5 vecí, ktoré by ste o investovaní mali vedieť už v dvadsiatke
Čo by mal mladý človek vedieť o investovaní, aby bol lepšie pripravený na budúcnosť?
Už nikdy nebude lepšia príležitosť na investovanie, ako keď máte okolo dvadsať rokov. Nezaťažuje vás ešte toľko záväzkov. Nemáte hypotéku, deti, auto na lízing či iné finančné záväzky.
Pred vami je dekáda, keď sa budete pravdepodobne cítiť najslobodnejší vo vašom živote a budete chcieť najmä veľa zažiť a preskúmať. Téma investovania a financií vám v tomto veku môže pripadať nezaujímavá. Ak však teraz urobíte niekoľko správnych rozhodnutí, môžete získať obrovský náskok a zabezpečiť si príjemnú a bezproblémovú budúcnosť.
1. Začnite čím skôr
Je to síce jednoduchá rada, ale môže byť jedna z najdôležitejších. V mladom veku má človek pocit, že má ešte všetko pred sebou a na všetko je čas. Zároveň máme všetci prirodzenú tendenciu odkladať zložité a ťažké rozhodnutia na neskôr.
V investovaní však platí, že čas sú peniaze. Čím skôr začnete, tým viac budete schopní zarobiť a tým menej budete musieť do vybudovania svojho majetku investovať.
Povedzme, že s investovaním začnete ako 20-ročný a investovať budete sumu 300 eur mesačne, až kým nebudete mať 60 rokov. Ak sa vám podarí udržať si celý ten čas 8-percentné zhodnotenie vašej investície, budete mať na konci na účte viac ako milión eur.
A teraz si predstavte, že s rovnakou stratégiou začnete až v 30-ke. Keď budete mať 60, na vašom účte bude približne 440 445 eur. Tých prvých desať rokov, ktoré ste premeškali, vás budú stáť viac ako 550-tisíc. A pritom za tých stratených desať rokov stačilo investovať sumu 36-tisíc eur.
To je čaro zloženého úročenia, ktoré niekedy investori prezývajú aj ako ôsmy div sveta. Je to druh úročenia, pri ktorom sa neúročí len istina, ale aj úroky. Na to, aby zložené úročenie ukázalo naplno svoju silu, potrebuje čas. Prvé roky neohúria, no každým ďalším rokom je jeho efekt silnejší a silnejší.
Preto začnite čím skôr. Každý deň sa počíta.
2. Investujte podľa presného plánu
Zámerom investovania je dosiahnuť svoj investičný cieľ pri čo najmenšom riziku. Na začiatok je preto vhodné stanoviť si jasný plán, čo chcete v budúcnosti dosiahnuť a ako sa tam dostanete. Definujte si cieľovú sumu a časový horizont investičnej stratégie.
Množstvo mladých investorov považuje investovanie za rýchlu a jednoduchú cestu k zbohatnutiu a sú ochotní investovať na obdobie maximálne jedného roka. Hitom sú napríklad kryptomeny, ktoré patria medzi investície s vysokým rizikom.
Dajte si pozor, aby ste takto neinvestovali všetky peniaze s vidinou rýchleho a vysokého zisku. Riziko rozdeľte radšej medzi viacero typov aktív a väčší počet menších investícií, ktoré majú vzájomne negatívnu koreláciu, ako sú napríklad akcie a dlhopisy. Ak sa aj jedným nedarí, druhé zvyknú rásť.
Je dobré si uvedomiť, že pravidelné a dlhodobé investovanie aj menšej sumy je na vytvorenie vyššieho zhodnotenia oveľa spoľahlivejšou stratégiou.
Možností, kam investovať, je veľa. V mladom veku si môžete dovoliť aj dynamickejšie stratégie, keďže máte roky na to, aby ste prípadné straty vyrovnali.
Na začiatok sú pre mladých investorov jedným z najvhodnejších investičných nástrojov na dlhodobé sporenie ETF fondy, do ktorých môžete investovať napríklad cez náš investičný produkt Save for Tomorrow.
S ETF môžete začať už pri nízkych sumách ako 50 či 100 eur. Ponúkajú pritom nízke alebo žiadne poplatky a pri dlhšom časovom horizonte sú navyše oslobodené od dane. Vďaka tomu majú dobré predpoklady prinášať investorom vysoký reálny výnos.
3. Osvojte si finančnú disciplínu
Existuje jednoduché pravidlo 10-20-30-40, ktoré je najlepšie si osvojiť už v mladom veku. Podľa neho by ste mali iba 40 % vášho príjmu minúť na bežnú spotrebu ako stravu, oblečenie či voľný čas.
Maximálne 30 % má smerovať na splácanie hypotéky a ďalších úverov. Snažte sa nebrať si spotrebné úvery a úplne sa vyhýbajte nebankovým pôžičkám. Ak už nejaké máte, čím skôr sa ich zbavte.
Ideálne 20 % vašich príjmov by malo ísť na zabezpečenie dôchodku a tvorbu dlhodobých aktív. To je suma, ktorú by ste mali investovať do vhodných investičných produktov, aby ste si budovali majetok do budúcnosti.
Zvyšných 10 % by ste mali použiť na budovanie železnej rezervy. Rezervu si vytvorte aspoň vo výške troch mesačných platov. Takto si zabezpečíte finančnú stabilitu aj v prípade vzniku neočakávaných situácií.
4. Začnite aj s málom
Zo začiatku však pravdepodobne máloktorý dvadsiatnik, dokáže odložiť 30 % svojho príjmu na investovanie a budovanie finančnej rezervy. Začnite preto aj s pár eurami mesačne a postupne to zvyšujte. Pomôže vám to vybudovať si zvyk pravidelného odkladania časti príjmu.
5. Investujte do seba
Investujte do seba je populárna fráza, jej skutočnému významu však málokto rozumie. Množstvo ľudí si ju vysvetľuje tak, že si majú užívať a dopriať si dovolenky pri mori, značkové oblečenie, najnovšie technológie či luxusné hračky. To nie je investícia, ale spotreba.
Investovať do seba znamená investovať do vecí, ktoré vám pomôžu znásobiť vaše príjmy alebo znížiť vaše výdavky. Výdavky sa však dajú škrtať len do určitej miery a stále obmedzovanie sa môže byť časom frustrujúce. Zato potenciál zvyšovania príjmov je prakticky neobmedzený.
Ste mladí, máte ešte plno energie a entuziazmu. A ak budete chcieť, nájdete spôsoby, ako si zvýšiť svoje príjmy. Môžete skúsiť rozbehnúť niečo vlastné, pretaviť svoje hobby do malého podnikania, vytvoriť si malý e-shop alebo zobrať niekde druhú šichtu.
Pouvažujte, ako by ste prípadne mohli zvýšiť úroveň svojho vzdelania či profesijných zručností. Lepšia príležitosť ako v tomto veku už nebude. Ak sa vám teraz podarí dobre rozbehnúť svoju kariéru, budete mať desaťročia na to, aby ste svoje príjmy zhodnotili.