11 najlepších filmov s finančnou tematikou, ktoré by ste si mali pozrieť

Či už máte chuť na komédie, trilery alebo seriózne dokumenty, v našom zozname si určite nájdete to svoje. Urobte si popcorn, pohodlne sa usaďte a vychutnajte si tie najzaujímavejšie filmy zo sveta veľkých investícií a tvrdých obchodníkov.

Dlhé dni doma sú ideálnou príležitosťou na to, aby ste si našli čas a pozreli si zaujímavý seriál či film. Ide o skvelý spôsob, ako si oddýchnuť a pritom si zároveň zábavnou formou osvojiť nové vedomosti.

Preto sme pre vás pripravili zoznam filmových a seriálových tipov na tému investovania, tradingu, financií a ekonómie. 

Okrem známych hollywoodskych blockbustrov, ako je Wall Street či Margin Call, sme do zoznamu zaradili aj viacero dokumentárnych filmov, ktoré realisticky a pútavo zachytávajú atmosféru z prostredia kapitálových trhov.

 

Deň pred krízou (Margin Call, 2011)

Dej filmu Deň pred krízou sa odohráva počas 24 hodín v nemenovanej investičnej banke na Wall Street v počiatočnej fáze finančnej krízy z roku 2008. 

Mladý a neskúsený finančný analytik odhalí informácie, ktoré nevyhnutne musia viesť ku krachu banky. Nasleduje noc, počas ktorej sa niekoľko kľúčových postáv manažmentu snaží minimalizovať dopady vzniknutej situácie, a to aj za cenu neetických rozhodnutí.

Film je hereckým koncertom popredných hviezd ako Kevin Spacey, Demi Moorová či Jeremy Irons. 

Zdroj: Česká televize

 

Vzostup peňazí (The Ascent of Money, 2008)

Vzostup peňazí je šesťdielny dokumentárny seriál, v ktorom známy britský historik Niall Ferguson skúma históriu vzniku rôznych finančných nástrojov. 

Harvardský profesor zároveň ukazuje, že za veľkými historickými fenoménami, od vzniku štátov, významných hnutí, cez revolúcie až po vojny, stoja dejiny financií.

 

Život Warrena Buffetta (Becoming Warren Buffett, 2017)

Viete si predstaviť, ako vyzerá život jedného z najbohatších ľudí sveta? Film, ktorý režíroval uznávaný tvorca Peter Kunhardt, vám umožní nahliadnuť okrem iného aj na to, ako prebieha bežný deň a práca legendárneho finančníka. 

Zároveň dobre dokumentuje, ako sa z obyčajného chlapca z Nebrasky stal miliardár a svetoznámy investor.

 

Commanding Heights (2004)

Dokument v šiestich hodinách pokrýva najzásadnejšie udalosti 20. a 21. storočia z pohľadu makroekonómie. Porovnáva dva najsilnejšie názorové prúdy, ktoré vzišli z myšlienok dvoch velikánov – anglického ekonóma Johna Maynarda Keynesa a rakúskeho ekonóma Friedricha von Hayeka. 

Dokumentárnu sériu ocení každý, kto sa zaujíma o ekonómiu alebo by sa chcel o tejto vede a dejinách dozvedieť viac.

 

Barbari pred bránami (Barbarians at the Gate, 1993)

Film Barbari pred bránami bol natočený podľa skutočnej udalosti slávneho škandálu na Wall Street. Dokonca názvy spoločností sú skutočné, vymyslené sú iba mena postáv. Príbeh vychádza z knižnej predlohy, za ktorou stoja dvaja americkí investigatívni novinári z The Wall Street Journal.

Dej filmu mapuje jeden z najväčších obchodov v dejinách fúziu amerického tabakového a potravinového konglomerátu RJR Nabisco. 

