Už viem prečo investovať, ale ako začať?

Na Slovensko postupne prichádza investičná osveta. Banky, správcovia, aj finanční sprostredkovatelia konečne pochopili, že investovanie sa nerobí cez poistky, sporenie má byť efektívne, personalizované a flexibilné. Vďaka tomu sa neustále zvyšuje počet ľudí, ktorí o investovanie majú záujem. Začať investovať je teda jednoduchšie ako kedykoľvek predtým a dnes si povieme viac o tom, ktorým smerom sa vybrať a na čo si dať pozor.

Investovanie je pre každého. Vážne.

Investovanie bolo dlhodobo vnímané ako záležitosť bohatých a dodnes si mnoho ľudí myslí, že investovanie je pre nich nedostupné. V predošlých článkoch ste sa už mohli dozvedieť, že investovať môže naozaj každý – jednoducho a efektívne napríklad cez ETF a o dôvodoch, prečo investovať, toho bolo popísané taktiež neúrekom. Poďme sa teda rovno pozrieť na to, ako začať.

Ak patríte k ľudom, ktorí si začínajú svoje bohatstvo budovať, investovanie do ETF bude pravdepodobne vašou prvou voľbou. Dnes je na trhu niekoľko predajcov investičných sporení využívajúcich ETF. Pokiaľ sa teda rozhodnete založiť si sporenie cez sprostredkovateľa, detailne sa informujte o poplatkovej štruktúre a podmienkach produktu, aby ste si ich vedeli porovnať s konkurenciou. Pozor si dajte hlavne na vstupný poplatok, ktorý sa môže vyšplhať do výšky viac ako tisíc eur.

Náš tip: Nenechajte sa dotlačiť do urýchleného podpisu zmluvy pred tým, ako si ponuku porovnáte s konkurenciou.

Pokiaľ patríte k technicky zdatnejším a nechcete sa obmedzovať ponukou lokálnych správcov, druhou možnosťou je nákup ETF priamo cez brokera či niektorú z investičných aplikácií. Pri tejto možnosti je však podstatné poznať ETF, do ktorého chcete investovať. V dnešnej dobe je hlavne vďaka dobre diverzifikovaným indexovým ETF vcelku jednoduché nájsť si online všetky potrebné informácie pre správny výber ETF. Porovnajte si viacero zdrojov a nezabudnite zobrať do úvahy vašu akceptáciu rizika a investičný horizont. Či je táto voľba ale výhodnejšia si musíte prepočítať, keďže za každý nákup a predaj je potrebné brokerovi zaplatiť poplatok. Tie dokáže správca vďaka hromadným nákupom znížiť, čo hlavne pre pravidelné investovanie v menších sumách môže znamenať výraznú zľavu.

Pokiaľ nemáte predstavu, ako by malo výhodné investičné sporenie vyzerať, ako príklad uvedieme hlavné vlastnosti nášho sporenia WEM Save for Tomorrow:

  • Uzatvorenie online – nájdete ho na tomto linku
  • Bez vstupného poplatku, bez poplatku za vklady a výbery
  • Bez viazanosti – peniaze posielate a vyberáte kedykoľvek sa vám zachce
  • Správcovský poplatok maximálne 0,96%
  • Nižší správcovský poplatok pri konzervatívnejších stratégiách
  • Online klientska zóna pre sledovanie stavu

Výhodou nášho investičného sporenia Save for Tomorrow je, že peniaze máte v správe odborníka na wealth management a po vybudovaní majetku dokážete jednoducho prejsť na sofistikovanejšie formy správy majetku.

Pre tých, čo chcú viac ako štandard

Investovanie do ETF, inak nazývané pasívne investovanie, je výborný nástroj na budovanie majetku. Ak sa však nachádzate vo fáze života, kedy už máte majetok vybudovaný, hľadáte pravdepodobne personalizovanejšie riešenia. Najčastejšie sa s nimi stretnete v banke, ktorá už má o vás dostatok informácií, aby vám poskytla produkty a služby, ku ktorým bežný klient nemá prístup. Bohužiaľ, čo sa týka komplexity a sofistikovanosti služieb, každá banka je obmedzená ponukou vlastnej obchodnej skupiny. Preto hlavne na Slovensku sa k vám nemusí dostať riešenie, ktoré plnohodnotne naplní vaše ciele, očakávania a potreby s prihliadnutím na jedinečnosť situácie.

Pokiaľ chcete naplno využiť potenciál, ktorý je schovaný v efektívnej správe majetku, potrebujete komplexné služby wealth managementu. Keďže tieto služby sú šité na mieru každému klientovi, ťažko o nich písať všeobecne. To, čo ich u našich klientov spája, je aktívna správa majetku – naše riadené portfóliá. Vďaka hĺbkovej analýze jednotlivých podkladových aktív a neustálej starostlivosti našich portfolio managerov prinášajú v porovnaní s pasívnou správou našim klientom dlhodobo nadštandardné výnosy.  

Ako stúpa hodnota majetku, stúpa aj komplexita požiadaviek klienta na služby súvisiace s jeho správou. Práve pre to, aby sme dokázali zabezpečiť dôkladnú starostlivosť každému klientovi, zadefinovali a rozdelili sme si celý rad doplnkových služieb. Ich celý zoznam nájdete na našej stránke o wealth managemente. Ak teda hľadáte profesionálneho správcu majetku, ktorý váš majetok zhodnotí a poskytne širokú škálu služieb pre uľahčenie finančného a podnikateľského života, kontaktujte nás a o ostatné sa postaráme my.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.