Výročná správa 2024 — Príhovor predsedu predstavenstva

Čo sa vlastne deje, ako sa vás to týka —
a čo z toho máte vy
Vážení klienti, investori a partneri,
nielen vo finančnom svete sú dôležité dve kľúčové otázky:
1. Čo sa vlastne deje
2. Ako sa vás to týka
Akokoľvek sa na to pozrieme — vnímať veci, okolnosti a situácie jasne („čo sa vlastne deje“) a vedieť z nich správne vyvodiť závery, rozhodnutie a postupy („ako sa vás to týka“) je zásadné.
A tiež náročné.
Ak čokoľvek, snaha o dosiahnutie presného vnímania a jednania musí nevyhnutne byť zaplatená veľkým množstvom úsilia, času a áno, aj omylov.
Úprimnosť. Transparentnosť. Sebareflexia. Veľké nároky na seba samého.
To všetko sú základné predpoklady na to, aby bolo možné kontinuálne pracovať na postupnom zlepšovaní, seba či svojho životného diela. V mojom prípade — WEM-u.
Preto každé ohliadnutie sa a bilancovanie, napríklad v podobe výročnej správy, pre mňa nie je iba formálnym; je neoddeliteľnou súčasťou toho, ako sa usilujem žiť, pracovať a prinášať výsledky pre našich klientov, partnerov a investorov.
Dovoľte mi preto prosím, aby som sa touto optikou pozrel dozadu aj vpred a dotkol sa niekoľkých ústredných bodov:
Čo sa deje v spoločnosti?
Každý z nás je (niekoľkokrát) denne konfrontovaný s tým, aká dynamická a náročná je súčasná doba.
Zhodneme sa tiež zrejme na tom, že to už inak asi nebude a skôr sa to bude ďalej zintenzívňovať.
S tým všetkým narastá tlak a naliehavosť a je stále náročnejšie vedieť sa správne rozhodnúť, vysporiadať sa s danými situáciami a vedieť identifikovať, kedy je už všetkého priveľa a je potrebné povedať nie.
Narastá tlak na medziľudské vzťahy a je náročnejšie venovať im potrebnú trpezlivosť, otvorenosť a pozornosť, aby ich bolo možné udržať zdravé a prosperujúce.
Narastá pretlak informácií a je stále náročnejšie vyhodnotiť relevantné zdroje a ktoré informácie na nás majú či nemajú mať vplyv.
Ako sa vás to týka:
Je potrebné hľadať rovnováhu.
Človek je tvor emotívny a nie vždy vie veci vyhodnotiť správne. Rovnako to platí aj pri investovaní — tu je však kľúčové o rovnováhu usilovať a namiesto pocitov dať čo najväčšiu váhu racionalite.
Myslime teda viac na hľadanie rovnováhy. Vo vzťahoch v práci aj v súkromí, v nárokoch a uvoľnení — ale aj pri našich rozhodnutiach vo financiách a pri investovaní.
Overená „zlatá stredná cesta“ a „dvakrát meraj a raz rež“ sú v investíciách dobrým vodítkom.
Čo sa deje vo WEM-e?
Ľudia sú a naďalej budú kľúčovým aspektom všetkého. S čím bojujeme — rovnako ako väčšina úzkoprofilových oblastí — je nedostatok kvalifikovaných a skúsených, vyzretých ľudí. Zároveň som vďačný za naše stálice, ktoré odvádzajú tvrdú prácu už dlhé roky, či už v back alebo front office.
Čo si zasluhuje osobitnú zmienku a vyzdvihnutie, je naša niekoľkoročná spolupráca a už partnerstvo s Norbertom Gálikom, naším CTO. Jeho príchod do WEM-u v roku 2020 znamenal začiatok éry, v ktorej sme boli schopní urobiť míľové kroky a neuveriteľný progres. Jeho prínos, zdieľané hodnoty, vízia a neutíchajúci drive sú viac ako dostatočné dôvody na to, aby som jeho podiel vo WEM-e navýšil na 7,5 %.
