Cirkulárna ekonomika či vesmírne projekty: Prečo by ste sa mali pri investovaní upriamiť na inovácie?

Zdá sa, že komerčné turistické lety do vesmíru budú v budúcnosti bežnou záležitosťou. Obrovský potenciál majú aj telové kamery či užitočné softvéry v cirkulárnej ekonomike. A práve inovácie, ktoré majú perspektívu do budúcnosti, by ste mali vnímať ako investičné príležitosti.

Vesmírne projekty

Podľa predpokladov by vesmírny priemysel mal do roku 2040 vygenerovať jeden bilión dolárov. V súčasnosti je to „len“ 340 miliárd. A to je len začiatok.

Odborníci totižto tvrdia, že popularitu vesmírnych projektov ešte viac pozdvihne niekoľko faktorov. V prvom rade je to cestovanie do kozmu za účelom turistiky a presunu ľudí.

Po tom, ako pred niekoľkými dňami Elon Musk vyslal na nízku obežnú dráhu Zeme dvojčlennú posádku, je táto predstava reálna. Navyše, vesmírnymi projektmi sa okrem majiteľa spoločnosti Space X zaoberá aj niekoľko ďalších inovátorov.

Napríklad Virgin Orbit plánuje vypustiť rakety do atmosféry a z nich bude odpaľovať satelity na celú obežnú dráhu. Jej sesterská spoločnosť Virgin Galactic sa zas zameriava viac na komerčné turistické lety.

Popri tom treba myslieť tiež na spoločnosti, ktoré sa zaoberajú konštruovaním vesmírnych lodí, a tie následne ponúkajú národným vedeckým inštitúciám.

Za všetky spomenieme Boeing, ktorý navrhol ťažkú nosnú raketu Delta IV, či Northrop Grumman, ktorý sa podieľal na konštrukcii lodí Pegasus, Minotaur a Antares. Obe spomínané spoločnosti spolupracujú s americkou agentúrou NASA.

Dlhodobé investovanie 

No tak ako pri iných investičných príležitostiach, aj v prípade vesmírneho priemyslu je potrebné dôkladne zvažovať.

Nie všetky vesmírne projekty totiž majú rovnako dobrú perspektívu do budúcnosti. Takisto treba myslieť na to, že vesmírny priemysel nie je vždy príležitosťou na rýchle zisky.

Niektoré spoločnosti venujú vývoju dlhé roky a návratnosť môže prísť až po dlhšom čase (roky či dokonca dekády). Preto ak sa rozhodnete investovať do aktív spoločností, ktoré v tejto sfére pôsobia, upriamte sa na dlhodobé investovanie.

Rovnako sa môžete poobzerať aj po menších inovátoroch, nie len po gigantoch, akým je Space X. Aj menej nápadné firmy môžu v budúcnosti prekvapiť.

Ako príklad uvádzame Rich Lab, ktorý je v porovnaní s Virgin Orbit menší, no už teraz má na obežných dráhach niekoľko satelitov.

No a odhliadnuc od komerčných letov má vesmírny priemysel potenciál aj vďaka tomu, že umožňuje skvalitniť predpoveď počasia, vylepšuje mediálnu komunikáciu či dokonca dokáže zabrániť nelegálnym činnostiam (napríklad čierny rybolov).

Aj tieto faktory vesmírny priemysel predurčujú k úspechom a teda aj budúcim ziskom.

Inovatívne vzdelávanie a nakupovanie

Po cestovaní do kozmu je tu niekoľko ďalších inovatívnych sektorov, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. O sile niektorých odvetví nás napokon presvedčila aj pandémia koronavírusu.

V spojitosti s ňou sa preukázalo, aký perspektívny je elektronický obchod. Paradoxne však len 12 % obchodníkov predáva svoj sortiment online. Preto je pravdepodobné, že tento sektor sa bude rozrastať a napredovať.

V súčasnosti patria k silným hráčom spoločnosti ako Shopify, Amazon či Square. Tretia menovaná spoločnosť sa zaoberá platobnými metódami a ich vylepšovaním v digitálnom priestore. Square svoje služby ponúka najmä malým a stredným podnikom.

Dôvodom, prečo sa spoločnosti Square darí a pravdepodobne aj bude, je fakt, že koná rýchlo. To znamená, že rozširuje okruh služieb, neustále ich testuje a najnovšie sa rozrástla o platformu na donášku potravín.

Popri nakupovaní sa aj online vyučovanie a práca stali bežnou záležitosťou. Preto je pochopiteľné, že technologické firmy sa uberajú aj týmto smerom.

Za všetky spomenieme firmu Chegg, ktorá slúži americkým stredoškolákom a vysokoškolákom ako digitálna vzdelávacia platforma. V súčasnosti ju využíva 10 % všetkých amerických študentov (z 36 miliónov). Do budúcna sa očakáva zvýšený záujem.

Do pozornosti dávame tiež firmu Okta, ktorá vďaka vylepšovaniu kybernetickej bezpečnosti skvalitňuje pracovné online procesy.

Cirkulárna ekonomika

Podobne ako pri online nakupovaní či vzdelávaní, aj technológie v obehovom hospodárstve majú veci zjednodušovať a vylepšovať.

O tom, že to funguje, svedčí inovatívna firma Circularity Capital. Tá v roku 2018 získala 60 miliónov libier a odvtedy spustila až tri softvéry, ktoré podporujú cirkulárnu ekonomiku.

Technológia Winnow pomocou umelej inteligencie pomáha reštauráciám narábať s jedlom tak, aby tvorili čo najmenej odpadu. Aplikácia ZigZag zas slúži na to, aby vylepšovala procesy vracania zásielok.

Podľa Nadácie Ellen MacArthurovej sa vďaka cirkulárnej ekonomike a inováciám môže v oblasti spotrebného tovaru ušetriť až 700 miliárd dolárov.

Keď si k tomu domyslíte, že obehové hospodárstvo znižuje emisie a skvalitňuje výstavbu, sú to ďalšie podnety k prosperite.

Záverečné zhrnutie

Vyznať sa vo vesmírnej turistike či obehovom hospodárstve nie je jednoduché. Ak však chcete do týchto sfér investovať, nemusíte byť odborníkom. Stačí si len uvedomiť, prečo majú tieto oblasti veľký potenciál.

V prvom rade ide o to, že inovatívne technologické spoločnosti robia niečo prelomové. Pri ich aktivitách sa zároveň predpokladá, že budú ďalej napredovať a v budúcnosti bude o ne väčší záujem (cestovanie do vesmíru, online vyučovanie).

Takže ak sa aj pre aktíva takýchto inovátorov rozhodnete, berte to ako dlhodobú investíciu. 

Niektoré spoločnosti pracujú na projektoch celé roky a zisky sa môžu dostaviť oveľa neskôr. Typickým príkladom je Virgin Galactic, ktorá vznikla v roku 2004 a komerčné lety má naplánované až na tento rok.

Veľkým predpokladom budúcich úspechov je aj to, že technologické firmy prinášajú praktické inovácie do bežného života. A nie sú to len platobné online metódy či aplikácie, ktoré zamedzujú plytvaniu jedlom.

Skvelým príkladom užitočnosti sú telové kamery od firmy Axon, ktoré používajú americkí policajti. Kamera zaznamená akýkoľvek stret a vďaka tejto inovácii je presadzovanie práv oveľa jednoduchšie.

Ak si na zostavenie investičnej stratégie sami netrúfate a chcete vložiť financie aj do inovatívnych projektov, oslovte odborníkov z investičnej spoločnosti WEM.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.