WEM Lifestyle Stories s Jánom Lašákom: Peniaze nemusia človeka zmeniť
Peniaze nemusia človeka zmeniť. Môžu však zmeniť to, čo človek dokáže vytvoriť, odovzdať — a zmeniť. Tak, ako to svojím životom a príkladom ukazuje aj Ján Lašák.
Jasné jesenné ráno na slovenských lazoch. A človek, ktorý aj bežne pôsobí prirodzene a nenútene tu — ak je to vôbec možné — vyzerá byť ešte viac uvoľnený a sám sebou.
Pozorovať Janka Lašáka je možnosť vidieť človeka, ktorý si odžil dosť na to, aby mal vo svojich prioritách jasno. Svoju cestu si prešiel od skromných začiatkov vo Zvolene na vrcholy svojej hokejovej kariéry na majstrovstvách sveta, olympiádach a tiež ako prvý slovenský brankár v NHL, aby sa nakoniec už ako tréner a mentor vrátil späť na Slovensko a do Zvolena.
Ako sám hovorí, dnes sa môže o svoje skúsenosti a život deliť s ostatnými — a môže veci robiť podľa seba a robiť ich v kľude.
Jedna z takýchto vecí je aj rekonštrukcia chalupy po starých rodičoch.
“Moja mama tu prežila celé detstvo. Tu som saprvýkrát učil o ľudských hodnotách, čo znamenajú a ako ich žiť.
Videl som, ako si ľudia navzájom pomáhajú a koľko práce a úsilia stojí za všetkým cenným — čo všetko si napríklad vyžaduje kosenie či kŕmenie zvierat.”
“Toto je moje dedičstvo, sem sa vždy znovu rád vraciam. Pamätám si, keď som ako malý chalan chodieval pásť kravy a pomáhal som dospelým. Miloval som tie chvíle, keď som mohol byť s mojím starým otcom a jeho kamarátmi. Učili ma, ako sa čo správne robí, ako vyrezávať píšťalky, a ja som hltal ich historky. Jeden z nich napríklad prežil koncentrák — nikto tu nemal ľahký život.
A keď ma potom starý otec zobral do kostola, aký som bol hrdý, keď mi všetci tí chlapi podali ruky — tie veľké, tažké, zvráskavené ruky.”
Janko nám všetko postupne ukazuje a vysvetľuje. Z každého pohybu a každého slova je vidieť lásku k tomuto miestu a k tomu, čo pre neho predstavuje. Je však vidieť ešte niečo navyše — nič z toho nerobí iba pre seba.
“Nikdy nevieš, čo sa udeje. Možno jedného dňa bude opäť potrebné vedieť sa o seba postarať inak, mať kus zeme a vedieť sa z nej uživiť.
Neviem, či sa mi podarí naučiť moje deti tie hodnoty, ktoré som sa tu naučil ja. Je iná doba a chcem im to však odovzdať a dať im s týmto miestom čo najviac.”
Dnes sa k Jankovi pridal aj Peter Štadler z Wealth Effect Management. Čo začalo ako vzťah klienta a niekoho, kto mu spravuje investovaný majetok, medzičasom zjavne prerástlo do kamarátstva.
“Vieš, zažili sme medzi hokejistami všeličo. Kopec z nás niekomu naletelo, mnohí z nás takto prišli o veľa peňazí. Pre mňa je dôležité môcť niekomu dôverovať. Fungujem tak celý život — slovo platí. S Petrom môžem fungovať rovnako.”
Janko nás hostí a ďalej vysvetľuje:
“Dnes je toto miesto okrem mojich detí aj pre návštevy. Aj to je pre mňa veľká motivácia, tvoriť všetko tak, aby sem ľudia mohli prísť oddýchnuť si, vyvetrať hlavu, načerpať nové sily.”
Ako Janko vysvetľuje, má so statkom ešte veľa plánov:
“Rekonštruujem to všetko pekne pomaly, postupne. Robíme to spolu s otcom už 4 roky. Nikam sa neponáhľame, cesta je pre nás cieľ.
Nechávame veci pekne vyzrieť a dávame všetkému čas, aby to bolo urobené čo najlepšie. Nechcem z toho urobiť moderný barák, ktorý sa sem vôbec nehodí. Pekne s citom.”
“Staviame napríklad altánok zo starého dreva. Každý kus je preto potrebné dobre skontrolovať, pripraviť, očistiť. Ale toto je drevo, ktoré sem kedysi nanosila na voloch ešte moja mama, keď mala 12 rokov. Chápeš? Preto to chcem všetko urobiť správne, pretože za dobrými vecami je často brutálny príbeh.”
Po chvíľke zdieľaného ticha sa na nás Janko s úsmevom obracia:
“Vidíš? Toto je ono.
Toto sú tie chvíle, ktoré stoja ta to. Toto je bohatstvo.”