Individuálne bohatstvo alebo prečo môžete byť bohatý, aj keď nevlastníte jachtu či lietadlo

Byť bohatý. To je snom veľkého množstva ľudí každého veku. Taktiež je to jeden z častých zdrojov negatívnych pocitov u mladých ľudí. Moment, kedy si môžem povedať „som bohatý“ je však pre každého individuálny, neraz neustále sa vzďaľujúci a preto frustrujúci.

Ak by sme sa spýtali štatistov, nájdeme odpoveď na otázku, kto je bohatý, asi niekde v rozdelení spoločnosti podľa príjmu alebo majetku. Horných 10% bohatých, prípadne 1% superbohatých ľudí, ktorí si môžu dovoliť luxusné bývanie, dovolenky a nakupovať značkové produkty. Prieskum spoločnosti Ameriprise z roku 2019 však ukázal, že len 13% respondentov s príjmom nad 1 milión dolárov ročne sa považuje za bohatých. Pocit bohatstva asi nebude skrytý v číslach.

Hierarchia, psychológia a peniaze

Človek nejak prirodzene gravituje k hierarchickým štruktúram, hľadá zmysel a systém vo svojom okolí a má potrebu sa do nich zaradiť. V slobodnom svete západnej civilizácie môžeme sledovať lokálnych hierarchií skoro nekonečné množstvo. Nad nimi však tkvie jedna univerzálna – hierarchia bohatstva. Je tak silná, že motivuje mladých k rýchlemu životu zločinu, častokrát vráža kôl medzi rodinné vzťahy a je dôvodom častých hádok medzi partnermi.


Na spodnom konci bohatstva sa nám opakuje rovnaký fenomén ako hore. Numerické číslo majetku nie je hlavným motivátorom. Podľa psychológov to môžeme veľmi dobre vidieť na kriminalite, ktorá je najväčšia nie v oblastiach najväčšej chudoby, ale práve tam, kde sú najväčšie rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Je to práve snaha dostať sa na vyšší stupienok v hierarchii, čím si získam väčší rešpekt a vplyv, ktorá motivuje ľudí zbohatnúť. A pokiaľ nie sú v okolí legitímne cesty, častokrát sa uchýliť aj k tým nelegálnym.


Tu sa dostávame k problému, ktorý hlavne pre mladšie generácie priniesol asi najrozšírenejší pocit nedostatočného života v histórii – sociálne siete. Tie totiž dokázali dostať do jednej na prvý pohľad jednotnej hierarchickej skupiny ľudí z rôznych krajín, majú rôzny prístup k vzdelaniu a kvalitným pracovným pozíciám a v konečnom dôsledku aj majetku predošlých generácií. Zatiaľ čo v minulosti by sa východoeurópsky predavač zeleniny len ťažko mohol dozvedieť o intimitách života amerických detí miliardárov, dnes môže naživo sledovať ich každodenné míňanie peňazí v množstvách, o akých ani nepočul. V horšom prípade dokonca ľudí zo svojho širšieho okolia, ktorí sa dokážu krátkodobo prezentovať ako bohatí a šťastní, ale životný štýl si zabezpečujú pôžičkami, či vecami im nepatriacimi – to však na sociálnych sieťach neukážu. A to ho šťastnejším určite neurobí.

Môžem byť bohatý?

Z tejto rovnice nám teda vychádza jasný výsledok – byť bohatý nie je o majetku na účte. Byť bohatý znamená byť spokojný s tým, čo som dosiahol, s majetkom, ktorý mám a s pokojom v mysli. Úplne sa odstrihnúť od okolitého sveta alebo sociálnych sietí nie je reálne a dlhodobo udržateľné riešenie pre väčšinu ľudí, poďme si radšej povedať pár bodov, vďaka ktorým môžeme dosiahnuť bohatstvo – teda spokojnosť so svojim finančným stavom.

1. Stabilná práca, ktorá ma napĺňa

Základným vstupom do rovnice o osobných financiách je príjem. Podstatné je nájsť si prácu, v ktorej budem spokojný a zároveň adekvátne zaplatený. Pokiaľ na sebe neprestanem pracovať, bude rásť ako môj príjem, tak aj mentálna pohoda a istota na pozícií, ktorú zastávam.