Ako sa vás to týka:
Hlavným cieľom všetkých (nielen) personálnych krokov je naďalej profesionalizovať a zefektívňovať náš výkon naprieč oddeleniami — administratívou, operatívou aj exekutívou.
Pochopiteľne, k ľuďom a ich pôsobeniu nevyhnutne patria aj zmeny. Niektoré budú súvisieť so zmenou pozícií, iné s personálnymi obmenami. Najdôležitejšie je rozhodne to, ako budeme rozvíjať už existujúci tím a koho do WEM-u prijmeme ako nových členov na kľúčové pozície.
Čo sa deje s našimi poplatkami?
My sami nazeráme na WEM ako na spoločnosť, ktorá sa od svojho počiatku snaží poskytovať čo najkvalitnejšie a zároveň najférovejšie produkty a služby.
Nie nevyhnutne najlacnejšie — avšak s čo najväčšou dodávanou hodnotou, ktorá potom prináša spokojnosť našim klientom.
Poplatky sú nevyhnutnou súčasťou fungovania spoločností, nie vždy sú však dostatočne transparentné. My k tomu pristupujeme inak, po našom. Preto:
V cene a poplatkoch našich portfólií sú aktuálne zahrnuté aj naše služby wealth managementu a osobného prístupu prostredníctvom nášho Wealth Departmentu. S výnimkou nášho investičného sporenia Save For Tomorrow sú teda v poplatkoch zahrnuté aj management fee, entry fee, performance fee aj success fee; v praxi približne v pomere 50:50. Polovica poplatku teda pokrýva operatívu a správu portfólií, druhá polovica zas všetky ostatné služby a klientsku starostlivosť.
Ako sa vás to týka:
Ako to napokon robíme sústavne, aj naďalej budeme čo najviac aspektov našich operácií zefektívňovať a, kde je to možné, automatizovať. To sa okrem iného prejaví aj v zmenách v poplatkoch a ich postupnom znižovaní.
Kam až sa takto s poplatkami budeme vedieť dostať bude vždy záležať od poskytovanej služby a výkonnosti našich portfólií. Naša ambícia je dostať sa pri aktívnej správe pod úroveň 2 % za dynamické portfólia, 1 % za vyvážené a 0,5 % za konzervatívne, s nárokom na performance a success fee v rozmedzí 5 – 10 %. Pri pasívnej správe sa chceme dostať až na úroveň 0,5 %, bez nároku na performance a success fee.
Čo sa deje s chybami?
Chyby sa dejú. Sú bežnou súčasťou našich životov. Robíme ich aj vo WEM-e. Nie je však štandardom trhu, že sa o nich hovorí; skôr je to v biznise až tabu.
Lenže jediný, kto nič nepokazí, je ten, kto nerobí nič.
A my vo WEM-e robíme veľa. Veríme však, že sa chybami posúvame.
Presnejšie — s chybami, identifikáciou príčiny a zavedením riešenia.
Nie sme ešte samozrejme dokonalí v zlepšovaní sa ani v tom, ako ku chybám pristupujeme. Rôzni ľudia a rôzne nastavenia znamenajú aj rôzne reakcie na chyby.
Domnievam sa, že celá kultúra okolo robenia chýb je na Slovensku stále veľmi nezrelá. Nazerať na chyby ako na niečo neakceptovateľné a pristupovať ku chybám druhých optikou „mne by sa to nemohlo stať, pretože ja chyby nerobím“ môže vytvárať iba krehký, neudržateľný a v konečnom dôsledku extrémne neefektívny systém.
Aké chyby sme teda urobili v minulom roku my?
Zamerali sme na na príliš veľa nových doplnkových aktivít a projektov. Hoci s dobrým úmyslom a hoci každý z nich má potenciál byť hodnotným doplnkom do spektra našich služieb, nie na každý dozreli správne podmienky.