Hlavnou postavou príbehu je generálny riaditeľ spoločnosti F. Ross Johnson, ktorý sa pokúsil o vykúpenie väčšiny akcií giganta. To roztočí kolotoč agresívnych špekulácií, do ktorého sa postupne zapoja všetci veľkí dravci z Wall Street.

https://www.youtube.com/watch?v=iPhF_YwWvoM

 

Wall Street (1987)

Dnes už legendárna klasika a jeden z najlepších filmov z prostredia newyorskej burzy. V hlavných úlohách sa predstavili Michael Douglas ako bezohľadný milionár Gordon Gekko a mladučký Charlie Sheen ako iniciatívny nováčik Bud Fox. 

Kultovú postavu Gekka časopis Forbes zaradil na 4. priečku na zozname najväčších filmových zloduchov všetkých dôb. Údajne je inšpirovaná skutočnými osobnosťami – finančníkmi Ivanom Boeskym a Carlom Icahnom.

Film vystríha pred insider tradingom. Ide o nezákonnú techniku, pri ktorej jednotlivci zneužívajú dôverné informácie pri obchodovaní s cennými papiermi na finančnom trhu.

Zdroj: Deployant

 

Finančná kríza (Inside Job, 2010)

Pravdepodobne najlepší dokument, ktorý bol natočený na tému ekonomickej krízy z roku 2008. Film odhaľuje šokujúce fakty o systémovej korupcii v USA v odvetví finančných služieb a jej následkoch, ktoré vyústili do globálneho finančného kolapsu. 

Ten pripravil svet o vyše 20 biliónov dolárov a milióny ľudí o prácu a ich domovy.

 

Quanti alchymisti z Wall Street (Quants, 2010)

Quanti sú matematickí géniovia a programátori. Tí navrhli finančné produkty, ktoré hýbu svetovými trhmi. 

Tisíce geniálnych mozgov sa denne venujú matematickým modelom, ktoré simulujú správanie ľudí, a finančný trh sa od nich stáva čoraz závislejším. 

Novodobí alchymisti z Wall Street sa tak v dokumente snažia odhadnúť možné riziká obchodovania s vylúčením ľudského elementu.

 

Maklér (Rogue Trader, 1999)

Dráma vychádza zo skutočných udalostí, ktoré vo svojej autobiografii popísal burzový maklér Nick Leeson. Nick je bývalý obchodník s cennými papiermi, ktorý pracoval v 90. rokoch pre britskú investičnú banku Barings Bank. 

Svojimi divokými burzovými špekuláciami bez vlastných prostriedkov položil na lopatky aj tak bohatú spoločnosť, akou je jedna z najstarších bánk sveta.

 

Banking On Bitcoin (2016)

Dokumentárny film Banking on Bitcoin sa zameriava na počiatky bitcoinu a technológiu blockchain. Ide to výborný úvod do problematiky pre každého, koho zaujíma, ako sa digitálna mena vyvinula do dnešnej podoby. 

Film obsahuje množstvo podstatných informácií od nadšencov kryptomien z celej zemegule a zachádza do významných detailov tohto globálneho fenoménu.

 

Stávka na neistotu (The Big Short, 2015)

Film Stávka na neistotu sa venuje príbehu štyroch outsiderov, ktorí si ako jedny z mála ešte v roku 2005 uvedomili, že obrovské množstvo lacných hypoték musí čoskoro dostať ekonomiku na kolená.  Vďaka vizionárskej a odvážnej “stávke na neistotu” o tri roky neskôr dokázali zarobiť obrovský balík v čase, keď milióny Američanov prišli o prácu a strechu nad hlavou.

Film je natočený podľa Michaela Lewise a má vynikajúce herecké obsadenie. V hlavných úlohách si zahrali Christian Bale, Brad Pitt, Ryan Gosling, Steve Carell.

Zdroj: IMDb

Ak máte tipy na ďalšie zaujímavé filmy či seriály s investičnou tématikou, podeľte sa o ne v komentároch na našej facebookovej stránke.

Zaujíma vás investovanie a neviete, ako začať? Spoľahnite sa na silného partnera a začnite investovať s investičným sporením Save for Tomorrow. ​​Už od 50 € mesačne môžete investovať do najväčších spoločností na svetovom akciovom trhu a pritom výnosne, flexibilne a bez viazanosti.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.