7 hriechov investovania: Ako nepodľahnúť ľudským slabostiam a zvýšiť svoje zisky?

Achillovou pätou investora je často jeho vlastná myseľ. Pozrime sa na to, akým vášňam a emóciám ľudia na trhoch podliehajú najbežnejšie.

Pri
investovaní sa človek musí pripraviť na to, že sa stretne s celým radom emócií, ktoré lietajú ako na horskej dráhe. Od eufórie k smútku, od vzrušenia ku sklamaniu.

Pocity a návaly vášní často ľuďom na trhoch bránia racionálne vyhodnotiť situáciu. Preceňujú svoje schopnosti, robia nepremyslené rozhodnutia, sú príliš horliví alebo, naopak, veľmi pasívni. Prípadne sa rútia za trendmi a nechávajú sa tak strhnúť ostatnými.

Úspešní investori vedia, že najväčším nepriateľom je ich myseľ. A že ak chcú dlhodobo zarábať, musia robiť čo najmenej chýb. Pozrime sa teda bližšie na najtypickejšie hriechy pri investovaní a spôsoby, ako sa pred nimi ubrániť.

Hnev

Investori najčastejšie strácajú kontrolu pri snahe o okamžité výsledky. Nikto nemá rád, ak sa mu nedarí, no impulzívne rozhodnutia viac škodia než pomáhajú.

Hnev sa prejavuje pri investovaní rôznymi spôsobmi. Buď skorým výstupom z trhov. Pomalá investícia totižto zatiaľ neprináša toľko, koľko investor očakáva. V tejto situácii však investor často podcení skutočný potenciál investície.

Naopak, druhá možnosť je neochota zmieriť sa so stratami a nasilu držať svoje pozície dávno po tom, ako stratili akýkoľvek potenciál.

Závisť

Závisť sa u investora prejavuje v porovnávaní sa s inými. Sused má skvelé portfólio, výborne sa mu darí, preto musím investovať do toho istého. Ak sa namiesto sledovania vlastných cieľov porovnávate s inými, rýchlo sa začnú objavovať chyby. 

Hrozí tu, že pôjdete s davom, čo sa na burze nikdy nevypláca. Nerobte rozhodnutia na základe novinových článkov, blogov, správ z médií a ani na základe odporúčaní vášho taxikára. Každé rozhodnutie dobre zvážte a v ideálnom prípade ho preberte aj s odborníkom na financie

Pýcha

Pýcha predchádza pád. Platí to v živote aj v investovaní. Uvedomte si, že nikto nevie všetko. Neuzatvárajte sa pred názormi iných. Nechajte si poradiť od nezaujatého odborníka a nepúšťajte sa do investícii, ktorým nerozumiete. Koniec koncov, to je hlavné motto slávneho investora Warrena Buffetta. 

Niekedy je lepšie priznať stratu a pohnúť sa ďalej. Ako investora vás v prvom rade zaujíma maximalizácia ziskov a minimalizácia strát. To, či máte v danom prípade pravdu, je úplne nepodstatné.

Lenivosť

Lenivosť je ďalší častý hriech medzi investormi. Prejavuje sa nechuťou plánovať. Príprava dobrého plánu je dôležitý krok, ktorý množstvo ľudí vynechá alebo zanedbá. 

Podľa pripraveného investičného plánu by ste mali robiť všetky svoje rozhodnutia. To vám pomôže vyhnúť sa iným hriechom, akými sú napríklad lakomstvo a pýcha.

Bežným dôsledkom lenivosti je aj nechuť pravidelne prehodnocovať svoje investičné stratégie, dávať si pozor a zaoberať sa aj najmenšími detailami. Investori tak často prehliadajú skryté poplatky či iné náklady spojené s investíciou a nechajú sa zbytočne oberať o peniaze.

Smilstvo

Smilstvo by sa dalo opísať ako neovladateľná žiadostivosť či túžba bez racionálneho základu. Občas dochádza k tomu, že sa investor zahľadí na akcie nejakej firmy len preto, že má sympatické produkty alebo firemnú identitu. 

Vyberajte si na základe kvalitnej analýzy, odbornej rady a nie na základe dočasného pobláznenia. 

Obžerstvo

Hriech s názvom obžerstvo sa pri investovaní prejaví ako príliš široké portfólio. Ak vám investovanie zachutí natoľko, že sa neviete nasýtiť a pridávate do svojho portfólia stále nové a nové projekty, koledujete si o problém. 

Ani tí najlepší z najlepších nie sú schopní ustriehnuť príliš veľké portfólio. Áno, diverzifikujte. Ale pamätajte, všetko s mierou.

Lakomstvo

Lakomstvo, čiže túžba vlastniť čo najviac a čo najrýchlejšie, je pravdepodobne najnebezpečnejším investičným hriechom zo všetkých. 

Ak niečo vyzerá príliš dobre, aby to bola pravda, ruky preč od toho. Neexistuje cesta k 20-percentnému výnosu pri nulovom riziku. Neulakomte sa a vyhýbajte sa takýmto „tutovkám“.

Chamtivosť sa často prejavuje aj v podobe zvodného hlasu. Ten vám našepkáva, že ak vydržíte trochu dlhšie, môžete mať ešte viac. Trhy však takúto honbu za výnosmi vedia prísne potrestať. Potom ako dosiahnete svoj stanovený finančný cieľ, nečakajte, kým vaša investícia ešte trošku porastie.

Nenásytné sklony, ktoré sú ukryté v každom z nás, zvládnete, ak lepšie pochopíte svoje skutočné finančné potreby. Samozrejme, popri tom poctivo budujte investičnú stratégiu, ktorá vám ich pomôže dosiahnuť.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.