Netradičné investovanie: Viete, ktoré alternatívne investície patria medzi najvyhľadávanejšie?

Medzi najziskovejšie investície sa radia kabelky či whiskey. Prečítajte si viac o zberateľských aktívach, ale aj o vyslovených kuriozitách zo sveta investovania.

Alternatívne investície sú veľmi rôznorodá skupina aktív, ktorá môže zahŕňať kadečo od hedžových fondov a zlata cez archívne vína či starožitný nábytok až po bitcoiny, startupy či P2P pôžičky (požičiavanie medzi ľuďmi, pozn.).

V našom článku sa bližšie pozrieme najmä na trh zberateľských aktív, ktoré sa počas pandémie dostávali do čoraz väčšej pozornosti investorov práve z dôvodu rýchleho zhodnocovania.

Zamerali sme sa na alternatívne investície, o ktoré bol podľa štúdie Wealth Report 2021 v minulom roku najväčší záujem a ktoré patrili medzi najvýnosnejšie.

Celosvetový rebríček popularity alternatívnych investícií pravidelne zostavuje spoločnosť Knight Frank na základe prieskumu u viac ako 600 privátnych bankárov či wealth advisorov a rodinných kancelárií (family office).

Umenie

Umenie je medzi zberateľskými investíciami jednoznačne kráľom a ukázalo sa, že tento segment je najväčším a najpopulárnejším takmer v každom regióne s výnimkou Afriky a Ázie (kde sa stále umiestnilo na druhom mieste). Pokiaľ ide o celkovú hodnotu, odhaduje sa, že globálny trh predstavuje až 64 miliárd dolárov.

Napriek tomu minuloročná globálna pandémia spôsobila, že prvýkrát za päť rokov umenie pokleslo, a to až o 11 %. V súčasnosti však rastie záujem najmä o diela mladých autorov označovaných ako Red Chips. 

Najdrahším obrazom v minulom roku sa stal Triptych z roku 1981 od Francisa Bacona takmer za 85 miliónov dolárov. Zdroj: artnews.com

Zaujímavým a špecifickým trendom je aj oblasť digitálneho umenia a konkrétne fenomén s názvom NFT (non fungible tokens, čiže unikátne tokeny). Ide o umelecké diela v digitálnej podobe, ktoré si môžete kúpiť vo forme unikátneho blockchainového tokenu.

Zatiaľ čo podľa odhadu portálu nonfungible.com mal celý trh s NFT ešte pred tromi rokmi hodnotu len zhruba 42 miliónov dolárov, na konci minulého roka už toto číslo vzrástlo o 705 % na 338 miliónov dolárov.

Ceny NFT v súčasnosti prudko rastú. Je však potrebné pripomenúť, že tento trh je nielen veľmi mladý, ale najmä vysoko špekulatívny a bude zažívať výkyvy cien rovnako ako kryptomeny. 

Whiskey

Keď sa už bavíme o miere zhodnotenia, umenie musí ustúpiť bokom a uvoľniť miesto kvalitnej whiskey. Podľa The Wealth Report ide o najvýkonnejšiu triedu aktív za ostatnú dekádu. 

Populárny destilát zaznamenal za posledných desať rokov nárast až o 478 % a prekonal tak nielen iné luxusné aktíva, ako sú klasické autá, luxusné hodinky či diamanty, ale aj väčšinu ďalších investícií (s výnimkou kryptomien).

V minulom roku bola za najvyššiu cenu vydražená 55-ročná fľaša whiskey od japonskej destilérie Yamazaki. Suma, za ktorú sa táto fľaša na aukcii v auguste 2020 predala, predstavuje 795-tisíc dolárov.

Kabelky

Najziskovejšiu investíciu do luxusu za rok 2020 by ste však v kategóriách umenie či kvalitné pitie hľadali márne. Už druhý rok po sebe sa totiž mimoriadne darilo kabelkám. 