Urobili sme pár chýb pri nastavovaní externých spoluprác a projektov a tiež pri posudzovaní aktív zaraďovaných do našich investičných portfólií. Na svete však neexistuje správca, a teda ani my, ktorý dokáže robiť všetky svoje investičné rozhodnutia správne. Máme však nastavený proces, ktorým priebežne vyhodnocujeme príčiny týchto rozhodnutí a robíme potrebné nápravné opatrenia. V konečnom dôsledku je dôležitá štatistika a úspešnosť, o ktorú sa s vami podelím neskôr v grafoch a číslach.
Ako sa vás to týka:
Viac fokusu a rozvahy pri vyhodnocovaní, do čoho sa pustiť a do čoho nie.
Správne nastavený proces revízie rozhodnutí, výsledkov, skúseností a korekčných krokov.
Znovu a znovu.
Čo sa deje so Slovákmi a ich investičnou mentalitou?
„Reality sú tou najlepšou investíciou.“
Aj vy ste toho názoru? Po situácii s katastrom na prelome rokov sa vaše vnímanie možno trochu zmenilo.
Netreba však tiež zabúdať na to, že Slováci majú veľmi krátku pamäť.
Aspoň zatiaľ však platí, že viacero našich klientov sa spolu s vývojom politickej situácie zamýšľa nad tým, že by časť svojho zainvestovaného kapitálu mohli z realít stiahnuť.
Je tiež na mieste byť opatrný a nenechať sa „opiť rožkom“, čo je tiež oblasť, v ktorej sú Slováci žiaľ veľmi úspešní. Radi sa nechajú nalákať na neuveriteľne lákavé investičné príležitosti, ktoré ponúkajú výnosy z ríše snov — a nie sú regulované.
Aktuálnou témou bude aj možnosť investovať do slovenských štátnych dlhopisov, ktoré budú ponúkať dve možnosti so zhodnotením na úrovni 3 a 3,3 % s horizontom 2 a 4 roky. Enormný záujem o ne potvrdzuje opatrnosť slovenských investorov a ich príklon k stabilnému zhodnoteniu.
Ako sa vás to týka:
Pri posudzovaní lákavo znejúcich investičných príležitostí, ako vždy, odporúčame triezvy prístup a ideálne konzultáciu so spoľahlivým partnerom.
Pokiaľ ide o nehnuteľnosti, pri správnej alokácii a rozhodnutí sme samozrejme pripravení pomôcť v prípade kúpy aj predaja. Navzdory aktuálnej situácii s katastrom to neznamená že by sme vo WEM-e realitnému trhu neverili. Naopak, vie byť dôležitou súčasťou skladby portfólia a správnej alokácie majetku.
Čo sa deje s alokáciou vašich peňazí a kde sú zainvestované?
93,51 % všetkých aktív je zainvestovaných na verejne obchodovateľnom trhu. Aktuálne je nakúpených celkovo 185 cenných papierov, z toho 70 single stocks a 103 prostredníctvom ETF fondov.
Zvyšnú časť potom tvoria aktíva nakúpené prostredníctvom Komisionárskej zmluvy cez postúpenie pokynu na nákup cenných papierov, zväčša korporátnych dlhopisov alebo štruktúrovaných produktov. Detailné vysvetlenie k Zmluve o Riadení portfólia a Komisionárskej zmluve nájdete v osobitnej časti nižšie.
Ako sa vás to týka:
Vzhľadom na doterajšie výsledky máme v pláne tento pomer a rozloženie aj naďalej ponechať.
Čo sa v roku 2024 dialo na finančných trhoch a aké boli naše výsledky?
Na trhoch aj naďalej prevládal rastový, tzv. býčí sentiment a hlavné akciové indexy indikovali nadmerné hodnoty. Už dlhšie obdobie sa tiež diskutuje o tom, či trh nie je na príliš vysokých hodnotách.
