Na začiatku nemali nič, teraz sú z nich miliardári. Ako zbohatol šéf Starbucksu či biznismen Kenneth Langone?

Mnohí z nich pracovali už ako deti. Pomohli tak finančne rodičom, budovali si vzťah k práci a napokon dosiahli obrovský úspech. Hoci na začiatku títo muži nemali nič, teraz sa ich majetok pohybuje v miliardách.

Howard Schultz – bývalý riaditeľ siete Starbucks

Keď sa Howard Schultz obzerá za svojím detstvom, vidí neľahké momenty s rodičmi, ktorí boli potomkami európskych prisťahovalcov.

Rodina bývala v sociálnych bytoch v Brooklyne a veľakrát nemali peniaze na platenie účtov. Situácia sa zhoršila, keď otec utrpel zranenie, nemal zdravotné poistenie a prišiel o prácu.

Pre chlapca bol šport únikom pred trápením. Najprv plánoval, že vďaka futbalu získa športové štipendium na Northern Michigan University. To sa mu však nepodarilo, a tak musel štúdium zaplatiť z pôžičky a platu, ktorý mu priniesli čiastočné úväzky.

Jedným z nich bol podomový predaj kancelárskeho náčinia. Ako sám hovorí, bavila ho práca s ľuďmi a v predaji bol takisto dobrý.

To sa mu napokon zišlo v období, keď sa z neho v Starbuckse stal riaditeľ pre maloobchod. Postupom času vystriedal viacero funkcií – od riaditeľa maloobchodu a stratéga až po generálneho riaditeľa.

 

Zdroj: Flickr.com/Gage Skidmore

Jeho ambíciou nebolo vybudovať celosvetovú sieť kaviarní, ale firmu, ktorá bude zaobchádzať so zamestnancami slušne a dôstojne. Preto okrem iného v roku 1988 začal Starbucks poskytovať všetkým pracovníkom zdravotné poistenie.

V roku 2018 Howard Schultz Starbucks definitívne opustil. Jeho majetok sa momentálne pohybuje na úrovni 3,4 miliardy dolárov.

Kenneth Langone – zakladateľ spoločnosti Home Depot

Kým mal Kenneth Langone 17 rokov, vystriedal niekoľko zamestnaní. Jeho rodičia žili od výplaty k výplate a často nemali peniaze. Preto začal pracovať už ako 11-ročný. Skúsil si predávanie vianočných vencov, doručovanie novín či prácu v mäsiarstve a stavebníctve.

Hlavná motivácia pracovného kolobehu bola prostá – Langone chcel čo najskôr zarábať peniaze. No namiesto toho, aby ich všetky minul, už vtedy myslel na rovnováhu medzi sporením a utrácaním.

Popri peniazoch mu práca priniesla aj niečo iné. „Vo všetkých týchto zamestnaniach som sa naučil študovať ľudí. Pozoroval som ich a počúval, ako hovoria. Bolo to pre mňa veľmi užitočné v čase, keď moja práca závisela od úsudku iných ľudí,“ uviedol Langone pre cnbc.com.

Zdroj: Kate Rooney via Cnbc.com

Okrem pozorovania ľudí a tvrdej práce mu k úspechu pomohlo to, že sa neustále vzdelával. Langone vyštudoval Bucknell University a na Stern School of Business získal titul MBA.

Neskôr pracoval ako podnikateľ a finančník na Wall Street. V súčasnosti je známy hlavne ako zakladateľ spoločnosti Home Depot, ktorá sa zaoberá predajom rôzneho sortimentu do domácnosti. Čistý majetok Kennetha Langoneho tvoria 4,3 miliardy dolárov.

Sheldon Adelson – zakladateľ korporácie Las Vegas Sands

Keď zomreli rodičia Sheldona Adelsona, na účte mali len 100 dolárov. Ako židovskí prisťahovalci žili v ponurej časti Bostonu a spolu so štyrmi deťmi zdieľali jednoizbový byt. Rodina bola chudobná celý život.

To však nijako nevplývalo na výchovu, na ktorej si Adelsonovci dali záležať. A práve aj to, že Sheldon Adelson si prešiel prísnou výchovou, mu pomohlo stať sa úspešným podnikateľom.

Svoje bohatstvo si musel tvrdo odpracovať. Počas kariéry vystriedal niekoľko zamestnaní – bol finančník, hypotekárny špecialista či investičný poradca.