2. Jasné finančné ciele a rozpočet

Na to, aby som mohol začať pracovať s peniazmi a budovať si svoje bohatstvo potrebujem vedieť, čo chcem dosiahnuť a aké prostriedky na to mám. Ciele si samozrejme treba určiť adekvátne, no pri správnom narábaní s peniazmi, profesijnom raste je väčšina z nich dosiahnuteľná.

3. Správne využívanie finančných produktov

Finančných produktov je na trhu obrovské množstvo a asi najväčším hriechom je, ako nesprávne ich ľudia využívajú. Napríklad kreditná karta neslúži na to, aby som si kúpil nový telefón a cez poistku by sme si nemali sporiť.

4. Mať spoľahlivého partnera pre správu financií

Pri každodennej pracovnej vyťaženosti riešiť do detailu aj všetky vlastnosti finančných produktov nie je reálne. Treba mať preto spoľahlivého partnera, ktorý ma upozorní na možnosť zníženia úrokovej sadzby na hypotéke, transparentne mi ukáže všetky poplatky na každom produkte, ktorý mi predáva a pomôže mi nastaviť efektívny plán a držať sa ho počas celého života.

5. Pracovať s peniazmi efektívne a v rámci dlhodobého plánu

Finančná rezerva je jedným z najsilnejších nástrojov pre psychickú pohodu jednotlivca aj domácnosti. Ak chcem mať rezervu nepriestrelnú, nestačí mi však jedna. Je dobré myslieť na krátkodobú rezervu – vo výške 2 až 3 mesačných platov na takom sporiacom účte, aby boli dostupné okamžite. Dlhodobú rezervu na väčšie ciele – tu už treba rozmýšľať nad tým, čo chcem dosiahnuť, kedy budem peniaze potrebovať a podľa toho využívať skôr investičné produkty, aby mi peniaze nestrácali na hodnote. Tá posledná, na ktorú u nás ľudia zabúdajú, je tvorba rezervy na dôchodok. Pre túto je ideálne pravidelné sporenie po menších čiastkach, napríklad cez investičné sporenia do ETF. Na túto rezervu by sme nemali siahať ak nejde o naozaj krajné situácie.

6. Prestať sa porovnávať

Úspechy nie sú univerzálne a každý žijeme jedinečný život. Niekto išiel na univerzitu, niekto začal podnikať a iný sa venuje práci, ktorá možno nie je najlepšie zaplatená, ale extrémne ho baví. Podstatné je, aby som sa porovnával sám so sebou a s plánom, ktorý som si stanovil. Každý má svoje priority a pokiaľ si splním sen o bývaní, športovom aute, rodine, ale aj napríklad o úspešnom podnikaní, mal by som byť so sebou spokojný. Vždy bude niekto, kto má viac peňazí, väčší dom, novšie auto, či luxusnejšiu jachtu. Stačí sa však pozrieť okolo seba a nakoniec zistím, že mám viac, ako som si možno myslel.

Prvé kroky

Najťažšie kroky zväčša bývajú tie prvé. Pre dosiahnutie vzdialeného cieľu ako je „byť bohatý“ to platí dvojnásobne. Každého prvé kroky budú odlišné, ale začať môžem jednoducho tým, že si spravím poriadok vo výdavkoch a identifikujem všetky možné zlepšenia. Platím priveľa za elektrinu? Mám kreditnú kartu? Splácam minuloročnú dovolenku? Následne si spravím dlhodobý plán, čo chcem dosiahnuť. Ak ju ešte nemám, prvým krokom by mala byť finančná rezerva – naučiť sa odkladať časť zarobených peňazí tak, aby som v budúcnosti nemusel kupovať dovolenku na úver, prípadne aby som nemusel dofinancovať kúpu nového bývania cez spotrebný úver. Akonáhle mám finančný plán vytvorený, stačí sa ho držať, prípadne ho aktualizovať podľa toho, ako sa bude môj život vyvíjať a aké finančné produkty budem mať k dispozícií.

Ak potrebujete aj vy pomôcť nastaviť správu svojho majetku odborne, transparentne a efektívne, naši Wealth Advisori vám s tým dokážu pomôcť. Či už cez sofistikované aktívne riadené portfóliá s nadštandardným zhodnotením, alebo cez investičné sporenie Save for Tomorrow, ktoré je pri uzatvorení online bez vstupného poplatku.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.