7 otázok, ktoré by ste sa mali opýtať vášho investičného poradcu pri prvom stretnutí

Zveriť niekomu do rúk svoje financie je odvážny krok, ktorý si vyžaduje veľkú dôveru. Preto si od svojho poradcu vypýtajte dôležité informácie, vďaka ktorým si urobíte úsudok. A na čo všetko sa pýtať? Poradíme vám. 

Pre akú spoločnosť pracujete?

Spoľahlivý investičný poradca by mal na prvom stretnutí predstaviť seba a spoločnosť, pre ktorú pracuje. Je to banka, maklérska spoločnosť, spolupracuje s obchodníkom s cennými papiermi alebo má záväzok s viacerými finančnými inštitúciami?

Pýtajte sa najmä na dĺžku pôsobnosti na trhu, nezávislosť od iných finančných inštitúcií, portfólio služieb, veľkosť a pôsobnosť. Profesionál nemá dôvod tajiť, pre koho pracuje.

Následne si vyhľadajte na internete, aké má daná spoločnosť recenzie a hodnotenia od klientov.

Máte licenciu od NBS?

Finančný a kapitálový trh je na Slovensku centrálne regulovaný Národnou bankou Slovenska. Každý poskytovateľ, agent či poradca musí byť registrovaný a úspešne absolvovať odborné skúšky.

Finančných a investičných poradcov si môžete preveriť aj v registri NBS. Stačí, ak zadáte meno a priezvisko poradcu alebo názov spoločnosti, v ktorej dotyčný človek pracuje.

Z registra sa dozviete, ako dlho poskytuje poradenstvo, pre akú spoločnosť to robí či v akých sektoroch má registráciu. 

Ak ide o investičného poradcu, mal by mať licenciu na sprostredkovanie kapitálového trhu.

Aké máte referencie?

Vie vám poradca poskytnúť aj nejaké referencie? Profesionála často spoznáte podľa toho, že ho ľudia z finančnej sféry poznajú a vedia vám na neho poskytnúť pozitívnu spätnú väzbu.

Čím viac kvalitných recenzií na danú osobou máte, tým je väčšia šanca, že budete s jeho službami spokojní.

Vyhľadajte si meno poradcu cez Google a preskúmajte, čo všetko o ňom hovorí web či sociálne siete. Pýtajte sa aj vašich spoločných známych alebo človeka, ktorý sa o svoju skúsenosť na sociálnej sieti podelil.

Výborným zrkadlom profesionality je dnes aj sociálna platforma LinkedIn.

Ako dlho sa svojej práci venujete?

Relatívne spoľahlivým ukazovateľom kvality môže byť aj hodnota spravovaných aktív alebo to, ako dlho poradca svoju činnosť vykonáva.

Na druhej strane, ak natrafíte na začínajúceho poradcu, nemusíte ho hneď zatracovať. Dôležité je, aby mal mladý človek za sebou silný tím senior poradcov, ktorí mu radia a kontrolujú jeho prácu.

Profesionál by sa zároveň mal svojej profesii venovať na plný úväzok. Preto si vyberte niekoho, kto poradenstvo robí ako svoju hlavnú činnosť.

Cez aký nástroj vami ponúkaný produkt investuje?

V prípade, že vám poradca ponúka investíciu alebo sporenie, zisťujte, cez aký nástroj ponúkaný produkt investuje. 

Či už sú to podielové fondy, ETF alebo riadené portfóliá, zamerajte sa na tieto tri dôležité veci: výnosnosť, poplatky a daňové zaťaženie. 

Takisto si dajte pozor, aby investícia bola v správe regulovaného subjektu s dobrou históriou a povesťou.

Aký tím za vami stojí?

Okrem samotnej kvalifikácie poradcu, neuškodí zistiť si viac o členoch tímu, ktorí s vaším poradcom spolupracujú.

Dokáže v prípade dlhodobej pracovnej neschopnosti poskytnúť servis niektorý z jeho kolegov alebo nadriadených?

Aké je ich profesionálne pozadie? Vytvárajú nejaké profesionálne publikácie, náučné články alebo iným spôsobom poskytujú klientom pridanú hodnotu? 

Ako majú zabezpečené vzdelávanie svojho tímu a ako bude vyzerať profesionálny rast poradcu, ktorý vám sľubuje dlhodobú spoluprácu?

Aké služby mi viete ponúknuť?

Kvalitného poradcu len tak niečo nezaskočí. Ak aj niečo nevie, dokáže to zistiť. Pýtajte sa na všetko, čomu nerozumiete. 

Na aký typ klientov sa špecializuje? Aké spektrum služieb ponúka? Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých produktov?

Opýtajte sa poradcu aj na kompletné poplatky produktu, ktorý predáva a následne aj na jeho províziu. Najmä vtedy, ak vám poradca povie, že s produktom nie sú spojené žiadne náklady, alebo len drobný poplatok za správu. 

Pokiaľ by sa vám poplatok zdal privysoký – zistite si, aké služby za to od poradcu dostanete. Napríklad, ak uzavriete rizikové životné poistenie, kde je provízia 500 € pre predajcu, informujte sa, čo vám za túto sumu reálne poradca ponúka.

Budú vám jeho služby k dispozícií pri riešení poistných udalostí? Ako vám pomôže s nastavením produktu? Dá vám za túto províziu servis v podobe pravidelného prehodnocovania PZP? Alebo sa vám len snaží predať čo najviac zbytočných pripoistení?

Prehľad by ste mali mať aj o provízii, ktorú si poradca účtuje za svoju prácu. Náklady na jeho odmenu by mali byť pokryté z výnosov zo spravovaných investícií.

Následne si ako klient budete vedieť vyhodnotiť, či vám takáto ponuka za to stojí alebo nie.

Ak vám poradca na prvom stretnutí ponúka nejaký produkt bez toho, aby sa predtým oboznámil s vašou aktuálnou situáciou, zdvorilo ho odmietnite.

Profesionál by sa totižto mal počas prvých stretnutí zamerať na to, aby spoznal vaše ciele a potreby. Len tak vám dokáže vytvoriť investičné portfólio, ktoré bude tieto požiadavky spĺňať.

V prípade, že vám už služby klasických finančných poradcov nevyhovujú či nepostačujú, naši Wealth manageri vám radi predstavia finančné a investičné služby svetovej úrovne. 

Pomôžeme vám identifikovať vhodné investičné príležitosti naprieč všetkými hlavnými globálnymi trhmi a vytvoriť stratégiu, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám a investorskému profilu.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.