Udržiavanie nádeje, čakanie na fakty

Udržiavanie nádeje, čakanie na fakty

DENNÝ UPDATE 20. Apríl

 

DENNÉ ZMENY: S&P 500 +2.68% EUROSTOXX 600 +2.63%

 

Hlavné trhové benchmarky v piatok rástli. V Spojených štátoch to bolo spôsobené primárne informáciami o efektivite lieku od Gilead Sciences v liečbe koronavírusu. Investorom to dodalo nádej, že ekonomika sa otvorí skôr ako doteraz očakávali. 

Americký prezident Donald Trump vydal nariadenie, ktoré o mesiac zruší väčšinu antivírusových reštrikcií v tých štátoch, kde bude dvojtýždenné spomalenie vo výskyte nákazy. K tomu sa pripojil nový slogan „Opening Up America Again“. 

 

Podľa IMF môžeme očakávať pokles svetového HDP v roku 2020 o 3%. Naproti tomu kontrakcia svetovej ekonomiky v roku 2009 ako výsledok finančnej krízy bola len vo výške 0.1%. V roku 2021 ale IMF očakáva rast o 5.8%, čo bude najrýchlejší rast od roku 1980. 

 

Takisto je dôležité pozorne sledovať pokračovanie korporátnej sezóny kvartálnych správ. Investori budú schopní odhadnúť, aké škody už stihol koronavírus napáchať, ale takisto ako dopomohol rastu v iných odvetviach. Medzi najočakávanejšími správami môžeme spomenúť napríklad IBM, Infosys, Netflix, Coca-Cola, Lockheed, Credit Suisse a American Express.

 

COVID-19 UPDATE

Počet celosvetovo nakazených vírusom COVID-19 už prekročil hranicu 2.4 milióna s viac ako 165-tisíc obeťami tohto vírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne v decembri. Európske krajiny stále viac zvažujú možnosti zmiernenia reštriktívnych opatrení, ktoré boli prijaté. Napríklad v Nemecku kancelárka Angela Merkelová oznámila čiastočné zrušenie karanténnych opatrení naplánované na tento týždeň.

 

SVET

 

Prípady

2,414,098

Vyliečení

629,390

Úmrtia

165,153

 

Tento dokument si môžete stiahnuť vo formáte PDF TU.

 

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.