Rok 2021 očami CEO Petra Štadlera

Máme za sebou ďalší rok, čo je príležitosť obhliadnuť sa za tým, čo sa nám všetko podarilo stihnúť, ale takisto si povedať čo nás ešte čaká. Na túto tému sme si zavolali toho najpovolanejšieho – CEO Wealth Effect Management Petra Štadlera. Pozrieme sa do zákulisia našej spoločnosti, ale aj investičného sveta.

Aký bol rok 2021 vo svete investícií?

Bol to jeden z najvýnosnejších rokov, zároveň úplne iný ako väčšina rokov za posledných 10 a takisto najabsurdnejší. Veľa hráčov na trhu, či už regulovaných alebo neregulovaných, sa zviezla na vlne rastu a prihrievajú si polievočku, o ktorej hovoria, že je najlepšia na trhu. Trh sa vyvíjal podľa očakávania, nakoľko sa do ekonomiky nalialo priveľa tzv. peňazí z helikoptéry. Kvantitatívne uvoľňovanie prispelo k tomu, že sa budeme musieť zorientovať, ktoré firmy sú zdravé a oplatí sa do nich investovať a do ktorých nie, lebo len navyšujú svoj zombie status. Treba pozerať na reálne dáta a vybrať si v rámci aktívnej správy tie správne spoločnosti, do ktorých sa oplatí investovať z dlhodobého hľadiska. Práve toto bude určovať kto bude na trhu aktívnych správcov víťaz. Naopak, na trhu pasívnych správcov sú víťazi tí, ktorí dokážu zvoliť správnu kombináciu toho, čo idú kopírovať. Neoznačoval by som ich za odborníkov na investovanie alebo ako inteligentných investorov, ale za tzv. „kopírovačov“ finančného trhu. Na tom samozrejme nie je nič zlé a čím viac možností na trhu pre klienta bude, tým lepšie. Treba si len správne vybrať.

Aký akciový titul ťa v minulom roku zaujal?

Bolo ich určite niekoľko. Každopádne určite nie iba kvôli roku 2021, ale kvôli tomu, že sa už niekoľko rokov snažia napredovať v tom čo robia. Vymenujem len malú časť z nich – sú to spoločnosti ako Tesla, alebo menej známe spoločnosti ako Rivian Automotive, Target Corp., alebo Gartner.

Čo nové priniesol minulý rok spoločnosti WEM?

Extrémne veľa. Kvalita tímu, ktorá sa pretavila do nárastu vyše 300% v porovnaní z rokom 2020. Takmer 50 zrealizovaných väčších projektov, ktoré dopomohli k skvalitneniu toho čo robíme a výsledkov, ktoré sme urobili. V skratke povedané, dostávame sa pomaly tam, kam sa chceme dostať a už teraz vieme, že pôjdeme ešte ďalej. IT infraštruktúra, nárast AUM a zvýšenie kvality našich služieb.

A naopak – čo nové priniesla spoločnosť WEM svojim klientom?

Nové portfólia, vynikajúce zhodnotenie, novú klientsku zónu, bezpečnejšie IT prostredie a ochranu klientskych dát, nové služby wealth managementu, komunikáciu a osvetu v oblasti finančných tém a veľa ďalšieho.

Hovoríme, že inováciu máme v DNA, ktorým smerom sa bude spoločnosť snažiť potlačiť trh v nasledujúcom roku?

Nepovieme. Neprezradíme. Môžem povedať iba toľko, že máme v pláne priniesť niekoľko vecí, ktoré vytvoria prostredie, ktoré bude pomáhať ľudom, aby si budovali a zveľaďovali bohatstvo ešte efektívnejšie a lepšie. Celé sa to bude niesť v nasledujúcich 2-3 rokov okolo inovácií v IT a za pomoci AI.

Vieš nám priblížiť aj nejaké výzvy, ktoré teba, ale aj WEM v budúcom roku čakajú?

Najväčšia výzva sú vždy ľudia, ktorých či už vo firme a vo svojom tíme máte a rovnako ich kvalita, ktorá zabezpečuje to, či môžete ako firma napredovať alebo nie. Víziu a ciele, ktoré vo WEM máme, budú záležať len od toho, či budeme mať tých správnych ľudí. Už teraz viem, že nám Slovensko nepostačuje a preto sa pozeráme za hranice. Vízia WEMu nie je Slovenská, ale globálna. Chce to len správne načasovanie.

Ako vnímaš ekonomickú budúcnosť Slovenska v najbližších rokoch?

Absolútne v poriadku. Nevidím dôvod na to, že by sa malo diať niečo dramatické. Samozrejme pokiaľ sa Slovensko neposunie a neurobí kvalitné reformy najmä v oblasti školstva, zdravotníctva a financií, nikam sa výrazne neposunieme a západ nám bude naďalej vzdialený.

Ako by to mali ľudia čo najlepšie využiť, aby dokázali pre seba a svoje rodiny pripraviť kvalitnú finančnú budúcnosť?

Mali by sa snažiť predovšetkým rozvíjať, či už osobnostne alebo vedomostne. Tak sa ich cena na trhu práce bude zvyšovať a dokážu žiť kvalitnejší život. Rovnako si budú môcť dovoliť tvoriť úspory a zabezpečovať tak svoju budúcnosť a finančné ciele.

Ďakujeme!

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.