3 trendy, ktoré budú dominovať svetovým trhom v roku 2021
Množstvo ľudí vníma rok 2021 ako nový reštart a vkladá doň veľké nádeje. Je dôvod na optimizmus? Aké príležitosti prinesie investorom budúcnosť a ktorým smerom sa oplatí zamerať pozornosť?
Svetoví analytici vo všeobecnosti očakávajú, že pandémia ochorenia COVID-19 bude mať vo finále podobné dopady ako prírodné katastrofy, pre ktoré je typický rýchly reštart ekonomiky a len veľmi málo trvalých následkov.
Predpovede na rok 2021 sú tak značne optimistickejšie a výrazne odlišné od scenára, ktorý je typický pre hospodárske krízy (akou bola japonská kríza z 90. rokov či svetová z roku 2008), po ktorých zvykne nasledovať dlhšie obdobie ekonomickej stagnácie.
Analytici očakávajú, že vďaka zavedeniu vakcín by mali byť rozvinuté krajiny na ceste k oživeniu už od druhej polovice roku 2021. Americký FED očakáva tento rok rast ekonomiky USA na úrovni 4,2 % a EÚ predpovedá rast na úrovni 4,1 %. Viac zasiahnuté sektory ako turizmus, cestovný ruch, letecká doprava či zábavný priemysel sa ale budú spamätávať o čosi dlhšie.
Pozrime sa na tri trendy, ktoré tento rok pravdepodobne prinesú investorom nové príležitosti.
Čína zrýchli svoj rast
Čína bola jedinou krajinou, ktorá zaznamenala výrazný ekonomický rast v roku 2020 a tento trend sa bude podľa analytikov v roku 2021 ešte zrýchľovať.
A to aj napriek tomu, že bola krajinou s prvým potvrdením prípadom ochorenia COVID-19 a počas prvých mesiacov minulého roka bola v krajine kvôli pandémii kritická situácia.
Čína však aj vďaka nesmierne prísnemu režimu a opatreniam zvládla nový koronavírus lepšie ako iné krajiny a vyviazla silnejšia. To sa odrazilo napríklad na šanghajskom akciovom indexe, ktorý v priebehu minulého roka vzrástol o 11 %.
Priame zahraničné investície od začiatku roka do októbra vzrástli o 6,4 % na úroveň 115 miliárd dolárov. Viacero nadnárodných korporácií ako ExxonMobil, BMW a Allianz navýšilo v minulom roku v tejto krajine svoje investície.
S ekonomickou prosperitou krajiny rastie aj životná a vzdelanostná úroveň jej obyvateľov. Zďaleka tak už neplatí, že Čína je len výrobnou fabrikou pre celý svet. Čoraz väčší vplyv získavajú čínske technologické spoločnosti. Fenomenálny úspech minulý rok zaznamenala napríklad spoločnost ByteDance, ktorá stojí za sociálnou sieťou TikTok.
Číne môže tento rok pomôcť aj zlepšenie vzťahov s USA, ktoré sa očakáva po nástupe Joea Bidena do prezidentského úradu.
V roku 2021 by tak pozornosť investorov mala smerovať na akcie nadnárodných spoločností, ktoré v Číne sídlia alebo tam obchodujú. Rozumnou stratégiou je investovať cez ETF fondy, ktoré riziko rozkladajú do viacerých spoločností a investíciu zaisťujú aj pred menovým rizikom.
Udržateľnosť ako top priorita
Minulý rok planétu okrem globálnej pandémie sužovali aj záplavy, požiare a vlny horúčav. Klimatická kríza podľa vedcov predstavuje najväčšiu civilizačnú hrozbu súčasnosti. Téma udržateľnosti je dnes kľúčovou témou pre našu budúcnosť.
Čoraz viac si to uvedomujú aj politickí lídri krajín. Európska únia aj Čína prednedávnom ohlásili pomerne ambiciózne ciele v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Vlády sa tak zaväzujú zvýšiť objem investícií týkajúci sa zelenej transformácie.
Investície s pozitívnym dopadom na spoločnosť a životné prostredie vyhľadáva aj čoraz viac investorov. Dôkazom je fakt, že minulý rok medzi spoločnosti s najvýkonnejšími akciami patrili najmä tie, ktoré sa zameriavajú na udržateľnosť – Tesla, Nio či Nel ASA.
Vlády budú daňovými úľavami a investičnými stimulmi podporovať spoločnosti, ktoré to s udržateľnosťou myslia vážne. Zároveň množstvo veľkých a silných hráčov ako BP sú už dnes pod tlakom, chcú sa zmeniť a majú dostatok zdrojov na investovanie do čistej energie.
Digitalna transformácia pokračuje
Pandémia Covid-19 sa stala zároveň katalyzátorom viacerých štrukturálnych zmien. Práca z domu a nakupovanie online sú novým štandardom, na ktorý sme si už zvykli a ktorí podľa očakávaní nevymizne ani po skončení krízy.
E-commerce, cloud computing, internet vecí, biotechnológie, telemedicína, fintech, online komunikačné platformy, využívanie umelej inteligencie či kybernetická bezpečnosť a ochrana big dát – to sú len niektoré z tech oblastí, ktoré ostanú naďalej veľkou témou.
Spoločnosti, ktoré ako prvé nájdu riešenia, ako nové technológie implementovať a vylepšiť pomocou nich svoje produkty a služby, získajú veľký náskok. Zatiaľ čo tie, ktoré sa budú chcieť vrátiť ku “klasickému” biznis modelu, zmeškajú vlak.
Vybrať si konkrétne akcie spoločnosti, ktoré v roku 2021 zaručene vystrelia do nebies, by ale nebol najlepší nápad.
Namiesto toho by sa investori mali sústrediť na dobre diverzifikované portfólio s dlhodobejším horizontom, pozostávajúce z perspektívnych hi-tech spoločností v danom odvetví.