13 + 1 otázok a odpovedí o úspechu, výpovediach, vzťahoch, hodnotách a o tom, ako sa mení (nielen finančný) svet.

Eva Jahelka Filipp, COO. Matej Bašťovanský, Head Of Advisory. Michal Kováč, člen dozornej rady. Samuel Grečner, CCO. A Norbert Gálik, Head of Front Office. Piati seniori v otvorenom rozhovore o tom, ako sa pracuje vo Wealth Effect Management.

Na úvod — ako by ste charakterizovali WEM 3 slovami?
Eva Jahelka Filipp: Čestnosť. Rozvoj. Transparentnosť.

Matej Bašťovanský: Charakter, profesionalita a ľudskosť.

Norbert Gálik: Chuť zmeniť trh

Čo bolo pre vás najväčšie prekvapenie ohľadom práce vo WEM-e?
Eva Jahelka Filipp: Silný charakter, vízia a zmýšľanie CEO Petra Štadlera a to, aký dopad to má na celú firmu a všetkých ľudí v nej.

Samuel Grečner: Dôvera vedenia svojim zamestnancom. Robí to veľký rozdiel v atmosfére, motivácii a v konečnom dôsledku aj vo výsledkoch.

Eva Jahelka Filipp

Čo bola pre vás najväčšia zmena, ktorú si WEM vyžiadal oproti vášmu predchádzajúcemu zamestnaniu?
Matej Bašťovanský: Predovšetkým to, že aj ako malá a stále pomerne mladá spoločnosť vieme určovať rôzne trendy v rámci finančného trhu v slovenskom prostredí a ovplyvňovať jeho vývoj. Je to výzva, zodpovednosť a veľká motivácia zároveň.

Michal Kováč: Jedna z kľúčových zmien pre mňa bolo, že vo WEM-e sa môžem rozvíjať oveľa komplexnejšie a slobodnejšie, priamo sa podieľať sa na rozvoji spoločnosti a robiť prácu, ktorá skutočne dáva zmysel. Tiež to, aký priamy a viditeľný vplyv má práca každého z nás na životy našich klientov.

Norbert Gálik: Pracovné nasadenie. Nevyplynulo ani tak z nárokov WEM-u ako takého — bol to skôr výsledok toho, že som sa mohol konečne plne stotožniť s víziou spoločnosti, pre ktorú pracujem. Mať pozitívny dopad na slovenský finančný trh a v strednodobom horizonte našim klientom priniesť tú najlepšiu skúsesnosť s finančnou inštitúciou — to je cieľ, ktorý ma dokáže nabiť veľkou energiou.

Kto by sa podľa vás mal zaujímať o prácu vo WEM-e? Kto je vhodný človek pre WEM a kto v ňom môže uspieť?
Eva Jahelka Filipp: Ľudia, ktorí chcú zmeniť spôsob, akým funguje finančný svet na Slovenku. Na to je v prvom rade potrebné, aby to boli ľudia s charakterom a integritou, so zodpovednosťou a chuťou na sebe pracovať. Ľudia, pre ktorých je klient v strede pozornosti. Takíto ľudia u nás môžu uspieť a zanechať po sebe nezanedbateľnú stopu.

Matej Bašťovanský: V prvom rade to musí byť niekto, ktorý k nám hodnotovo zapadne. Bez toho to jednoducho nejde. Nemá význam prijímať hoci toho najlepšieho človeka, ak s nami nezdieľa našu víziu a hodnoty. To okrem iného znamená, že hľadáme ľudí s dlhodobou perspektívou, ktorí sa chcú podieľať na niečom hodnotnom. A ako hovorí Evka — naši ľudia sa musia orientovať na klientov a ich dlhodobý prospech a spokojnosť.

Michal Kováč: Ten, komu záleží na tom, aby budoval skutočné hodnoty a vzťahy v pracovnom aj osobnom živote. Vytrvalý človek s kritickým myslením, ktorý je pritom otvorený vnímať svet aj svoje okolie a potreby ľudí okolo seba.

Norbert Gálik: Človek, ktorý chce svetu priniesť niečo nové a ktorý chce zlepšovať. Produkty, procesy, seba. A vďaka tomu aj pomáhať ostatným okolo seba zlepšovať sa tiež.

Matej Bašťovanský

Kto by sa naopak o prácu vo WEM-e zaujímať nemal? Kto sa do WEM-u nehodí a kto v ňom neuspeje?
Matej Bašťovanský: Ľudia, ktorým ide o iba o ich vlastný úspech a o rýchle peniaze. Ľudia bez chrbtovej kosti a charakteru. Hovoríme o tom veľa a môže sa to zdať ako fráza — “Jasné, charakter — a vo financiách, to určite.” Lenže ktokoľvek by vstúpil k nám dovnútra, veľmi rýchlo by sa presvedčil, ako sa veci naozaj majú. Áno, je to trochu proti prúdu toho, čo je vo finančnom svete zaužívané. Ale takí sme a tak veci robíme.

