Pasívna správa – svätý grál investovania?

            S nárastom obľúbenosti ETF fondov sa začína pozornosť spoločnosti upriamovať na pasívne investovanie. Táto jednoduchá a lacná forma investovania má mnohé výhody a otvára dvere k zaujímavému zhodnoteniu pre široké masy. Je ale naozaj tak univerzálnym nástrojom, za aký ho niektoré spoločnosti vydávajú? Presvedčíme Vás, že Vám vieme poskytnúť aj lepšie riešenia.

 

Pasívne investovanie, na Slovensku primárne reprezentované investovaním do ETF fondov, považujeme aj my za skvelý prostriedok pre vstup do sveta investícií. Vďaka nízkym nákladom je možné začať investovať s veľmi nízkym objemom kapitálu. Pravdepodobne najobľúbenejšie je investovanie do ETF fondu kopírujúceho index S&P500.  Práve tento index dosahuje dlhodobo veľmi zaujímavé zhodnotenie na úrovni 10% p.a. a vďaka svojmu zameraniu na najväčšie americké spoločnosti je rizikovosť pomerne nízka.

 

Práve toto je dôvod, prečo väčšina spoločností vrátane nás využíva pasívne investovanie vo svojich najdostupnejších produktoch. Investičné sporenie Save for Tomorrow dosiahlo za rok 2019 zhodnotenie na úrovni 26,33%, čo je naozaj slušný výkon. Porovnať to môžeme s konkurenčnými výkonnosťami: napríklad spoločnosti Finax vo výške 29,6%, či s prezentovanou výkonnosťou SLSP fondu maximalizovaných výnosov na úrovni 31,44%. Keďže sa pohybujeme v takýchto číslach môžete si povedať, že na tej pasívnej správe naozaj niečo bude, keď dokáže dosahovať takéto zhodnotenie.

Graf porovnania výkonnosti portfólia WEM Equity US a indexu S&P 500

 

Nemusíme ale dlho pátrať aby sme zistili, čo je za týmito výsledkami. Stačí si pozrieť výkonnosť v predchádzajúcom roku. Pri S&P500 to bolo -6,24%, Save for Tomorrow bol na úrovni -7,8%, najdynamickejšie sporenie od Finaxu bolo na podobnej úrovni -8,1%. Fond SLSP sa s nelichotivým zhodnotením -16,16% odklonil najviac. Nevýhoda pasívneho investovanie tkvie práve v jej pasivite – to znamená, že nezarobíte viac ako trhy a pri poklese klesáte s nimi.

 

 

Naproti tomu naše aktívne riadené portfólio WEM Equity US dosiahlo nielen výborné zhodnotenie na úrovni 30,3% za rok 2019, ale čo je podstatnejšie za rok 2018 bolo vo výraznom pluse 8,6%. Rozdiel môžeme vidieť hlavne v tom, že pri aktívnej správe sa neveziete na vlnách výkonnosti – ako si trh zmyslí – ale dokážete svoj smer určovať sami. Uvedený veľký kladný rozdiel v zhodnotení uvádzame ako príklad zhodnotenia pri jednom konkrétnom portfóliu našej spoločnosti, avšak možností ako efektívnejšie zabraňovať stratám a zvyšovať zhodnotenie majetku ponúkame viacero.

 

Samozrejme, aktívna správa majetku nie je taká lacná ako pasívne investovanie, a preto je vhodná pre klientov s väčším obnosom peňazí. Pokiaľ však momentálne rozmýšlate, ako si začať efektívne zabezpečovať ciele aj menšími sumami, u nás nájdete nielen výhodné pasívne investovanie na začiatok, ale po dosiahnutí zaujímavejšej sumy i jednoduchý a rýchly prechod na aktívnu správu majetku. Pričom po celý čas budete mať k dispozícií profesionálov na správu majetku a investovanie.

To znamená, že môžete využívať portfóliá, ktoré nie sú zamerané len na rast a zhodnotenie majetku, ale napríklad aj portfólio Safe Haven určené na jeho ochranu. Na grafe nižšie môžete vidieť, ako sa toto portfólio správa v časoch, kedy akciové tituly prepadávajú. Správne určiť alokáciu majetku a meniť stratégie v čase však nie je ľahká úloha a mali by ste ju určite prenechať na profesionálov.

 

Prečo sa teda nechať unášať trhmi, keď ich môžete mať pod kontrolou? Kontaktujte nás a nechajte si vypracovať dlhodobý plán na uspokojenie Vašich cieľov.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.