Ako sa vás to týka:
Keď sa pozrieme, kde sa trh nachádzal v roku 2000/2001 a 2008 v časoch Dot-com bubliny a hypotekárnej krízy, uvidíme, že trh je zdravší a nie natoľko nadhodnotený, ako v daných časoch. Dá sa teda predpokladať, že súčasná situácia nepredznamenáva podobný scenár, ako pri daných dvoch obdobiach.
Neznamená to však, že nie je na mieste udržiavať zdravú opatrnosť a dbať na potrebnú diverzifikáciu.
Aktuálne obdobie tiež praje spoločnostiam, ktoré klientom poskytujú aktívnejšiu správu a proaktívnejší prístup k rozloženiu a zásahom do alokácií investičného portfólia.
Ako nepochybne viete, vo Wealth Effect Management veríme v tento prístup a budeme ho aj naďalej obozretne aplikovať. S tým súvisí aj naše zameranie na vytváranie nových relevantných riešení a služieb.
Čo sa dialo s rozvojom WEM-u v roku 2024 a aké boli najväčšie míľniky?
O zásadné udalosti v roku 2024 nebola núdza.
Najdôležitejší z nich súvisel s významným rozvojom našich IT systémov. Ten sa prakticky prejavil v spustení mobilnej aplikácie WEM pre užívateľov Apple aj Android zariadení a predovšetkým vo vytvorení našej B2B platformy Flip. Flip je komplexná all-in-one platforma, ktorá finančným profesionálom umožňuje nakupovanie cenných papierov a správu klientov.
Podarilo sa nám tiež spustiť inovatívny zamestnanecký program WEM Employee Motivation, ktorý zároveň zhodnocuje majetok zamestnancov aj firiem.
V rámci alternatívnych možností investovania sme k existujúcemu SICAV fondu WEM Private Fund pridali aj možnosť investovať v oblasti private debt prostredníctvom WEM Private Credit. Investičné príležitosti tu ponúkajú fixný výnos zabezpečený nehnuteľnosťou.
Zahraničná expanzia tiež postupuje — na bulharskom trhu sme po 10 rokoch pôsobenia a rastu otvorili väčšiu kanceláriu pre viac ako 12 aktuálnych zamestnancov.
Pražská pobočka si rovnako zasluhuje zmienku. V súčasnosti je jej primárnym fokusom zriaďovanie potrebných Family Office štruktúr, do budúcna však s Prahou počítame ako s ďalším zázemím pre naše služby a obchodné aktivity.
Veľká otázka na záver — čo z toho máte vy?
Náš prísľub, že budeme naďalej, deň za dňom, pracovať na tom, aby sme si stále zasluhovali vašu dôveru.
Napokon, je málo vážnejších a hmatateľnejších dôkazov dôvery, než vložiť niekomu do starostlivosti svoj majetok.
Naše vyhliadky na rok 2025
Zamerať sa jednoducho na to, v čom sme najlepší.
Zároveň vylepšovať to, kde máme nedostatky.
Rok 2025 preto pre nás nebude rokom rozbiehania mnohých nových aktivít na mnoho rôznych smerov.
Bude to rok fokusu na 4 kľúčové oblasti:
- IT systémy a s nimi ďalšie zvyšovanie kvality, komfortu a hodnoty našich služieb
- Klientsky servis zodpovedajúci našej vízii a ambícii
- B2B rozvoj prostredníctvom platformy Flip a súvisiacich aktivít
- Zamestnanecký program WEM Employee Motivation, ktorý umožňuje zhodnocovať majetok zamestnancov aj firiem
Úprimne ďakujem za vašu dôveru.
Budeme robiť všetko pre to, aby ste na ňu mali stále viac dôvodov.
Ďakujeme.
Peter Štadler
CEO a predseda predstavenstva,
Wealth Effect Management o.c.p., a.s.
Výročnú správu 2024 si môžete prečítať tu: https://wem.sk/wp-content/uploads/2025/04/WEM-Vyrocna-sprava-2024.pdf