Oplatí sa prenechať správu nehnuteľného majetku na odborníkov?
Vnímate nehnuteľnosti ako investíciu, no sami sa o ne nedokážete postarať? Oslovte správcu, ktorý za vás okrem výšky nájmu vyrieši aj ďalšie nevyhnutné záležitosti.
Pokiaľ vlastníte niekoľko nehnuteľností alebo máte len jednu, no nestíhate sa o ňu starať, obráťte sa na správcu nehnuteľností. Ide o osobu, ktorá vykonáva komplexne niekoľko činností súčasne.
Prípadne zostáva na vás, aké kompetencie správcovi odovzdáte a čo všetko bude musieť robiť. Vo všeobecnosti sa však správca zaoberá hlavne týmito činnosťami:
1. Riadenie nájmu
Jedna z najbežnejších činností, ktoré správca vykonáva a v ktorej sa naňho vlastník spolieha, je riadenie nájmu.
V praxi to znamená, že správca na základe analýzy trhu stanovuje správnu výšku nájomného.
Časom môže nájomné dokonca zvyšovať. Do tejto kompetencie patrí aj samotné vyberanie nájmu, ktoré sa nastaví tak, aby bol zabezpečený plynulý tok peňazí a presné dodržiavanie splátok.
2. Spravovanie nájmu
Keď už je zrejmé, aká bude výška nájomného, prichádza na rad hľadanie nájomníkov. Úlohou správcu je čo najrýchlejšie a najefektívnejšie niekoho prilákať.
Na základe skúseností by mal tiež vedieť, ktorí nájomníci sú spoľahliví, či budú platiť včas, prípadne či nemajú kriminálnu minulosť. Tým sa však jeho práca nekončí.
Správca totižto rieši aj záležitosti, ako stanovenie doby nájmu, výšku zálohy či sťažnosti na technické problémy alebo iné neočakávané udalosti.
V prípade, že sa nájomníci rozhodnú byt či dom opustiť, správca je zodpovedný za kontrolu nehnuteľnosti, určenie škôd a všeobecne bezproblémové vysťahovanie.
3. Technické zabezpečenie
Zatiaľ čo vlastníkovi by mohlo hľadanie údržbárov zabrať veľa času, správca si rokmi praxe vytvára sieť kontaktov, v rámci ktorej sa môže obrátiť na technikov či remeselníkov.
Práve oni mu pomôžu v čase, keď sa v dome, byte alebo iných spravovaných priestoroch niečo pokazí.
Okrem toho, že správca zodpovedá za riešenie opráv, musí zabezpečiť aj bežné údržbové práce. A to napríklad kontrolu únikov plynu či elektriny, odpratávanie snehu a komunálneho odpadu.
4. Právne činnosti a dohľad
Obrovskou výhodou správcu nehnuteľností oproti bežnému vlastníkovi sú právne znalosti.
Vďaka nim vie preveriť spoľahlivosť nájomcu, nastaviť zmluvné podmienky nájmu a zabezpečiť bezproblémové platenie mesačných splátok.
Nemenej dôležitou úlohou správcu je vykonávanie dohľadu. A to napríklad v prípade, že v budove pracujú zamestnanci (recepčný, bezpečnostný personál) a treba dohliadať, či sa naozaj venujú svojej práci.
Podobnou situáciou je, ak nehnuteľnosť niekto opravuje. V takomto prípade musí správca sledovať, či je práca odvedená kvalitne a načas.
Istou formou dohľadu je aj to, ak je nehnuteľnosť prázdna a správca musí zamedziť tomu, aby došlo k jej poškodeniu.
5. Riadenie financií a poradenstvo
Predstavte si, že vlastník má budovu s niekoľkými menšími jednotkami. Ak sa spolieha na správcu nehnuteľností, ten je zodpovedný za tok splátok medzi nájomníkmi a vlastníkom.
Takisto riadi rozpočet budovy a všetky výdavky, ktoré sa z neho platia. O týchto výdavkoch zároveň vedie záznamy – či už ide o platby za opravy, údržbu, kontroly alebo poistenie budovy.
Ak to vlastník potrebuje, správca mu poradí, ako uhradiť dane z nehnuteľností a aké administratívne úkony si táto povinnosť vyžaduje.
Kedy sa služba oplatí
Je pravda, že spravovanie nehnuteľností nie je najlacnejšia záležitosť. Účtovaná čiastka bežne predstavuje 8 – 12 % z mesačného nájmu a správcovi musíte uhradiť aj jeho náklady.
No treba tiež povedať, že v niektorých prípadoch sa služby správcu naozaj vyplatia. Ako sme už vyššie naznačili, odborník zabezpečí bezproblémové poskytnutie nájmu, preverenie nájomníkov a uhrádzanie platieb.
Budete mať teda istotu, že o váš majetok je dobre postarané a v byte či dome žijú dôveryhodní ľudia.
Rovnako sa môžete spoľahnúť, že správca bude efektívnejšie vymáhať nájomné v prípade, ak dôjde k omeškaniu. Keď nechcete riskovať, že sa zamotáte v právnych a administratívnych činnostiach, vtedy sa tiež obráťte na správcu.
Ak vnímate nehnuteľnosti ako investíciu a máte ich hneď niekoľko, s veľkou pravdepodobnosťou sa o ne nebudete môcť starať. Problémom je, že na veľa povinností nezostáva dosť času.
Dokonca môže nastať situácia, že nadobudnete nehnuteľnosť ďalej od vášho bydliska. Práve pri nehnuteľnosti, ktorá nie je v “susedstve” býva správa náročnejšia a v určitých aspektoch odlišná od nehnuteľnosti, kam môžete sami pravidelne zájsť na kontrolu. Starostlivosť o takúto nehnuteľnosť sa odvíja hlavne od toho, ako často bude obsadená. Preto radšej oslovte skúsených odborníkov, ktorí za vás všetko vyriešia.
Pri rozhodovaní, či správcu osloviť alebo nie, myslite na to, že vám môže nájsť dlhodobých nájomníkov. Tak sa vyhnete situácii, keď bude nehnuteľnosť prázdna a váš príjem z nájmu bude nulový.
Z finančného hľadiska považujeme za veľký benefit to, že správca má sieť kontaktov. V rámci nej vám môže zabezpečiť opravy a údržbu oveľa lacnejšie.
Týmto spôsobom vykompenzujete výdavky na správu nehnuteľnosti a zároveň si môžete byť istí, že sa o ňu starajú skutoční odborníci.
Ak stále premýšľate, komu zveriť váš nehnuteľný majetok, kontaktujte odborníkov zo spoločnosti WEM.