Aký bol rok 2019 v investovaní?

Zatiaľ čo sa pozornosť väčšiny sústreďovala na obrovské spoločnosti ako Apple či Netflix, tie menšie vôbec nezaostávali. Veľkú návratnosť v roku 2019 zaznamenal napríklad celosvetový gastro reťazec či firma, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Pozrite sa spolu s nami, aký bol rok 2019 v investovaní.

Akciový fond S&P 500 dosiahol v roku 2019 návratnosť 27 %, čo je najvyšší percentuálny výsledok za posledných šesť rokov. Pozitívny nárast dosiahlo aj zlato (16,1 %) a ropa (17,8 %).

Dlhopisy sa s návratnosťou 9 % takisto blížia k prekonaniu dvojciferného čísla. Ak teda investori stavili na tieto triedy aktív, rok 2019 by bol pre nich jeden z najlepších. Až na pár drobností.

Klamlivý výkon

Ako sme už spomínali, trhový index S&P 500 dosiahol v roku 2019 návratnosť 27 %. Netreba ale zabúdať na to, že v decembri roka 2018 sa prepadol až o 15 %. A to znamená, že jeho výkonnosť nebola v roku 2019 až taká pozitívna, ako konečné číslo naznačuje.

Na druhej strane treba povedať, že v indexe S&P 500 sa počas toku 2019 prepadlo len 75 aktív a zvyšných 361 dosiahlo návratnosť prinajmenšom 10 %. Najvýkonnejšie aktíva patria gastro reťazcu Chipotle Mexican Grill a kozmetickej spoločnosti Coty.

Výkonnosť o viac ako 30 % zaznamenal aj technologický sektor na čele so spoločnosťami Lam Research a KLA Corporation. Technologický gigant Google dosiahol v S&P 500 výkon 53 % a Facebook 40 %.

Spoločnosti, ktoré prekvapili

Zatiaľ čo sa pozornosť sústreďovala na akcie najväčších spoločností, ako je Apple, Microsoft, Facebook či Netflix, menší hráči za nimi vôbec nezaostávali.

Tak napríklad, spoločnosť Snap, ktorá vlastní aplikáciu Snapchat, sa po 62-percentnej strate z hodnoty v roku 2018 rýchlo pozviechala.

V roku 2019 v rámci trhu NYSE totižto zaznamenala nárast až o 174 %, čím prekonala spomínaný Facebook aj Twitter (+ 7 %). Hodnota akcie sa v roku 2019 vyšplhala na 15,1 dolára, a tak dosiahla trhovú kapitalizáciu 21,1 miliardy dolárov.

Tak ako Snap, aj spoločnosť Chipotle Mexican Grill bojovala s výrazným prepadom, keď v roku 2015 čelila škandálu o bezpečnosti potravín. No v uplynulom roku sa jej darilo, a to aj napriek silnej konkurencii.

Jej akciová cena sa takmer zdvojnásobila a výkonnosť aktív v rámci trhu NYSE dosiahla až 92 %. Vylepšiť reputáciu a napokon aj zvýšiť hodnotu spoločnosti pomohol nový manažment, ktorý zlepšil propagáciu a začal klásť dôraz na zdravšie jedlá a čerstvosť potravín.

Napokon tu máme spoločnosť Okta, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Tá v roku 2019 zaznamenala navýšenie hodnoty akcií o 80 %, a to vďaka dopytu po jej softvére a cloudovom prístupe.

Hodnota akcie spoločnosti Okta je momentálne 114,1 dolára, čím dosahuje trhovú kapitalizáciu 13,8 miliardy dolárov.

Podľa predpokladov by mal prudký nárast pretrvať aj počas roku 2020. Počas neho sa očakáva, že spoločnosť Okta dosiahne fiškálne príjmy až 575 miliónov dolárov, a tak zaznamená medziročný nárast o 44 %.

Zlomové situácie

Jednou z najvýznamnejších udalostí, ktoré hýbali svetovou ekonomikou, a teda aj investovaním, bola v roku 2019 obchodná vojna medzi USA a Čínou.

Tá vznikla po tom, ako v roku 2018 začali Spojené štáty uvaľovať na čínsky tovar vysoké clá a vytvárať iné obchodné prekážky. V dôsledku toho v istom čase poklesol index S&P 500 o 2,5 %. 

Čo sa týka odvetví, obchodná vojna najviac ovplyvnila sféru technológií, ktorá zaznamenala pokles -3,7 %, zdravotníctvo s poklesom -1,4 % a energetiku, ktorá zaznamenala pokles -0,7 %.

Momentálne sa pracuje na uzatvorení dohody medzi veľmocami, a to sa napokon pozitívne prejavilo aj v náraste ázijských indexov, ako je Hang Seng (+0,5 %), Nikkei 225 (+0,3 %) a Kospi (+0,7 %).

Čisto ázijským sporom, ktorý mal však dopad na svetové hospodárstvo, sú stále pretrvávajúce protesty v Hongkongu. Tie viedli k tomu, že z tamojších investičných fondov bolo stiahnutých až 5 miliárd dolárov, pričom toto číslo zodpovedá 1,25 % HDP.

A hoci niektoré významné firmy Hongkongu stále veria, podľa Bank of England protesty a ich dopad na reálnu ekonomiku predstavujú obrovské politické riziko, čím sa zvyšuje zraniteľnosť tohto ázijského regiónu.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.