Finančná gramotnosť pre deti a mládež: Ako naučiť zodpovednému prístupu k financiám

Finančná gramotnosť je zručnosť, ktorá človeka sprevádza po celý život. V dnešnom svete — plnom rôznych finančných produktov, možností a neposlednom rade aj AI — je dôležité učiť deti a mladých ľudí, ako správne nakladať s peniazmi a tiež informáciami a osobnými údajmi.

Prečo je finančná gramotnosť dôležitá už v detstve?

  • Formovanie návykov: Deti si už v mladom veku osvojujú vzorce správania, ktoré často pretrvávajú aj v dospelosti. Budú vedieť, ako peniaze efektívne investovať a zhodnocovať, ako šetriť a vytvoriť si finančnú rezervu pre nečakané udalosti, ale aj ako pracovať s úverom a využiť ho vo svoj prospech. Ak ich naučíme rozumne hospodáriť s peniazmi, budú tieto zručnosti aplikovať aj neskôr.
  • Predchádzanie finančným problémom: Keď deti zvládnu základy finančnej gramotnosti, je menšia pravdepodobnosť, že sa ako dospelí dostanú do dlhovej pasce alebo budú mať problémy so správou peňazí. Znalosť finančných nástrojov a produktov im tiež pomôže chrániť sa pred podvodmi a nesprávnymi rozhodnutiami.
  • Pochopenie hodnoty práce a peňazí: Finančné vzdelávanie pomáha deťom uvedomiť si, že peniaze sú výsledkom práce a úsilia, a učí ich vážiť si to, čo majú.

Vďaka finančnej gramotnosti získajú deti väčšiu slobodu a nezávislosť. Nebudú odkázaní na druhých a budú vedieť napĺňať svoje sny a ciele. Investovanie do finančnej gramotnosti detí je preto jednou z najlepších investícií, ktorú môžete urobiť.

Ako začať s finančnou výchovou detí?

  • Začnite čím skôr: Finančné vzdelávanie môže začať už v predškolskom veku prostredníctvom hier a jednoduchých konceptov. Už malé deti rozumejú konceptu „niečo za niečo“. Postupne môžete zavádzať zložitejšie témy, ako napríklad šetrenie, rozdiel medzi potrebami a túžbami alebo dokonca základné informácie o úrokoch a investíciách.
  • Používajte slovník podľa veku dieťaťa: Používajte pojmy, ktoré dieťa pochopí a ktoré sú mu blízke. Ak dieťa napríklad ešte nerozumie, čo sú to peniaze, použite niečo iné, čo pozná a prepočítajte mu príklad cez danú vec. Napríklad 1 croissant = 1 EUR a ukážte mu na prstoch rúk, že hračka by teda stála 10 croissantov. Môžete tiež vysvetľovaný pojem prepojiť s príkladom z bežného života, napr. sporenie prirovnáte k odkladaniu cukríkov do tajnej skrýše. A ak vydrží, bude ich mať veľa.
  • Dávajte vreckové: Vreckové je skvelý spôsob, ako dieťa naučiť hodnote peňazí a ako s nimi hospodáriť. S vreckovým môžete začať už od základnej školy, kedy dieťa začne ovládať základy matematiky. Pri vreckovom je veľmi dôležité dohodnúť si pravidlá a následne nechať deťom voľnosť, aj voľnosť robiť chyby a použiť ho nevhodne. Následne s dieťaťom o jeho rozhodnutí a následkoch diskutujte — prirodzene sa tak naučí rozdiel medzi šetrením, utrácaním a plánovaním výdavkov.
  • Pomôžte im stanoviť ciele: Pomôžte deťom stanoviť si konkrétne krátkodobé aj dlhodobé finančné ciele a sledovať ich pokrok — pomôžete im tak pochopiť dôležitosť sporenia. Ak chcú napríklad novú hračku, povzbuďte ich, aby si na ňu časť našetrili zo svojho vreckového, naučia sa tak trpezlivosť a plánovanie. Zdieľajte s nimi taktiky, ktoré vám samým pomáhajú v minimalizovaní impulzívnych nákupov, ktoré dosiahnutie cieľa predlžujú. A nakoniec spolu oslávte splnenie cieľa.
  • Nakupujte spoločne: Choďte s dieťaťom nakupovať a vysvetľujte mu, prečo si niektoré veci môžete dovoliť a iné nie. Porovnávajte ceny rovnakých tovarov v rôznych obchodoch. Hovorte s nimi o tom, čo robí s cenou tovaru značka, ako na nás pôsobia marketingové taktiky a čo urobiť pred samotným nákupom, aby sme zbytočne nekúpili aj to, čo nepotrebujeme. Nechajte ich spočítať cenu nákupu a rozhodnúť sa, ktorú položku je z košíka potrebné vyložiť, aby ste sa zmestili do rozpočtu a nakoniec ich nechajte zaplatiť kartou alebo hotovosťou, pri ktorej si počas kontroly správnosti výdavku precvičia matematiku.
  • Choďte príkladom: Buďte pre svoje dieťa vzorom. Ukážte mu, ako vy sami plánujete výdavky, šetríte peniaze a investujete. Diskutuje s nimi o tom, z akých zdrojov tečú do rodinného rozpočtu príjmy, aké máte rodinné výdavky a na čo všetko je potrebné myslieť. Ukážte im spôsoby, ako môžu peniaze pracovať pre ne, nie iba oni pre peniaze. Väčším deťom pomôžte založiť bežný účet, vysvetlite, ako funguje platobná karta a ako ju chrániť a spomeňte tiež úverové produkty, na čo dať pozor a čomu sa vyhnúť. Jednoducho, zapojte ich do bežného života rodiny.
  • Hry a aktivity: Existuje veľa zábavných hier a aktivít, ktoré môžu deťom pomôcť pochopiť základné finančné princípy. Využite ich. Deťom môžete pomôcť s ich prvými podnikateľskými krôčkami, ak sa rozhodnú predávať limonádu alebo hračky, s ktorými sa už nehrajú. Spoločne vyrobte predajný stánok, stanovte cenu tovaru, povedzte mu o potrebných povoleniach a môžete spomenúť aj dane. Okrem toho, že deťom dáte skvelý základ do života, strávite s nimi aj kvalitný čas a vytvoríte krásne spomienky.

Finančná gramotnosť je jedným z kľúčov k úspešnému životu. Čím skôr sa deti naučia spravovať peniaze, tým lepšie budú pripravené na reálne výzvy života. Investícia do finančného vzdelávania detí a mladých ľudí sa nám vráti v podobe zodpovednej a finančne nezávislej generácie, pripravenej na svet plný ekonomických výziev.

Aby sme k tomuto cieľu prispeli, pripravili sme pre vás dve možnosti: 

Radi vám poskytneme odborné rady a inšpiratívne aktivity na rozvoj tejto dôležitej zručnosti — alebo pre vaše deti zabezpečíme systematické vzdelávanie prostredníctvom našich kurzov.

Pre viac informácií nás prosím kontaktujte na centrala@wem.sk.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.