Čo číta Musk alebo Gates? Toto sú knižné tipy úspešných investorov a podnikateľov

Warren Buffett strávi až 80 percent času čítaním. Okrem novín má rád aj knihy. Ktoré? To sa dozviete v článku, v ktorom uvádzame knižné tipy od najbohatších ľudí planéty.

Veľká časť úspešných podnikateľov a investorov má jednu vec spoločnú. Majú zvedavú myseľ, radi sa vzdelávajú a zaujímajú sa o informácie z mnohých odvetví. 

Preto sme si pre vás pripravili výber kníh, ktoré odporúčajú práve takíto významní ľudia. V závere vám dáme tipy na knihy, ktorými môžete počas Vianoc spraviť radosť vašim najbližším.

Warren Buffett

Svetoznámy investor Warren Buffett trávi 80 percent svojho dňa čítaním a rozmýšľaním. Každé ráno si prelistuje niekoľko celonárodných a lokálnych novín. Patria medzi ne periodiká ako Wall Street Journal, Financial Times, New York Times, USA Today, Omaha World-Herald či American Banker.

Buffett takisto pravidelne vo výročných listoch akcionárom svojej spoločnosti Berkshire Hathaway odporúča inšpiratívnu literatúru. Jednou z kníh, ktorú spomína opakovane a patrí medzi jeho najobľúbenejšie, je investorská klasika The Intelligent Investor od Benjamina Grahama. Buffett ju dokonca označil za najlepšiu knihu o investovaní, akú kto kedy napísal.

Medzi ďalšie jeho obľúbené knihy patria Clash of the Cultures od Johna Bogla, Essays in Persuasion od Johna Maynarda Keynesa či Common Stocks and Uncommon Profits od Philipa Fishera.

Na svojom výročnom mítingu pre akcionárov Warren Buffet odporučil knihu The Great Crash of 1929 od Johna Kennetha Galbraitha. Tento titul opisuje príčiny a dopady finančného kolapsu z roku 1929. 

Bill Gates

Bill Gates je mimoriadne náruživým čitateľom. Každé ráno si pri raňajkách podrobne študuje Wall Street Journal, New York Times a The Economist.

Okrem toho ročne prečíta okolo 50 kníh a knižné tipy pravidelne zverejňuje aj na svojom blogu. Medzi najobľúbenejšie knihy radí Business Adventures od Johna Brooksa. Zaujímavosťou je, že túto knihu mu odporučil Warren Buffett. Gates si na nej pochvaľoval, že obsahuje dobré rady a princípy, na ktorých sa dá postaviť dlhodobo prosperujúci biznis.

Medzi knihy, ktoré Gates vo svojom blogu počas uplynulého roka odporúčal, patrí bestseller Why We Sleep od Mathewa Walkera či Good Economics for Hard Times od nositeľov nobelovej ceny za ekonómiu Abhijita Banerjee a Esther Duflo.

Bill Gates tiež zastáva názor, že je náročné nájsť kvalitnú knihu o tom, ako vytvoriť a správne manažovať firmu. Za jednu z takých však považuje The Ride of a Lifetime od bývalého riaditeľa Disney Robert Igera.

Elon Musk

Zakladateľ spoločností SpaceX a Tesla Elon Musk zbožňuje čítanie kníh. Na svojom Twitterovom profile pravidelne informuje fanúšikov nielen o tom, čo aktuálne číta, ale aj o knihách, ktoré mali na jeho život najzásadnejší vplyv.

Medzi svoje najobľúbenejšie tituly Musk radí biografiu Benjamina Franklina od Waltera Isaacsona. Od rovnakého autora Musk odporúča aj Einstein: His Life and Universe, ktorá dokumentuje osobnosť a život Alberta Einsteina prostredníctvom jeho súkromnej korešpondencie s rodinou či známymi.

Okrem biografií Musk obľubuje klasické sci-fi tituly od Isaaca Asimova, slávnu sci-fi paródiu The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy od Douglasa Adamsa alebo legendárnu trilógiu v štýle fantasy The Lord of the Rings od J. R. R. Tolkiena.