Za minulý rok ich ceny stúpli až o 17 % (avšak za poslednú dekádu sa celkovo zhodnotili len o 108 %, čo je v porovnaní s investičným alkoholom podstatne menej).

Medzi tie najexkluzívnejšie patria kabelky Birkin od spoločnosti Hermès. Svoj názov nesú podľa britskej herečky Jane Birkin, ktorá v 70. rokoch patrila medzi sexsymboly svojej doby.

Minulý rok v tejto kategórii padol rekord a zaslúžila sa oň práve kabelka Birkin, konkrétne model Himalaya Niloticus Crocodile Retourné Kelly 25.

Tento kúsok je vyrobený zo vzácneho albína krokodíla nílskeho. Okrem toho sú kovové časti kabelky vyrobené z bieleho zlata a ozdobené diamantmi. To všetko lenza 437-tisíc dolárov.

Segment luxusných kabeliek je populárny najmä medzi generáciou Z a milienálmi, ktorí v minulom roku nakupovali viac kabeliek luxusných značiek, než ktorákoľvek iná demografická skupina.

Veterány

K dlhodobo najvyhľadávanejším alternatívnym investíciám patria aj veterány. Ide o druhú najpopulárnejšiu triedu zberateľských aktív hneď po umení a zároveň druhú najvýnosnejšiu po whiskey z hľadiska dlhodobého zhodnotenia. Za posledných desať rokov dosiahla táto kategória priemerné zhodnotenie až 193 %.

V minulom roku ceny automobilových veteránov rástli o 6 %, k čomu prispel rast cien klasických vozidiel Ferrari o 14 %.

Najdrahším predaným klasickým vozidlom v minulom roku bol model Bugatti z roku 1932, ktorý získal nový majiteľ za 7,1 milióna dolárov.

Kostra dinosaura či tenisky s podpisom

Okrem ďalších obľúbených tradičných kategórií, akými sú víno, šperky či hodinky, sa v minulom roku aukčným spoločnostiam podarilo vydražiť aj niekoľko naozaj netradičných kúskov.

Medzi takéto patrila minulý rok kostra Tyranosaura rexa s názvom Stan za 31,8 milióna dolárov. 

Za 560-tisíc dolárov sa v minulom roku vydražil pár tenisiek z roku 1985 s autogramom od jedného z najlepších basketbalistov histórie Michaela Jordana.

Zaujímavou investíciou bola aj kniha Williama Shakespeara z roku 1623 s názvom Comedies, Histories & Tragedies za 10 miliónov dolárov. V kategórii literárne dielo ide o rekordnú sumu.

Investujte do aktív, ktorým rozumiete

Umenie, veterány či víno sú na prvý pohľad zaujímavé investičné príležitosti. Podľa odborníkov sú však vhodné iba pre skutočných expertov v danom odbore.

Ak si chce investor kúpiť obraz, mal by vedieť, ako si overiť jeho pravosť, ako určiť jeho cenu, ako sa také dielo správne skladuje, poznať aukčné pravidlá a ovládať množstvo ďalších poznatkov.

Pri alternatívnych investíciách je dôležité mať na pamäti aj fakt, že ide o veľmi nelikvidné aktíva a ich hodnota môže výrazne kolísať.

Alternatívu by ste mali zvážiť skôr ako formu zberateľskej vášne a doplnkových aktív v investičnom portfóliu. Takéto investovanie by malo byť výsledkom vášnivého záujmu či dlhodobého koníčka, malo by vás baviť, nie byť len investíciou samou o sebe.

Investorom bez vzťahu k zberateľským aktívam preto odporúčame orientovať sa skôr na investície s nižším rizikom, väčším trhom a vyššou likviditou. 

Pre viac informácií o zaujímavých formách investovania sa môžete spojiť s našimi wealth managermi, ktorí vám navrhnu investičné portfólio postavené na overených metódach investovania.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.