7 ideálnych knižných darčekov pre investorov a podnikateľov

Zaoberáte sa investíciami či podnikaním? Alebo máte niekoho takého vo svojom okolí? Ak áno, vianočný darček už nehľadajte. Vybrali sme pre vás tieto pútavo napísané knihy, ktoré prinesú množstvo hodnotných informácií nejednému investorovi alebo podnikateľovi.

 

Inteligentný investor – Benajmin Graham, Jason Zweig


Táto kniha nie je o tom, ako zbohatnúť rýchlo pomocou krátkodobého a častého obchodovania. Benjamin Graham bol skôr zástancom dlhodobého zveľaďovania bohatstva, a to s využitím hodnotového investovania. 

V praxi to znamená, že investor nakúpi aktíva za cenu, ktorá nereprezentuje ich skutočnú hodnotu, a počká, kým sa cena bude k skutočnej hodnote približovať. Preto ak je vám alebo niekomu vo vašom okolí takáto investičná filozofia blízka, kniha je ideálnym darčekom.

 

Zdroj: Amazon.com


Skvelé na knihe je aj to, že autori sprostredkúvajú nielen odborné, ale najmä užitočné informácie. Čitateľ sa tak dozvie, ako funguje akciový trh, podľa čoho si
vybrať investičnú stratégiu alebo ako analyzovať aktíva.

Kniha Inteligentný investor vyšla prvý raz v roku 1949. Jej hodnota sa aj napriek času vôbec neznížila. Práve naopak. Publikácia je považovaná za bibliu pre začínajúcich investorov a Warren Buffett ju označil za najlepšiu knihu, ktorá bola doposiaľ o investovaní napísaná. Publikácia vyšla v češtine a angličtine.

 

Principles: Life and Work – Ray Dalio


Ray Dalio je priekopníkom v oblasti zaisťovacích fondov, ktorých piliermi sú oficiálne partnerstvo investorov, profesionálne správcovské spoločnosti a maximálna návratnosť.

V roku 1975 založil investičnú spoločnosť Bridgewater Associates, ktorú časopis Fortune vyhlásil za piatu najdôležitejšiu súkromnú spoločnosť v Spojených štátoch. Pri riadení firmy sa Dalio riadi princípmi ako úplná pravda a transparentnosť.

 


Zdroj: megaknihy.sk

 

A práve aj tieto princípy spomína vo svojej knihe a snaží sa čitateľovi na základe praktických lekcií vysvetliť ich prínosy a využitie. Zaujímavou pasážou pre investorov, ale napríklad aj pre vedúcich firiem, môže byť tá, v ktorej Dalio vysvetľuje, ako podnecuje zamestnancov k rozhodovaniu a prekonávaniu slabých stránok.

Kniha je náhľadom do pracovného aj osobného života jedného úspešného muža, vďaka čomu môže zaujať širokú skupinu čitateľov. Publikácia má 592 strán a vyšla v anglickom jazyku.

 

One Up On Wall Street – Peter Lynch


Finančník Peter Lynch sa riadi heslom, že ak si bude priemerný investor robiť čo i len malý prieskum, môže sa z neho stať odborník a nadobudne zisk rovnako efektívne ako profesionáli z Wall Street.

Svoju filozofiu demonštruje v knihe One Up On Wall Street na zhodnocovaní aktív technologických firiem, ktoré sú úspešné, a to aj napriek tomu, že patria do tzv. low-tech skupiny (jednoduché a tradičné postupy).

Podľa Lyncha ide o jasný dôkaz toho, že investori sa môžu inšpirovať bežnými a ľahko čitateľnými spoločnosťami, s ktorými sa stretávajú každodenne.

 


Zdroj: Amazon.com

 

Autor okrem toho v knihe predstavuje vlastný pojem tenbaggers. Takto pomenúva aktíva, ktoré sa desaťnásobne ocenia, a tak sa z priemerného portfólia stane niečo oveľa hodnotnejšie. Kniha, ktorá vyšla v anglickom jazyku, je vhodná aj pre začiatočníkov.

