5 kritérií, podľa ktorých spoznáte dobrého wealth managera

Wealth manager vám pomôže s budovaním, ochranou a rozširovaním vášho osobného bohatstva. Podľa akých znakov ale spoznáte toho skutočne fundovaného? 

Wealth management je komplexný pojem, ale dá sa definovať jasne a jednoducho. Jeho účelom je budovať, zveľaďovať a spravovať bohatstvo našich klientov. 

Wealth management sa teda v skutočnosti týka všetkých – tých, ktorí svoj majetok ešte iba potrebujú vybudovať, ale aj tých, ktorí už svoj majetok vybudovali a potrebujú ho spravovať a zveľaďovať. 

A hoci sa konkrétne potreby klientov v jednotlivých skupinách líšia, všetci majú jedno spoločné. Každý totižto potrebuje mať niekoho, na koho sa môže spoľahnúť a komu môže dôverovať, že sa o jeho majetok a peniaze postará ako o vlastné.

V našich podmienkach pojem wealth management (správa majetku) zatiaľ nie je príliš známy. Avšak v zahraničí sú služby wealth managementu veľmi vyhľadávané a to nielen bonitnou klientelou. Budovanie a staranie sa o rodinný majetok totiž už dávno nie je výsadou iba tých najbohatších.

Služby wealth managera sa líšia, a to podľa výšky investovaného kapitálu. Jeho hlavným zámerom je však pochopiť a osvojiť si všetky požiadavky klienta, jeho potreby a na základe nich vytvoriť investičné portfólio, ktoré odzrkadľuje investičné ciele a potreby klienta.

A ako dobrého wealth managera spoznáte? Toto sú ich typické charakteristiky. 

Pracuje v tíme expertov

Služby wealth managementu zahŕňajú široké spektrum služieb v rôznych oblastiach – od finančného plánovania, správy investičného portfólia či nehnuteľnosti až po právne či daňové poradenstvo. 

V konečnom dôsledku wealth manager rieši množstvo rôznorodých potrieb a žiadostí klientov. Takýto rozsah služieb si preto vyžaduje koordináciu tímu expertov. 

Dobrý wealth manager by tak mal byť odborníkom v určitej oblasti a zároveň poskytovať komplexný servis pre klienta vďaka tímu expertov, ktorí s ním spolupracujú. 

Riadi sa potrebami klienta

Dobrý wealth manager sa najskôr podrobne oboznámi so životnými a finančnými cieľmi a v spolupráci s klientom identifikuje jeho potreby. Na základe týchto potrieb ďalej klientovi zostaví vhodné portfólio, ktoré je nastavené podľa potrieb klienta a odzrkadľuje jeho preferencie. 

Výhodou spoločností, ktoré majú možnosť vytvárať vlastné portfólia, je ich flexibilita v prístupe ku klientom. Tento osobný prístup a riešenia na mieru sú jednou z hlavných devíz spoločnosti ako Wealth Effect Management.

Popri správnom nastavení portfólií ale netreba zabúdať aj na ostatné služby, ktoré môžu klientovi uľahčiť život. Skúsený wealth manager dokáže svojmu klientovi zefektívniť fungovanie mnohých aktivít, čím mu umožní získať viac najcennejšej komodity vôbec času.

Má za sebou skúsenosti a výsledky

Dobrý wealth manager pozná princípy trhu a dokonale ovláda najdôležitejšie podmienky produktov, ktoré ponúka. Klientovi vie zostaviť ponuku na mieru a informovať ho o nej svedomito a zrozumiteľne.

Samozrejme, odbornosť wealth managera môže laik odhadovať veľmi ťažko. Nehanbite sa preto opýtať, aké má váš wealth manager výsledky a skúsenosti. Pozrite si jeho sociálne siete a aktivity na nich. 

V súčasnosti je výborným zrkadlom profesionality platforma LinkedIn. Skutočný odborník vám bez problémov ukáže konkrétne príklady na portfóliách, ktoré manažuje, a detailne vám ich predstaví.

Takisto vám musí byť schopný pripraviť komplexný plán dosiahnutia zadefinovaných cieľov. Vo všeobecnosti musíte cítiť, že je ochotný venovať vám svoj čas tak, aby ste dokázali urobiť správne rozhodnutie.

Transparentne informuje o poplatkoch

Fakty, fakty a ešte raz fakty. Za skúseného správcu majetku sa ale môže vydávať aj niekto, koho skúsenosti z finančného sektora sú nedostatočné a primárnym cieľom je zarobiť. Zamerajte sa práve na transparentný prístup a znalosť faktov. Opatrnosť je vždy na mieste, pretože na Slovensku je skutočných odborníkov len málo.

Čestný profesionál s vami strávi dostatočný čas vysvetlením poplatkov. Nechá vám priestor na otázky a podrobne ich zodpovie.

Nie je totiž dôvod sa nikam ponáhľať. Čím viac vy ako klient rozumiete poplatkom a viete, prečo je produkt alebo investičné riešenie pre vás správne, tým väčšia je šanca, že budete spokojný.

Informovanosť je pri práci s peniazmi nesmierne dôležitá. Profesionál jej dá priestor, sezónny poradca ju zahmlieva.

Najbežnejšie poplatky, na ktoré by ste si mali dať pozor, sú poplatky za administratívu, vstupné poplatky či poplatky za zriaďovanie a manažovanie investičných portfólií. 

Práve tieto položky často tvoria provízie finančných sprostredkovateľov. Pri výbere investičného produktu sa teda vždy pýtajte na jeho reálne náklady, s ktorými vás dobrý poradca bez problémov oboznámi. Kľúčovým potom je váš čistý výnos po odpočítaní všetkých nákladov.

Buduje si s klientom dlhodobý vzťah

Dobrý wealth manager netají riziká a nesľubuje nereálne zisky. Výnosy aktív, do ktorých klient investoval, musí za každých okolností jasne odkomunikovať. 

Pochopiteľne, portfóliu sa nemusí dariť za každých okolností. V takom prípade by mal wealth manager klientovi situáciu dôkladne vysvetliť. 

Cieľom wealth managera by v prvom rade malo byť udržanie si kvalitného a dlhodobého vzťahu s klientom a dlhodobá spokojnosť klienta. Často sa stáva, že ste o dobrom wealth managerovi počuli od svojich známych. Dôvodom sú naplnené ciele.

Tí najšpičkovejší wealth manageri potom budujú a spravujú bohatstvo celým rodinám alebo skupine priateľov a často sa stanú veľmi blízkou súčasťou majetných rodín.

Niet sa čomu čudovať. Ak nájdete profesionála, na ktorého sa môžete spoľahnúť a vie vám pomôcť dosiahnuť vaše finančné ciele, určite o ňom radi poviete aj svojim blízkym. 

Taký je aj náš tím wealth managerov vo Wealth Effect Management.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.