Michal Kováč: Ten, kto sa bude držať iba svojich sebeckých cieľov a záujmov. Pre takých ľudí tu nie je miesto, nedá sa to spojiť s našim prístupom a smerovaním.

Samuel Grečner: Nečestní ľudia, ktorí hľadajú skratky. Pracovať vo WEM-e nie je pre každého.

Norbert Gálik: Človek, ktorý hľadá teplé a pohodlné korporátne miestečko. Tu sa nikto neschová v mase stoviek iných zamestnancov a nikto na niekoho iného nemôže prehadzovať vinu či zodpovednosť.

Čo vo WEM-e znamená “úspech”?
Eva: Pomáhať ľuďom zabezpečiť si budúcnosť pre seba a svojich blízkych; zabezpečiť si dôchodok, rodinu, štúdium pre svoje deti. Byť toho súčasťou, prispieť k tomu — to je obrovská odmena, to je úspech.

Matej a Michal: Spokojní klienti.

Samuel: Vždy znovu prísť do práce s odhodlaním posunúť seba aj firmu opäť o kúsok vpred — a spolu s tým pomáhať našim klientom, aby mohli prežiť hodnotný, naplnený život. Našou ambíciou je vytvoriť firmu, ktorá tu ostane pre ďalšie generácie. Takže ak aj moje prapravnúčatá budú poznať WEM, nebude to zlý výsledok.

Norbert: Pochvala od klientov, keď si všimnú výsledok nášho úsilia. To znamená, že celé to obrovské úsilie pri nasadzovaní nových produktov a procesofunguje a prináša výsledky.

Norbert Gálik

Aké je pracovať vo WEM-e?
Eva: Náročnejšie, ako čokoľvek iné, čo som doteraz robila. Zároveň však nesmierne napĺňajúce.

Matej: Veľmi dynamické a veľmi obohacujúce, z profesionálneho aj osobnostného hľadiska.

Samuel: Motivujúce, náročné, stimulujúce. Je to zdrojom rastu, zadosťučinenia, odmeny.

Čo je na tom najnáročnejšie?
Michal: Záleží na tom, v akom štádiu svojho rozvoja sa človek nachádza. Pre mnohých ľudí je nesmierne ťažké opustiť svoju zónu komfortu — vo WEM-e je to však pravidlo, nie výnimka. Je ľahké čítať o tom, že človek sa rozvíja práve za hranicou tejto zóny, ale žiť v tom pravidelne už chce istý charakter a nemalú adaptáciu.

Samuel: Je to beh na dlhú trať a podľa toho je k tomu potrebné aj pristupovať. Slovenský trh je totiž pomerne unikátny. Je veľa tém, ktoré silne polarizujú spoločnosť — jednou z nich sú aj osobné financie. V zahraničí je bežne zaužívaná správa rodinných financií a bohatstva, na Slovensku je to však stále relatívne nový pojem a bude nejaký čas trvať, kým sa stane plnohodnotnou a normálnou súčasťou spoločnosti. Značná časť našej firemnej vízie sú preto zmeny, ktoré potrvajú roky, kým sa prejavia, čo si vyžaduje veľa odhodlania a vytvalosti. Našťastie, súčasné zloženie WEM-u túto víziu dokáže niesť a postupne napĺňať — a priebežne sa k nám pridávajú ďalší ľudia, čo je skvelé.

Michal Kováč

Čo je na práci vo WEM-e pre vás najlepšie a najhodnotnejšie, čo si na nej najviac vážite?
Eva: Slobodu a možnosť skutočne meniť veci — a meniť ich rýchlo. Čím je človek starší, tým viac si váži čas, svoj aj iných. Tým viac si potom aj ja uvedomujem, aké dôležité a hodnotné je mať skutočne vplyv na to, aby zajtra, o rok, o 20 rokov veci vyzerali a fungovali inak.

Matej: Vidieť po rokoch spokojných klientov. A zdieľať s nimi tie ich posuny, byť ich súčasťou. Od hypotéky na prvý byt, cez sporenie pre deti, po investovanie na zabezpečenie rodiny. Doslova takto počas rokov pred očami vidíme, ako si ľudia napĺňajú svoje sny, ako sa im otvárajú nové možnosti a ako sa oni sami s tými možnosťami ďalej delia s ostatnými.

Michal: Keď sa z klientov a kolegov stanú priatelia. Vždy znovu sa to deje a vždy znovu je to skoro neuveriteľné v tom, aké vzácne a hodnotné to je.

Samuel: Dôvera a možnosť naplno sa uplatniť a rozvinúť svoj potenciál lepšie, ako som kedysi vobec považoval za možné. Možnosť prispievať tým ku skutočne zmysluplnej veci.

