8 rád od úspešných investorov, ktoré sa vám zídu počas celej doby investovania
Keď nájdete aktíva s potenciálom, nebojte sa do nich investovať vyššiu čiastku. Rovnako sa snažte nepodliehať panike, ak začnú hodnoty aktív klesať. Investovanie je beh na dlhé trate. Potvrdia vám to aj úspešní investori, ktorých rady nájdete v tomto článku.
„Ak máte problém predstaviť si 20 % stratu na akciovom trhu, nemali by ste do akcií investovať.“ − John Bogle
Začneme hneď niečím aktuálnym. Už teraz je zrejmé, že pandémia koronavírusu bude mať na ekonomiku neblahé následky. Situáciu na akciových trhoch niektorí odborníci prirovnávajú ku kríze z roku 1987, keď trhový index Dow Jones klesol za jeden deň o 22,6 %.
John Bogle ako zakladateľ investičnej skupiny Vanguard Group vie, ako sa k takýmto situáciám postaviť. Podľa jeho názoru by investori mali byť s obchodovaním na akciovom trhu úplne stotožnení. A ak sa obávajú straty, radšej by si investovanie v tomto prostredí mali rozmyslieť.
„Nie je vždy ľahké robiť nepopulárne veci, ale práve tak zarobíte peniaze. Kupujte akcie, ktoré vyzerajú zle pre menej pozorných investorov, a počkajte, kým sa uzná ich skutočná hodnota.“ − John Neff
Podobne ako pri pri prepadoch, aj v prípade nákupov aktív je obdobie koronavírusu príležitosťou na zamyslenie. Všade sa totižto dočítate, že je vhodné investovať do Netflixu, PayPal-u či Zoom-u. Pri investovaní však musíte myslieť dlhodobo a tomu prispôsobiť aj výber aktív.
Takže ak aj nie sú niektoré odvetvia momentálne v kurze, zvážte, či ich čas nepríde neskôr. Ako príklad uvádzame ázijského automobilového výrobcu NIO, ktorého akcie sa začiatkom apríla blížili k minimám. No v budúcnosti sa predpokladá opätovný rast.
To isté platí o producentovi rastlinných náhrad mäsa Beyond Meat, ktorý v polovici marca klesol na minimum, no momentálne sa hodnota akcií opäť zvyšuje.
„Skúsenosť investora nie je niečo, čo získate od odborníkov na Wall Street. Je to niečo, čo už máte. Odborníkov môžete prekonať, ak využijete svoje výhody investovaním do spoločností alebo odvetví, ktorým rozumiete. “ − Peter Lynch
Keď Peter Lynch viedol podielový fond Magellan, doviedol ho k až priemernému ročnému nárastu 29 %. Jeho rady spočívajú v tom, aby mali investori miestne znalosti a skúsenosti s produktami, do ktorých investujú.
Samozrejme, táto teória sa nedá dodržiavať úplne presne, pretože ak nejde o inštitucionálnych klientov, nemusí mať investor všetky informácie. No ako radí Lynch, upriamte sa na odvetvia a produkty, ktoré vám slúžia v každodennom živote.
„Naozaj sa vám páči konkrétna akcia? Vložte do nej 10 % svojho portfólia. Nechajte nápad, aby sa zhodnocoval. Dobré investičné nápady by sa nemali diverzifikovať a potlačiť do zabudnutia.“ − Bill Gross
Diverzifikácia portfólia je jedným zo základných pravidiel dobrého investovania. No zakladateľ investičnej spoločnosti PIMCO Bill Gross radí, aby ste si diverzifikovaním nenechali ujsť skvelú príležitosť na zhodnotenie. Zároveň investorov povzbudzuje, aby sa nebáli staviť na aktíva s vysokým potenciálom.
To znamená, že by ste mali mať vždy nejaké rezervné prostriedky, a tie využiť, keď sa naskytne dobrá príležitosť. Ak tak neurobíte, budete mať niekoľko priemerných investícií, ktoré prinesú priemerný zisk. No ak sa rozhodnete riskovať, môžete skutočne zarobiť.
„Z krátkodobého hľadiska je trh obľúbenou súťažou, z dlhodobého hľadiska pripomína váhu.“ − Warren Buffett
Výkyvy v hodnotách aktív často spúšťajú paniku aj nadšenie. Neraz sú investori dokonca vystrašení alebo chamtiví. Warren Buffett však pripomína, že celkové zhodnotenie závisí od skutočnej hodnoty aktív, a toto zhodnotenie sa preukáže až v dlhodobom časovom horizonte.
Buffett je zástancom hodnotového investovania, ktoré spočíva v nákupe podhodnotených aktív a následným čakaním na nárast hodnoty.
„Finančný mier nie je získavanie vecí. Je to o učení sa žiť z menšieho množstva prostriedkov, než zarobíte. Potom môžete peniaze šetriť a investovať. Pokiaľ to neurobíte, nemôžete vyhrať.“ − Dave Ramsey
Ak sa zvýši váš príjem, pokojne si doprajte. Nemali by ste však povýšiť životný štandard natoľko, že budete míňať viac, než zarobíte. V ideálnom prípade by ste mali zmýšľať práve naopak. Ak zarobíte viac, začnite si aj viac odkladať a ešte viac sa upriamte na investovanie.
Takýmto spôsobom si možno odopriete momentálny komfort, no zabezpečíte sa na budúcnosť, ušetríte si na dôchodok alebo môžete takto šetriť aj pre deti.
„Na trhu sa raz za čas udeje niečo také hlúpe, že vám to vyrazí dych.“ − Jim Cramer
Okrem toho, že tento výrok upozorňuje na to, aby ste sa nenechali ovplyvniť cudzími rozhodnutiami, odkazuje aj niečo iné.
Je prirodzené, že vo svete financií dochádza pravidelne k výkyvom a poklesom. Dôkazom je napokon aj súčasné obdobie ekonomickej recesie.
Ak však investujete, vždy musíte byť pripravení na riziko. Bez ohľadu na to, akú stratégiu si vyberiete a do čoho investujete.
„Ak máte IQ vyššie ako 120 alebo 130, zvyšok môžete rozdať. Nepotrebujete mimoriadnu inteligenciu, aby ste uspeli ako investor.“ − Warren Buffett
Viac ako vysoké IQ je podľa Warrena Buffetta dôležité to, aby ste si robili analýzy a poctivo pátrali po informáciách. Samozrejme, neostávajte len pri prieskumoch a v ideálnom čase sa odhodlajte aj ku konkrétnym krokom.
George Soros, ktorý je u nás známy skôr v politických kontextoch, túto teóriu len potvrdzuje. Podľa neho totižto nie je investovanie vôbec zábavné a pozostáva len z veľmi nudných úkonov.
V prípade, že sami na tieto nudné úkony nemáte čas, oslovte finančníkov z investičnej spoločnosti WEM. Tí vám pri zhodnocovaní vašich prostriedkov radi pomôžu a poradia.