Investovanie do umenia ožíva. Ide o špekuláciu alebo dobrú investičnú príležitosť?

Moderná portfóliová stratégia si vyžaduje, aby ste sa nespoliehali len na jedno odvetvie. Medzi vhodné spôsoby diverzifikácie investícií patrí aj umenie.

Wealth Report 2018, ktorý zostavujú spoločnosti Knight Frank a Douglas Elliman, poukazuje na narastajúci trend investovania do umeleckých diel. V jednoročnom horizonte toto odvetvie zaznamenalo až 21-percentný nárast, čo je prekvapivo viac aj v porovnaní s investovaním do archívneho vína alebo historických vozidiel. A hoci je kúpa umeleckého diela atraktívnou formou investovania, výhodnosť podmieňuje viacero okolností.

Cez umelecké fondy

Podobne ako iné typy investovania, aj nakupovanie umeleckých diel si vyžaduje podrobný prieskum a množstvo vedomostí. Tie buď nadobudnete sami, alebo sa obrátite na odborníkov.

Jednou z možností, ako sa sprostredkovane dostať k hodnotným dielam, sú umelecké fondy. Vy si kúpite podiel vo fonde a znalec z prostriedkov investorov kúpi umelecké dielo. Pri výbere spoločnosti, ktorá takto zhodnotí vaše prostriedky, sa však zamyslite nad niekoľkými atribútmi.

Zvážte, či je znalec naozaj skúsený, rozumie umeniu a pritom dokáže zohľadňovať aj riziká a trhové trendy, ktoré ovplyvnia peňažnú hodnotu diela.

Preštudujte si aj portfólio fondov. Tie môžu totižto zahŕňať rôzne diela, ktoré sa navzájom líšia históriou a regiónmi, z ktorých pochádzajú.

Nebojte sa tiež spýtať manažéra fondov na dôvod kúpy konkrétnych diel. Vyhnete sa tak oportunistom, ktorí nakupujú len z dôvodu nízkej trhovej ceny a nezamýšľajú sa nad hodnotou diela.

K umeleckým fondom však nebuďte úplne nedôverčiví, pretože vďaka tomu, že vystavujú diela v galériách, obohacujú ich históriu, a teda aj zvyšujú ich hodnotu. Sprostredkovatelia umeleckých fondov vám dokážu pomôcť aj počas aukcií. V porovnaní s nezávislými jednotlivcami je ich vyjednávanie so zberateľmi, múzeami či nadáciami často oveľa efektívnejšie.

No či už sa rozhodnete investovať sami alebo vyhľadáte skúsených odborníkov, v oboch prípadoch si musíte uvedomiť výhody aj nevýhody kúpy umeleckých diel.

Výhody

Jednou z najväčších výhod umenia je, že ide o vhodný nástroj diverzifikácie investícií. Moderná portfóliová stratégia si totižto vyžaduje, aby ste sa nespoliehali len na jedno odvetvie, ale rozložili financie s cieľom konsolidovať majetok a tiež sa chrániť pred prípadnými rizikami a negatívnymi javmi na trhu.

Spomedzi ďalších výhod považujeme za dôležitú nezávislosť od iných trhov. To v praxi znamená, že ak sa napríklad prepadne akciový trh, dielo si svoju hodnotu zachová. Aj z tohto dôvodu je umenie výhodným zabezpečením v čase hospodárskej neistoty.

V prípade, že sa vám pošťastí zaobstarať naozaj hodnotné dielo, je z dlhodobého hľadiska takáto investícia oveľa výhodnejšia než sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Obe formy sporenia totižto nepokryjú ani infláciu.

Nevýhody

Aby ste si však niečo skutočne hodnotné kúpili, musíte si prichystať väčší obnos financií. Ceny niektorých diel sa totižto pohybujú v miliónoch. 

Napríklad v minulom roku sa za najvyššiu čiastku – 450 miliónov dolárov – predal portrét Salvator Mundi (v preklade Spasiteľ sveta, pozn.) od známeho maliara Leonarda da Vinciho.

Obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho sa v roku 2018 predal za 450 miliónov dolárov. Zdroj: VCG Wilson/Corbis via Getty Images/Wikimedia Commons

Dôkazom toho, že sumu ovplyvňuje meno autora, sú aukcie z prvej polovice roku 2017. V tomto období za predaj značnej časti súčasných a povojnových diel zodpovedalo len 25 elitných umelcov. Ich výtvory sa predali za 1,2 miliardy dolárov, čo je necelých 45 % zo sumy 2,7 miliardy za všetky aukčné predaje po celom svete.

V porovnaní s akciami alebo dlhopismi hrá v neprospech umenia fakt, že takéto investovanie nie je regulované. Takže ak zistíte, že dielo nie je pravé, žiadne kompenzácie nedostanete.

Iné aktíva majú navrch aj vďaka vyššej likvidite a tomu, že sa pri nich vyplácajú dividendy alebo fixné príjmy, zatiaľ čo umenie je závislé len od ponuky a dopytu. Nemožno sa preto diviť, že investovanie do umenia je vcelku nestabilné.

Okrem vysokej počiatočnej čiastky a nestability majte na pamäti, že s dielom sa zaobchádza veľmi citlivo. Ak si ho sami zadovážite, môžete ho mať vystavené aj doma. Avšak pri kolektívnom investovaní, keď nie ste jediným vlastníkom, sa k dielu nedostanete inak ako cez výstavné siene.

Na záver sa opäť vrátime k už spomínanej správe Wealth Report z minulého roka. Tá je totižto ukážkovým príkladom, prečo si hlavne solventnejší klienti kupujú umelecké diela. Ako hlavný zámer uviedli potešenie z vlastníctva. Až za týmto odôvodnením uviedli zhodnotenie kapitálu a diverzifikáciu investícií.

Umenie by teda nemalo byť základným pilierom investičnej stratégie. Ak ale predsa chcete vložiť peniaze aj do tohto segmentu, poraďte sa s odborníkmi na financie aj umenie.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.