Akciové trhy klesajú, netreba však podliehať panike. Ako vplýva koronavírus na investovanie?

V dôsledku koronavírusu hodnoty aktív niektorých spoločností klesajú. Nemusíte sa však obávať. Akciový index S&P 500 je stále stávkou na istotu. Investori sa dokonca ohliadajú po nových možnostiach. Imponujú im technologické novinky či vývoj v oblasti biotechnológie.

V dôsledku prepuknutia koronavírusu by mohla globálna ekonomika rásť najpomalšie od roku 2009. Pred pár dňami na to upozornila Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Tento predpoklad je opodstatnený. Na jednej strane sa síce zvyšuje predaj spotrebiteľského tovaru ako dezinfekčné prostriedky, masky na tvár či trvanlivé potraviny. Na strane druhej však dochádza k mnohým javom, ktoré majú na ekonomiku negatívny vplyv.

Veľa štátov a spoločností sa spolieha na Čínu – či už vo výrobe kompletných tovarov alebo len istých komponentov. Po prepuknutí koronavírusu sa však dodávky tovarov značne obmedzili. Výrobu ako takú ochromilo aj to, že počas karantény prestali ľudia chodiť do práce.

Prirodzene, epidémia sa negatívne odrazila aj v cestovnom ruchu a ropnom priemysle. Ceny pohonných hmôt pre lietadlá sa znížili, pretože letecké spoločnosti prerušili niektoré spojenia.

Je teda pochopiteľné, že dochádza k volatilite trhov a tá bude pravdepodobne pretrvávať ešte niekoľko ďalších mesiacov. No ako v iných situáciách, aj pri investovaní platí, že nesmiete podliehať panike.

Nech vás pokles nevystraší

Koncom februára americký trh klesol o 10 %, čo je najviac od decembra 2018, keď ekonomiku paralyzovala obchodná vojna medzi Čínou a USA. Je tiež pravdepodobné, že výkonnosť akciových trhov sa v prvom polroku zhorší a volatilita aktív pretrvá.

Rovnako výkonnosť akciového trhového indexu Dow Jones Industrial Average za posledný mesiac poklesla, a to o 7,5 %. Počas epidémie dokonca zaznamenal najväčší jednodňový pokles na úrovni 4,4 %. Príčinou týchto javov sú varovania spoločností ako Apple, HP či Microsoft. Tie avizovali, že v dôsledku koronavírusu sa zníži ich krátkodobá výkonnosť.

Technologický gigant Apple poškodilo najmä odstavenie predaja a výroby komponentov do ich zariadení. Dodávateľské spoločnosti sa ale opäť rozbiehajú a výroba by mala byť do konca marca v normále. Hodnota aktív firmy tak bude pravdepodobne stúpať, a to aj preto, že plánuje uviesť 5G iPhone.

Takže namiesto toho, aby investori akcie spoločnosti predávali, by ich mali podržať a zniesť aj mierny pokles hodnoty. Prípadne využiť príležitosť a nakúpiť aktíva, ktoré s nadchádzajúcou 5G revolúciou budú nadobúdať vyššiu hodnotu a zabezpečia tak investorom zisk.

Niektorí investori sa paradoxne ohliadajú práve po aktívach čínskych spoločností. Tak napríklad, akciový index The Shenzhen Composite (obchodovaný na burze v čínskom meste Šen-čen), ktorý združuje aktíva stoviek technologických startupov, dosiahol tento rok výkonnosť 10 %.

Najlepšie technologické firmy v Číne ako Alibaba či Baidu si aj napriek všeobecnému poklesu udržali vcelku dobrú hodnotu.

Ako teda vyhodnotiť situáciu? Aj napriek poklesom klientom odporúčame zachovať pokoj a nepodliehať panike. K výkyvom vo výkonnosti spravidla dochádza pravidelne každý rok. Zárukou ich prekonania je dlhodobá stratégia a diverzifikácia vášho portfólia, s ktorou vám pomôže odborník na financie.

V tomto momente je rovnako dôležité a z dlhodobého hľadiska hodné pozornosti investovanie do biotechnologických firiem, ktorým začínajú vlády venovať väčšiu pozornosť a ktoré doposiaľ preukázali svoje kvality.

Za všetky spomenieme Zai Lab – spoločnosť, ktorá je lídrom licencovania liekov v Číne. Zvyšovanie hodnoty akcií sa predpokladá aj pri BeiGene a Hutchison China MediTech. Ide totižto o dve čínske firmy, ktoré sa podieľali na vývoji lieku na rakovinu.

Stavte na index S&P 500

Ak sa v investovaní pohybujete dlhšiu dobu, pojem S&P 500 nebude pre vás ničím neznámym. Pre istotu však uvádzame, že ide o trhový akciový index, ktorý sleduje aktíva popredných amerických firiem.

A práve mnoho spoločností, ktoré index sleduje, má nedotknutú súvahu a silné vyhliadky na dlhodobý rast.


Vývoj indexu
S&P 500 počas prekonávania iných epidémií. Zdroj: FactSet Prices via Forbes.com

Dôvodom je, že zhruba polovica firiem patrí do sektoru technológií, zdravotnej starostlivosti a komunikácií. Ide pritom o odvetvia, pri ktorých sa v dôsledku vírusu predpokladá aktuálne vážne kolísanie hodnôt, no tieto aktíva budú naďalej patriť k tým najstabilnejším na trhu. A ak aj k poklesu dôjde, bude to pravdepodobne pomalšie ako v iných rozvinutých trhoch. Prečo?

Spoločnosti ako Johnson & Johnson, UnitedHealth Group a Procter & Gamble môžu na zásobovaní sa ochrannými prípravkami len získať. To isté platí pri operátorovi Verizon či pri spoločnosti Microsoft. Ľudia totižto volia prácu z domu a preventívne sa vyhýbajú verejným priestranstvám. 

Preto si tento kontakt kompenzujú vyšším záujmom o internetové balíky a telekomunikačné služby.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.