Koronavírus a investičné príležitosti: Aká je situácia na akciových trhoch a čo nás čaká najbližšie mesiace?

Koronavírus a investičné príležitosti: Aká je situácia na akciových trhoch a čo nás čaká najbližšie mesiace?

Cena ropy začína znova stúpať a s ňou aj hodnoty akcií. Nejaký čas ešte potrvá, kým sa akciové trhy vrátia do normálu. Nemusíte však čakať. Investujte do podnikov, ktoré majú do budúcna obrovský potenciál.

Na konci marca zaznamenali akciové trhy najväčší prepad od roku 1987. Mnohé trhové indexy klesli od začiatku roka o viac ako 20 %. Problémy spôsobil nastupujúci koronavírus, ktorý následne zapríčinil, že začal klesať dopyt po rope a teda aj jej cena. 

Samozrejme, veľký vplyv na prepady malo takisto obmedzenie služieb či zatvorenie obchodov.

Dôkazom toho je obchodník s oblečením Macy’s, ktorého hodnota aktív klesla o 9 % po tom, ako musel svoje prevádzky zatvoriť a zamestnancov poslať na neplatené voľno.

Za dva mesiace sa však situácia zmenila. A aj keď sa obmedzenia pomaly uvoľňujú a cena ropy začína stúpať, vyhliadky do budúcna nie sú také optimistické.

Pomalé kroky

Index STOXX Europe 600, ktorý sleduje európske akcie, krátko po dvoch dňoch zisku v polovici mája klesol o 1,4 %. V tomto období tiež klesol nemecký index DAX, a to o 1,7 %, a francúzsky index CAC 40 PX1 o 1,9 %.

Oslabenie akcií zapríčinilo vyjadrenie doktora Anthonyho Fauciho, ktorý vyslovil obavu, že ak Spojené štáty americké otvoria ekonomiku príliš rýchlo, môže to spôsobiť ďalšiu vlnu nákazy a úmrtí. Vtedy začali zisky opäť klesať.

Existuje však domnienka, že kvôli obave z druhej vlny budú lídri krajín otvárať ekonomiku až príliš pomaly. V dôsledku toho by mohli kedykoľvek uvoľňovanie opäť zabrzdiť, čím spôsobia, že sa v obchodovaní s akciami vytratí optimizmus. Investori teda zostávajú stále veľmi ostražití.

Obavy však nemajú všetci. Vo Veľkej Británii totižto vznikajú platformy zamerané na svetové akciové trhy. Po tom, ako akcie zažili obrovské turbulencie, plánujú neskúsení investori využiť situáciu a svoje financie chcú spravovať sami.

Takíto investori však zabúdajú na vysokú volatilitu na globálnych akciových trhoch (a vyššie riziko). Rovnako hrozí, že budú obchodovať v nesprávnom čase a sústredia sa na aktíva, ktoré nie sú pre nich vhodné.

Preto rovnako v období neustálych zmien a zdanlivých príležitostí treba zohľadniť základné princípy investovania. Inak povedané, aj v čase krízy by sa investori mali upriamiť na dlhodobé zisky a takisto nemôžu zabúdať na mieru rizika či diverzifikáciu.

Stávka všetkých prostriedkov na aktíva, ktoré sa javia ako dobrá kúpa, nemusí z dlhodobého hľadiska priniesť očakávaný výnos.

Ropa sa vracia do rovnováhy

Podobne ako v prípade európskych akciových indexov, prepady zaznamenali aj na Wall Street. Hodnoty akcií začali klesať po tom, ako šéf Federálneho rezervného systému  Jerome H. Powell varoval, že ak americkí zákonodarcovia neurobia pre ekonomiku dosť opatrení, bude to mať hrozivé následky.

Index S&P 500 sa následne prepadol o 2 %, a tým navýšil prepad z predošlého dňa o ďalšie dve percentá.

Dôkazom toho, že akciové trhy čelia neustálym zmenám, je opätovný nárast hodnoty akcií zo 14. mája. Príčinou rýchleho spamätania sa bolo, že začala stúpať cena ropy. Tento úspech, prirodzene, pomohol najmä spoločnostiam, ktoré pôsobia v oblasti energetiky (Halliburton, Occidental Petroleum).

Medzinárodná energetická agentúra očakáva, že sa trh s ropou vďaka postupnému uvoľňovaniu opatrení čoskoro vráti do rovnováhy.

Krátkodobé výnosy

Momentálne sa pozornosť sústreďuje najmä na otázku, kedy sa zotaví ekonomika. Ak však chcete investovať dlhodobo a efektívne, treba si položiť iné otázky. A to – ktoré spoločnosti majú trvalý biznis model? A zvládnu vôbec plniť svoje dlhové záväzky?

Totižto ak chcete investovať do podnikov, ktoré sú závislé od rýchleho návratu k normálu, nerobíte dobre. Ako tvrdí skúsený investor Warren Buffett, treba sa ohliadať po aktívach podnikov, ktorých dlhšie uzatvorenie akciového trhu nijako neparalyzuje.

Okrem toho si musíte uvedomiť, že hodnotu spoločnosti, do ktorej sa rozhodnete investovať, neurčujú len tohtoročné a budúcoročné výnosy. Až 70 % hodnoty závisí od výnosov, ktoré sa dostavia v ďalších dekádach. Čo tým chceme povedať?

Pri výbere akcií jednotlivých spoločností nemôžete myslieť len na momentálne ziskové toky, ale tiež na zisky v budúcnosti. Toto pravidlo je dôležité aj v čase krízy.

Navyše, práve teraz máme možnosť sledovať krátkodobé úspechy niektorých podnikov. Typickým príkladom sú potraviny Kroger, ktoré v marci zaznamenali zvýšenie predaja o 30 %.

Za bežných okolností sú však ďaleko pozadu za diskontnými reťazcami, ako je Walmart, Costco či Target. Preto je veľmi pravdepodobné, že sa napredovanie podniku Kroger opäť spomalí.

To isté platí v prípade ďalších priemerných spoločností, ako je Kimberly-Clark (predaj papierových utierok a toaletného papiera) či Hormel (potraviny v konzerve), ktoré v posledných týždňoch dosahovali len krátkodobé výnosy.

Na ktoré akcie sa upriamiť?

Na rozdiel od predajcov utierok a konzerv, pri technologických spoločnostiach sa očakáva, že hodnoty ich akcií budú v čase „po korone“ opäť stúpať. A to najmä preto, že sa dostavia vyššie zisky.

Medzi spoločnosti so svetlou budúcnosťou patrí Okta, ktorá vyvíja softvér na zlepšenie kybernetickej bezpečnosti. Vďaka tejto službe sú pracovné online procesy a prenosy informácií oveľa spoľahlivejšie. No a keďže táto spoločnosť má obrovský potenciál, jej aktíva sú pre investorov zaujímavé. 

Z pohľadu investovania k atraktívnym technologickým spoločnostiam patrí tiež známy Microsoft, Google, Facebook či Trade Desk.

Vzhľadom na to, že zákazník sa z kamenných predajní presunul na internet, online nakupovanie zaznamenalo veľký úspech. Tento trend pravdepodobne len tak rýchlo nevymizne a Amazon či Shopify takisto patria k spoločnostiam, po ktorých by sa investori mali poobzerať.

Popri technológiách a internetových predajcoch sa do popredia dostávajú aj distribútori pokrmov. Za všetkých spomenieme producenta mäsových náhrad Beyond Meat alebo výrobcu cukroviniek Mondelez.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.