Market Pulse 19. marec

DENNÝ UPDATE  19. marec

Kde je vrchol?

Globálne trhy sa včera zatvárali na nižších hodnotách. V posledných minútach obchodovania sa americkému indexu podarilo zastaviť na hranici -5,18%, EUROSTOXX 600 stratil -3,92%. Trhy pokračujú v reagovaní na zvýšenie celosvetového počtu infikovaných. 

 

ECB zvýšila program spätných odkupov o 750 biliónov euro. 

Neskoro v noci, na núdzovom zasadnutí, ECB zvýšila svoj plán pre spätný odkup aktív do konca roka o 750 biliónov €. Pripomíname, že 12. marca už zvýšila tento objem o 120 biliónov, ale s prihliadnutím na momentálnu situáciu to nebolo dostatočné. Toto opatrenie bude zamerané primárne na korporátne dlhopisy a má pomôcť zamedziť bankrotom veľkých spoločností, ktoré by táto stresujúca situácia mohla položiť.

 

Americký senát schválil druhý veľký návrh zákona o pandémií koronavírusu.

Štátnici na opačnej strane Atlantiku sa ponáhľajú priniesť nové opatrenia na záchranu ekonomiky. Podľa administratívy Donalda Trumpa budú náklady vo výške 1,3 trilióna dolárov a možno práve to je dôvodom, pre ktorý americké trhy znížili straty pri včerajšom obchodovaní, ktoré muselo byť na 15 minút prerušené. Okrem peňažných opatrení investori očakávajú viac informácií o fiškálnej podpore pre domácnosti a podnikateľov. 

 

Výnos 10 ročného Amerického dlhopisu včera vyskočil na 1,21% po tom ako sa počas utorka pohyboval na úrovni 0,77% ešte pred oznámením stimulov. Týždeň začal na úrovni okolo 0.65%.

Napriek tempu ktorým trhy znižujú svoju kapitalizáciu si veľa známych predstaviteľov investičnej komunity stále viac uvedomuje, že momentálna situácia je excelentná príležitosť na investovanie. Legendárny investor Bill Miller ju považuje za “výnimočnú nákupnú príležitosť”: “Boli štyri výborné nákupné príležitosti počas môjho dospelého života”, prezradil Miller Kelly Evansovej zo CNBC v programe “The Exchange”. “Prvá bola v rokoch 1973 a 74, druhá v roku 1982, tretia 1987 a štvrtá v rokoch 2008 a 2009. A teraz je piata.”

Vypuknutie COVID-19 l UPDATE

 

Čo sa vírusu týka, počas posledných 24 hodín počet nakazených stúpol o 10% zo 199 tisíc na 219 tisíc. Je pravdepodobné, že momentálne sme vo fáze najväčšieho rozmachu a čoskoro nás čaká vrchol pandémie, keďže autority mnohých európskych krajín prijali tvrdé opatrenia pre pohyb a zdržiavanie sa obyvateľstva. 

 

Navyše, hypotéza, že fatálne prípady nákazy koronavírom sa vyskytli u tých pacientov, ktorí trpeli aj inými závažnými ochoreniami sa každým dňom viac a viac potvrdzuje. To znamená, že COVID-19 bol skôr spúšťačom, ktorým by bola pri širšom rozšírení aj sezónna chrípka.

 

Svetová komunita je plne zapojená do snahy zlepšiť momentálnu situáciu, dokonca sa už začali prvé testy vakcín. Môžeme teda očakávať, že akékoľvek pozitívne aspekty budú vnímané trhmi ako vážny dôvod prestať s panickým predajom a konečne začať kupovať lacné aktíva. 

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.