Ako budovať a zveľaďovať svoj majetok v každom veku

Ako pristupovať k financiám a majetku do veľkej miery záleží od veku a životného štýlu, aký vtedy preferujete. V článku sa pozrieme na to, kedy by ste mali začať riešiť dôchodok, investíciu do bývania či nástupníctvo vo vašej rodinnej firme.

Budovanie majetku a finančné plánovanie je vec, ktorej je vhodné sa venovať v každom veku. Na to, aby ste si mohli užívať bohatší život po každej stránke je dobré mať okrem dobrého zdravia a vzťahov, vyriešenú aj otázku finančného zabezpečenia.

Práve s touto oblasťou vám výrazne vie pomôcť dobrý wealth manager. Život prináša množstvo situácií a niet nad dobrý pocit na duši, že je o všetko postarané a vy sa môžete bezstarostne venovať tomu, čo je naozaj dôležité sebe, vašej rodine, priateľom, práci či zdraviu.

V tomto článku sa pozrieme podrobnejšie na to, ako pristupovať k financiám a majetku v závislosti od etapy života, ktorou práve prechádzate.

V 20-ke začnite myslieť na budúcnosť

V mladom veku investujte najmä do seba, do svojho vzdelania či profesijných zručností. Ak sa vám podarí dobre rozbehnúť svoju kariéru, budete mať desaťročia na to, aby ste svoje príjmy zhodnotili.

Aj keď ste len práve vyšli zo školy a váš jediný príjem sú brigády, na vašej strane je najmä čas. Ten by ste mali plne využiť a začať s investovaním. Čím skôr začnete, tým lepšie výsledky na vás v budúcnosti čakajú.

V dvadsiatke máte pred sebou ešte štyridsať alebo viac rokov na to, aby ste profitovali z vašich investícií a zabezpečili si veľmi pohodlný a príjemný dôchodok. 

Nespoliehajte sa na to, že sa o vás na dôchodku postará štát. Priemerná dĺžka života stále rastie a pôrodnosť klesá. To v praxi znamená, že štát nebude mať reálne zdroje, aby udržal dôchodkové zabezpečenie, na aké sme boli zvyknutí.

Ako si však sporiť? Druhý pilier nestačí a banky ponúkajú úroky, ktoré často neprekonajú ani infláciu, čo znamená, že z dlhodobého hľadiska v nich o peniaze prichádzate.

Podľa nášho názoru sú jedným z najlepších moderných nástrojov na dlhodobé sporenie ETF fondy. Preto klientom ponúkame efektívny sporiaci produkt Save for Tomorrow, kde investujú už s minimálnym vkladom 50 € do top akciových a dlhopisových ETF fondov.

V mladom veku si môžete dovoliť ísť aj do agresívnejších stratégií, keďže máte roky na to, aby ste prípadné straty vyrovnali. Hovorí sa, že keď máte 30 rokov, mali by ste mať v akciách 70 % vašich investícií. A keď máte 70 rokov, tak by ste vo vašom portfóliu mali držať 30 % akcií.

Pri dlhodobom investovaní je ideálne uvažovať nad dynamickejším portfóliom a investovať napríklad do akciových či zmiešaných fondov alebo tematických investícií. 

Wealth manager, v tomto prípade v úlohe investičného poradcu, je dobrý práve na to, že vám pomôže vytvoriť to najvhodnejšie investičné portfólio, aj vzhľadom na váš vek a postoj k riziku.

V 30-ke a 40-ke investujte do rodiny

Ľudia vo veku okolo tridsať rokov väčšinou riešia ako zabezpečiť začínajúcu rodinu a istotu vlastného bývania. 

Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu ľudí najväčším nákupom, aký za svoj život realizujú a významne ovplyvní vaše mesačné náklady a teda aj výsledný cashflow. Ak bývate v drahej lokalite, hypotéka pre vás nemusí byť ideálne riešenie a viac sa z hľadiska budúceho cashflowu môže oplatiť podnájom.

Ak je však hypotéka rozumne nastavená, máte dostatočnú finančnú rezervu a zabezpečený príjem a zároveň si viete peniaze odložiť, potom je pre vás hypotéka výhodnejšia ako bývať v podnájme.