V istom čase sa venoval aj podnikaniu v cestovnom ruchu. Teraz je známy najmä ako zakladateľ siete kasín Las Vegas Sands. Jeho majetok dosahuje sumu 32,5 miliardy dolárov.

Spoločne s manželkou pravidelne podporujú židovské školy a aktivity, ktoré robia osvetu o holokauste.

Zdroj: Wikimedia.org/Bectrigger

Larry Ellison – zakladateľ spoločnosti Oracle Corporation

Larry Ellison je synom slobodnej matky Florence Spellman. Necelý rok po narodení ho mama poslala do Chicaga, aby žil s tetou a strýkom.

Počas štúdia na University of Illinois jeho adoptívna matka zomrela, a preto sa Ellison rozhodol zo školy odísť. O nejaký čas znova skúšal šťastie na University of Chicago, no po prvom semestri štúdium ukončil.

Ako 22-ročný sa presťahoval do mesta Berkeley, ktoré sa nachádza len na skok od technologickej oblasti Silicon Valley. Budúci miliardár hľadal prácu v spoločnostiach ako Wells Fargo či Amdahl.

Napokon sa zamestnal v spoločnosti Ampex, ktorá v tom čase budovala databázu pre CIA. Pracovný názov tohto projektu bol Oracle.

Neskôr Larry Ellison založil firmu, ktorá sa takisto zaoberala vytváraním relačných databáz. Názov firmy je príznačný – Oracle Corporation. Aktíva tejto spoločnosti sleduje aj index S&P 500.

Larry Ellison je piatym najbohatším človekom na svete, jeho majetok sa pohybuje na úrovni 68 miliárd dolárov.


Zdroj: Shutterstock

Steve Jobs – spoluzakladateľ značky Apple

V roku 2011, keď Steve Jobs zomrel, bola hodnota jeho majetku sedem miliárd dolárov. A hoci už o ňom nemôžeme hovoriť v prítomnom čase, do tohto výberu jednoznačne patrí. 

Jobs bol totižto uznávaný nielen v oblasti technológií, ale vynikal aj ako vizionár a podnikateľ. Cesta za úspechom však nebola vždy ľahká.

Keď bol Jobs dieťa, rodičia ho poslali na adopciu. Stredná škola, ktorú navštevoval, sídlila v chudobnej štvrti. Často tu dochádzalo k šikane, obeťou násilia sa stal aj Jobs. Z chlapca sa stal samotár a po čase prestúpil na inú školu.

Našťastie mal svoj koníček, a tým boli technológie. So susedom, ktorý mal rovnaké záujmy a ktorý v tom čase pracoval pre Hewlett-Packard, trávil garáži celé hodiny.

Zdroj: Flickr.com/Segagman

Počas štúdia na novej strednej škole spoznal budúceho spoločníka Steva Wozniaka, s ktorým založil technologický gigant Apple. Spoločne sa podieľali na navrhovaní mobilov, tabletov či počítačov od tejto značky.

Aby sa Jobsovi v podnikaní darilo, držal sa zásady, že ľudia musia mať talent a zanietenie pre svoju prácu. Ak nerobia prácu s vášňou, po čase to pravdepodobne vzdajú.

Harold Hamm – zakladateľ ropnej spoločnosti Continental Resources

Podnikateľ a zakladateľ ropnej spoločnosti Continental Resources Harold Hamm pochádza z 13 detí. Aby finančne pomohol svojim rodičom, v 16 rokoch sa zamestnal na benzínovej pumpe. A napokon sa mu práca s ropou a pohonnými hmotami stala osudnou.

Po ukončení strednej školy začal pracovať ako vodič cisterny na ropnom poli. Popri tom sa snažil o ťažbe ropy dozvedieť viac. Pomohli mu najmä jeho nadriadení a kolegovia, ktorí ho poučili o vŕtaní ropných studní či geológii.

V roku 1967 založil firmu Shelly Dean Oil Co. a o štyri roky neskôr vyvŕtal prvú studňu, ktorá mala produkciu 20 barelov ropy za hodinu. Aby toto Hamm dosiahol, musel si veľa financií požičať a zariskovať.

Zdroj: Wikimedia.org/David Shankbone

Tento krok sa vyplatil. Firma Continental Resources (predtým Shelly Dean Oil Co.) v súčasnosti produkuje 330-tisíc barelov ropy denne, väčšinu v Severnej Dakote.

Majetok ropného magnáta predstavuje sumu 4,5 miliardy dolárov.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.