Investovanie do zábavy? Trh s videohrami ponúka zaujímavé príležitosti aj zhodnotenie

Herný priemysel prešiel za posledných 20 rokov doslova revolúciou. Vďaka internetu, rýchlym a dostupným počítačom či konzolám sa dostal tento spôsob zábavy na výslnie. Dnes už tvorí hlavnú formu elektronickej zábavy v amerických domácnostiach, kde až 60% obyvateľov hráva videohry. S príchodom Playstation 5 a Xbox series X sa opäť začína nová, pomyselná generácia a oči investorov sa upierajú nielen smerom k týmto dvom hardwarovým hráčom, ale aj na spoločnosti, od ktorých budú očakávať nové tituly a možno aj spôsoby monetizácie.

V čom teda spočíva elektronická revolúcia zábavy? Západný svet bol vždy vo veľa ohľadoch niekoľko krokov pred Slovenskom, ale práve elektronická zábava bola od počiatku prítomná v srdciach mladých Slovákov. Tí, ktorí si nemohli dovoliť hernú konzolu prípadne počítač, sa schádzali v internetových kaviarňach a herných kluboch, ktoré sú už dnes iba spomienkou na dobu vyklápacích telefónov a ISDN internetu. A keďže človek je tvor súťaživý, od začiatku existovalo množstvo lokálnych turnajov, európskych aj svetových líg. Úroveň týchto podujatí bola na veľmi nízkej úrovni a zábery na zástup obrovských CRT monitorov nám príde dnes nostalgicko-zábavný.

 

Šport po elektronicky

S príchodom vysokorýchlostného internetu sa otvorili možnosti v porovnávaní schopností a snahe byť prvý. Jednou z výhod tejto formy súťaženia bola globálnosť. Bez nutnosti akéhokoľvek cestovania si mohli sily porovnávať hráči naprieč Európou, Amerikou alebo kľudne aj na opačnom konci sveta. Vďaka tomu sa eSport, ako sa toto elektronické zápolenie nazýva, rýchlo rozšíril do všetkých kútov sveta. A tak ako stúpal počet fanúšikov, tak sa začali vytvárať prvé hviezdy, obľúbené aj nenávidené tímy, rivality a s ich príchodom aj prvé veľké peniaze. Za začiatok modernej eSport éry môžeme považovať ošiaľ, ktorý spôsobila hra Starcraft od spoločnosti Blizzard v Južnej Kórei. Práve tam vznikali prvé tímy a sponzorstvá od spoločností ako Samsung a SK Telecom.

Veľkou súčasťou moderných hier, hlavne na tej najvyššej úrovni sa stala platforma Twitch.tv. Vďaka priestoru na tejto platforme sa otvorili turnaje celému svetu, čo malo za následok masívne zvýšenie výhier. Najpamätnejším je azda prvý The International, s hlavnou cenou milión dolárov. Jeho deviaty ročník sa pre zmenu zapísal ako turnaj s najvyššou výhrou, kedy si tím na prvom mieste rozdelil viac ako 15 miliónov, čo znamenalo pre každého hráča 3,1 milióna. O 200 tisíc viac ako zarobil Novak Djokovic na Wimbledone.

Pre spoločnosti, ktoré hry vydávajú, ale aj pre tie, ktoré vyrábajú hardware – od počítačov, cez hráčske klávesnice, myši či slúchadlá – to vytvorilo ideálny kanál na propagovanie svojich výrobkov. A tak, ako futbalisti obľubujú kopačky, ktoré nosí Cristiano Ronaldo, tak isto rýchlo sa predá myš či klávesnica, s ktorou hráva Lee Sang-hyeok známy ako Faker.

Všetko máme pred sebou

Je ťažko predstaviteľné, že naši rodičia vyrastali bez tohto typu zábavy. A hoci sa jedná o veľmi mladý sektor, upriamujú sa naň oči mnohých investorov, ktorí sledujú veľkých hráčov, ale aj vyrastajúce mladé firmy. To, čo sa ukázalo už počas krízy z roku 2008 sa opäť potvrdilo pri korone, že videohry sú vďaka svojmu výbornému pomeru ceny a hodín prinesenej zábavy, voľbou stále väčšieho množstva ľudí práve počas horších období. Pri 100%- nom náraste obratov za posledných 10 rokov – na vyše 150 miliárd dolárov za rok, investori veria, že sa im podarí využiť potenciál budúceho rastu firiem v tomto sektore. Momentálne očakávania navýšenia tohto čísla na 200 miliárd dolárov v roku 2022, čo je navýšenie o 31%, by im určite dali za pravdu.

My našim klientom ponúkame možnosť investovať do spoločností patriacich do tejto kategórie už niekoľko rokov a práve tento rok sme WEM Gaming portfolio upravili tak, aby lepšie reflektovalo posledné trendy zvýraznené pandémiou a hlavne karanténou. Veľkú časť portfólia tvoria silní svetoví hráči ako Activision Blizzard a Sony, vytvárajúci stabilnejšiu krivku rastu.

Ak máte záujem investovať do sektora, ktorý má pred sebou žiarivú budúcnosť a zúčastňovať sa tak na úspechu vašich obľúbených tvorcov hier, neváhajte nás kontaktovať na centrala@wem.sk a dohodnite si nezáväzné stretnutie s našim Wealth Advisorom.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.