V prípade, že ste hlavným živiteľom rodiny, uvažovať by ste mali aj nad životným poistením, ktoré vám a vašej rodine v prípade úrazu či choroby pomôže vykryť výpadok príjmu alebo uhradiť finančné náklady spojené s liečbou.

Zároveň myslite aj na budúcnosť vašich detí a začnite im sporiť na štart do života, prvé bývanie či budúce štúdium. Nemalo by to však byť na úkor vášho dôchodkového zabezpečenia. Vaše deti si bývanie a štúdium budú môcť financovať aj na úver, ale pre zabezpečenie vášho dôchodku už nikdy nebude príhodnejšia doba, ako keď ste na vrchole svojej kariéry a produktivity.

Wealth manager vám môže ušetriť množstvo času a stresových okamihov. Profesionálny manažér systematicky pracuje na zvýšení vašich príjmov z investícií a zabezpečovaní, budovaní a rozširovaní vášho majetku. Pomôže vám naplánovať vaše financie, sprostredkovať najvýhodnejšiu hypotéku a poradí vám ohľadom daní či poistenia.

Nejde tu pritom len o jednorazové riešenie, ale o dlhodobú správu a konzultácie pre všetky triedy vášho majetku od riadenia investičných portfólií až po profesionálny facility management vášho nehnuteľného majetku.

Po 50-ke a na dôchodku je čas užívať si a plniť si sny

Ľuďom starším ako päťdesiat rokov odborníci odporúčajú už skôr konzervatívne investície napríklad do ETF alebo dlhopisových fondov. Zároveň sa uistite, že je vaše portfólio dostatočne diverzifikované.

V prípade, že ste svoj majetok predchádzajúce dekády rozumne budovali, teraz by ste mali mať už dostatok finančných prostriedkov na to, aby ste si splnili svoje sny spojené s financiami.

Vhodné je investovať napríklad do nehnuteľností, ktoré sa ročne zhodnocujú tempom, ktoré pokryje minimálne infláciu. Zabezpečíte si tak na dôchodok pasívny príjem a ak nehnuteľnosť zaradíte do obchodného majetku, jej hodnotu si zároveň môžete odpisovať z daňového základu, čím si znížite daňové zaťaženie.

Wealth manager vám vie pomôcť s kúpou, prenájmom či predajom nehnuteľnosti a zabezpečiť aj profesionálnu starostlivosť o váš nehnuteľný majetok, takže vám prakticky odpadnú všetky starosti, ktoré sú s touto oblasťou spojené.

V prípade, že podnikáte, s prichádzajúcim vekom odchodu do dôchodku myslite aj na to, ako zabezpečiť nástupníctvo vo vašej firme. Ak zakladatelia neriešia túto tému dostatočne v predstihu, môže to mať na fungovanie rodinného podniku existenčné dopady. 

Prevod majetku na ďalšiu generáciu je zložitý a komplexný proces s množstvom daňových, právnych a účtovných otázok, s ktorým vám opäť vie výrazne pomôcť skúsený wealth manager.

Ak už máte zabezpečený majetok, príjem a vyriešenú tému nástupníctva, je tu ešte posledný krok k pohodlnému životu v luxuse a plnému užívaniu si plodov vašej práce. Je ním jedinečná služba concierge, ktorú rovnako nájdete v ponuke spoločností venujúcich sa wealth managementu. 

Pri službe concierge je vám k dispozícii profesionál, ktorý sa stará o plánovanie vašich súkromných aktivít a plnenie vašich prianí a požiadaviek. Na základe vašich požiadaviek naplánuje vašu dovolenku v exotike, rezervuje vám stôl v najlepšej reštaurácii v meste, zaistí transfer vrtuľníkom či súkromným lietadlom, kúpi pre vás umelecké dielo v aukcii či zorganizuje vašu narodeninovú oslavu. 

Ak máte záujem o služby wealth managementu, či už je to pokročilé finančné a investičné plánovanie, poistenie, správa nehnuteľností, prevod majetku, daňové poradenstvo či služby concierge, budeme radi, ak sa stanete práve našimi klientmi. Naši wealth manageri urobia maximum pre to, aby boli vaše očakávania naplnené.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.