Riziko a investovanie – čo majú spoločné?

Svet s napätím očakával pár dní po novom roku ako sa vyvinie situácia medzi Iránom a USA a s dlhodobým otáznikom finančnej krízy v médiách množstvo ľudí očakávalo, či práve tento konflikt nespustí tú ďalšiu. Pozreli sme sa preto, ako vplývajú neekonomické udalosti na investovanie.

S veľmi dobrou určitosťou vieme dnes povedať, že vojnové konflikty majú silný negatívny vplyv na vývoj trhu. Až pri 80% konfliktov prišlo k “Bear market”, čo znamená, že trhy sa prepadli o minimálne 20% z maximálnej výkonnosti za posledných 52 týždňov. Našťastie tieto prepady nezvyknú byť dlhodobé a návrat k úrovniam z pred konfliktu býva do 18 mesiacov. Najväčší vplyv majú práve konflikty na blízkom východe, keďže práve tu sa ťaží významná časť energetických surovín.

 

Kroky, ktoré západný svet podstúpil, aby dopady znížil sú ale stále efektívnejšie. Či už je to nižšia energetická závislosť na krajinách blízkeho východu, alebo posilnenie diplomatických riešení, môžeme v budúcnosti očakávať menej konfliktov ako tomu bolo v predchádzajúcom storočí. To ale neznamená, že sa im budeme vedieť vyhnúť úplne.

 

Keďže vojnové konflikty sú ale zodpovedné len za 30% takýchto prepadov, treba sa primárne zamerať na ostatné faktory a preventívne opatrenia aby sme pri investovaní dosahovali dlhodobé ciele. Keďže väčšina ľudí nemá toľko voľného času, aby mohli sledovať každý faktory vplývajúce na hodnotu akcií, radšej odporúčame zveriť svoje peniaze odborníkom.

 

Pokiaľ ale chcete mať aspoň základný prehľad o trhoch a ich vývoju, odporúčame sledovať trhový cyklus, podľa ktorého sa môžete rozhodnúť, kedy je pre Vás najvhodnejšie začať investovať, prípadne zvážiť zmenu investičnej stratégie. Pokiaľ ale chcete investovať bezpečne, historicky vieme odporučiť hlavne jedno základné pravidlo – investujte dlhodobo.

 

Priložený graf znázorňuje výkonnosť investície do S&P500 držanej 10 rokov. Už na prvý pohľad je zrejmé, že dlhodobá investícia je bezpečná a čakať na „správny čas“ je zbytočné.

 

Práve dlhá doba investície sa ukazuje ako jedna z najpodstatnejších vlastností pri znižovaní rizika v rámci investovania. Napríklad index S&P500, ktorý je jedným z najobľúbenejších investičných indexov, má priemernú 10 ročnú anualizovanú návratnosť niečo viac ako 12%.

Preto nakoniec najväčším nepriateľom investora je jeho vlastná myseľ. Strach zo straty finančných prostriedkov sa zvykne rýchlo prejaviť pri prvých prepadoch a teda nakoniec sú to práve jednotlivci, ktorý svojim urýchleným výberom prídu o časť peňazí. Byť dostatočne psychicky odolný je veľmi náročné a oveľa jednoduchšia cesta je práve zveriť starostlivosť o peniaze profesionálom.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.