Norbert: Žiadny deň tu nie je rovnaký. Nie je to vôbec zanedbateľná vec, pretože ak na sebe niekto chce naozaj pracovať, široká škála skúseností spolu s veľkou mierou zodpovednosti znamená nielen možnosť ovplyvňovať veci a vidieť výsledky svojho úsilia, ale tiež umožňuje rozvíjať sa na mnohých úrovniach. To je, s výhľadom do budúcna, úplne zásadné.

Čo považujete za najdôležitejší rozdiel v tom, čo ľudia dostanú vo WEM-e vs. na iných miestach?
Eva: Skutočná podpora, aby sa ľudia mohli správať čestne a transparentne. Je to súčasťou našej DNA a bez tohto elementu nemôžeme fungovať. To má potom dopad na všetko — od toho, ako sa človek rozvíja a mení ako jednotlivec, až po to, ako sa rozvíjame ako celok, ako firma. Ovplyvňuje to tiež, čo ako firma dokážeme zrealizovať a ako to ovplyvní životy našich klientov aj spoločnosť v širšom meradle.

Michal: Budem sa opakovať — je to otvorenosť a priateľstvo. Z kolegov sa tu stávajú dobrí priatelia, ktorí ani v náročných časoch neodchádzajú.

Samuel: Vo WEM-e reálne meníme životy ľudí. Vytvárame si s nimi osobné vzťahy a často až dôverné priateľstvá. To nie je ani samozrejmé, ani zanedbateľné.

Norbert: Drive a podpora celého teamu. Priestor byť naozaj vypočutý a dostať možnosť realizovať svoje nápady a iniciatívy, ktoré by možno v inej spoločnosti nikoho nezaujímali.

Čo je najlepšia cesta, ako z WEM-u dostať výpoveď?
Eva: Nečestnosť voči firme alebo klientovi, to je okamžitý deal breaker. Nedostatok sebareflexie, pretože bez nej nie je možný vývoj. Stagnácia, pretože neumožňuje ďalej rozvíjať a napredovať našu víziu.

Matej: Oklamať klienta.

Michal: Viac rozprávať, ako skutočne niečo robiť.

Samuel: Myslieť iba na seba, klamať a podvádzať.

Sam Grečner

Čo pre vás osobne znamená “zmeniť finančný svet”?
Eva: Robiť veci transparentne a s charakterom. Vždy pozerať na dobro klienta a byť si vedomý záväzku, ktorý pre nás plynie z jeho dôvery. Vidieť reálne rodiny, ktoré sa majú lepšie aj vďaka našim produktom a službám.

Matej: Snažím sa meniť finančný svet každým jedným spokojným klientom. Nemusí to byť vždy strhujúca, prevratná zmena. Jeden človek za druhým, postupne a hlavne kontinuálne zlepšovať životy našich klientov.

Michal: Nezabúdať, že bohatstvo a majetok je prostriedok, nie cieľ. Objavovať a vidieť, ako budovať skutočnú hodnotu, ktorá podporuje osobné medziľudské vzťahy.

Norbert: Priblížiť sa klientovi. Financie vo všeobecnosti ani WEM konkrétne pre klientov nemajú byť niečo abstraktné a nepochopiteľné, čo dvíha bariéry a automaticky so sebou prináša podozrievavosť. Naopak, peniaze majú byť zdravou a dobre uchopenou súčasťou života našich klientov a my v tom máme byť ich dôveryhodní sprievodcovia.

V čom je WEM iný ako ostatné firmy:
Michal: Sú to predovšetkým ľudia, náš celkový postoj a vzťah k práci, kolegom a klientom. To mení úplne všetko.

Samuel: V mnohých firmách je veľká medzera, odtrhnutosť medzi tým, čo zamestnanci robia a tým, ako sa ich práca odráža v živote zákazníkov. My však s našimi klientmi máme veľmi priame a blízke vzťahy a vidíme dopad našej práce na ich životy, či dokonca na životy celých rodín. Pred tým sa nedá schovať a je to veľmi špecifický rozmer našej práce.

Norbert: Je to hneď niekoľko vecí. V prvom rade je to úplne bytostné sústredenie na absolútnu férovosť. Ďalšia vec je mimoriadny dôraz na klientov — pri každej diskusii, porade, plánoch, zmenách a vylepšeniach, pri tom všetkom je klient na prvom mieste. Potom je to neúprosný focus na cieľ. A napokon je to nasadenie celého teamu za spoločnú víziu a vzájomná podpora — to, ako ľudia stoja jeden pri druhom a za WEM-om. To všetko z WEM-u robí naozaj výnimočné miesto na prácu.

Bonusová otázka na záver: Co by ste 1 vetou povedali niekomu, kto by chcel pracovať vo WEM-e?
Eva: Ak máte charakter, nebojíte sa ísť proti prúdu, ste pripravení zamakať a chcete po sebe zanechať odkaz, pridajte sa k nám. Stojí to za to.

Samuel: Majte jasnú predstavu: o tom, čo od WEM-u očakávate, čo do neho prinášate, kam chcete WEM posunúť a čo ste pre to ochotní spraviť.

Michal: Vitajte!

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.