za normálne poplatky splnili ich potreby a ciele.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.