 

Myslenie rýchle a pomalé – Daniel Kahneman


Ako vysvetľuje psychológ Daniel Kahneman, človek myslí dvomi spôsobmi. Prvý je rýchly, emotívny a riadi sa intuíciou. Druhý je pomalý, logický a rozvážny. Čitateľ bude mať príležitosť nahliadnuť do ľudského zmýšľania a presvedčí sa o tom, že má veľký dopad nielen na náš osobný život, ale aj na podnikanie.

 

Zdroj: Abcknihy.sk


V knihe sa spomínajú také témy ako prílišná dôvera v korporátne stratégie, náročnosť predvídania toho, čo nás bude tešiť o pár rokov, či problémy so správnym určovaním rizík. A to všetko v súvislosti s podnikaním aj bežným životom.

K najlepším túto knihu zaradili A Globe and Mail, The Economist a The Wall Street Journal. Autor je držiteľom Nobelovej ceny za ekonómiu.

 

Náhodná prechádzka po Wall Street – Burton G. Malkiel


Burton G. Malkiel je profesorom ekonómie na
Princeton University. V knihe Náhodná prechádzka po Wall Street prináša čitateľovi celé spektrum základných aj náročnejších tém, ktoré sa mu pri investovaní nepochybne zídu.

Pripravte sa teda na znalosti o akciách a dlhopisoch, investovaní do nehnuteľností či o vlastníctve nehnuteľného majetku. Pre čitateľa môžu byť obzvlášť zaujímavé témy, ktoré sa týkajú hmotného majetku, a to zlata či zberateľských predmetov.

 

Zdroj: Megaknihy.sk


Skúsenejší klienti, ktorí sa zaoberajú investovaním v online priestore, uvítajú informácie o bitcoinovej bubline či automatizovaných investičných poradcoch.

Kniha je považovaná za povinnú literatúru pre každého investora. Slovenský čitateľ si ju môže zaobstarať v češtine alebo angličtine.

 

Common Stocks and Uncommon Profits – Philip A. Fisher


Aký je rozdiel medzi obchodníkom a investorom? Je potrebné nakupovať aktíva len za lacno? Ako dlho ich podržať a kedy ich predať? Aj na tieto otázky vám vo svojej knihe
Common Stocks and Uncommon Profits odpovie jeden z najuznávanejších investorov – Philip A. Fisher.

 

Zdroj: Amazon.com

 

Žiadne grafy, tabuľky ani štatistiky však nečakajte. Fisher sa skôr upriamuje na techniky a trendy investičných analýz, ktoré finančná komunita bežne prehliada. Užitočnou a prehľadnou časťou knihy je tá, v ktorej autor predostiera 15 bodov, ktorými sa treba riadiť pri nakupovaní kmeňových akcií.

Zárukou pútavého čítania je uznanie Warrena Buffetta, podľa ktorého Fisher so svojou knihou umožní ľuďom robiť inteligentné investičné záväzky.

 

Common Sense on Mutual Funds – John C. Bogle


Kniha
Common Sense on Mutual Funds vyšla prvý raz ešte v roku 1999. Odvtedy sa veľa zmenilo, no niektoré princípy v investovaní pretrvali. Avšak aby mal čitateľ k dispozícii relevantné informácie, John Bogle sa s odstupom niekoľkých rokov opäť vracia ku knihe a dopĺňa ju o aktuálne poznatky týkajúce sa investovania do podielových fondov.

 

Zdroj: Najlacnejsie-knihy.sk

 

Autor ako priekopník v tejto oblasti čitateľovi poradí, ako investovať do podielových fondov v čase trhových turbulencií. Takisto ho usmerní pri diverzifikovaní portfólia, znižovaní investičných nákladov a eliminovaní rizík.

A nech už sa človek upriamuje na akýkoľvek typ investovania – indexové, akciové či dlhopisové – táto kniha mu jednoznačne prinesie úžitok. 

 

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.