Elon Musk taktiež číta knihy s vedeckou tematikou a technické časopisy. Vyhýba sa čítaniu denných správ, ktoré považuje za príliš rušivé. Podľa jeho názoru sa noviny vo všeobecnosti snažia iba zodpovedať otázku „čo najhoršie sa dnes vo svete prihodilo“.

Počas roku 2020 Musk odporúčal biznisový bestseller Zero to One. V ňom sa slávny investor a podnikateľ Peter Thiel venuje tomu, ako budovať úspešné startupy. Ďalším tipom na Muskovom zozname je kniha Life 3.0 od Maxa Tegmarka. Titul sa zaoberá tým, čo sa stane, keď umelá inteligencia ďaleko presiahne ľudské kapacity.

Mohamed El-Erian

Americký podnikateľ s egyptskými koreňmi Mohamed El-Erian má vskutku pôsobivý životopis. Aktuálne pôsobí ako prezident Queens‘ College na Cambridge University a je hlavným ekonomickým poradcom spoločnosti Allianz.

V minulosti El-Erian robil napríklad poradcu prezidentovi Barackovi Obamovi. Pätnásť rokov strávil v Medzinárodnom menovom fonde a sedem rokov pôsobil ako generálny riaditeľ a hlavný investičný riaditeľ spoločnosti PIMCO.

Ako redaktor a odborník na financie pravidelne prispieva do časopisu Financial Times a píše pravidelný stĺpček v Bloombergu. Okrem toho je autorom dvoch bestsellerov o ekonómii a investovaní. Taktiež pôsobil niekoľko rokov ako porotca pri výbere knihy roka, ktorú organizovali Financial Times v spolupráci so spoločnosťou McKenzie.

Napriek svojej pracovnej vyťaženosti si El-Erian stále nájde čas na čítanie. Medzi titulmi, ktoré tento rok prečítal a odporučil na Twitteri, boli The Deficit Myth od Stephanie Keltonovej či The Age of Surveillance Capitalism od Shoshany Zuboffovej.

V The Deficit Myth autorka skúma riešenia monetárnej politiky, ktoré by dokázali pomôcť ekonomike a vytvoriť prosperujúcu a rovnostárskejšiu spoločnosť. The Age of Surveillance Capitalism zase pojednáva o výzvach a hrozbách, ktoré ľudstvu prinesie digitálna budúcnosť.

Mark Zuckerberg

Úplne prvá vec, ktorú Mark Zuckerberg ráno po zobudení robí, asi nikoho príliš neprekvapuje. Majiteľ najväčšej sociálnej siete si otvorí svoj News Feed na Facebooku a pozrie si, čo nové sa vo svete udialo. 

Prednosť pred klasickými médiami však u neho majú knihy. Zuckerberg sa dlhodobo drží cieľa prečítať dve knihy týždenne. Z toho dôvodu pred pár rokmi odštartoval na svojom facebookovom profile knižný klub, v ktorom propagoval publikácie z oblasti kultúry, filozofie, histórie a nových technológií.

Obľúbenou Zuckerbergovou knihou, ktorou celý svoj projekt knižného klubu odštartoval, je The End of Power od známeho ekonóma a bývalého výkonného riaditeľa Svetovej banky Moisésa Naíma. 

Kniha je politickou štúdiou o tom, ako moc tradičných autorít za posledných 100 rokov postupne oslabuje. „Trend smerujúci k poskytovaniu väčšej moci ľuďom je ten, v ktorý hlboko verím,“ píše zakladateľ Facebooku na svojom profile.

Aj keď ide o starší titul, v roku 2020 si Zuckerberg obľúbil Creativity, Inc. od Eda Catmulla, spoluzakladateľa a riaditeľa štúdia Pixar. Kniha popisuje to, ako vytvoriť firemnú kultúru, ktorá podporuje kreativitu u zamestnancov.

Na záver aj sľubovaný výber 5 kníh, ktoré môžu byť skvelým vianočným darčekom:

  • Warren Buffett – The Great Crash of 1929 od Johna Kennetha Galbraitha
  • Bill Gates – The Ride of a Lifetime od Robert Igera
  • Elon Musk – Life 3.0 od Maxa Tegmarka
  • Mohamed El-Erian – The Deficit Myth od Stephanie Keltonovej
  • Mark Zuckerberg – Creativity, Inc. od Eda Catmulla

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.