Finančná gramotnosť u detí: Ako učiť vaše ratolesti hospodáriť a rozumieť peniazom?

Podľa viacerých prieskumov sú Slováci vo finančnej gramotnosti na chvoste Európy. Ak chcete, aby sa vašim deťom darilo lepšie, už od mala im určite pravidlá správneho hospodárenia. V článku vám prinášame konkrétne príklady, ako na to.

Finančná gramotnosť je určite jedna z najdôležitejších zručností, ktorú by sme mali v živote ovládať. Veď koniec koncov, s financiami pracujeme každý deň a do veľkej miery od nich závisí kvalita nášho života. 

Deti by sa preto mali oboznamovať so svetom financií už odmalička, aby sa v dospelosti vedeli postaviť na vlastné nohy a dokázali manažovať svoje osobné financie tak, aby to neskôr neľutovali.

Prinášame vám teda niekoľko užitočných tipov, ako deti viesť k finančnej gramotnosti jednoducho a hravo.

Vreckové im dávajte pravidelne

Kedy je čas na prvé vreckové? Odborníci tvrdia, že by ste ho mohli dať deťom pri nástupe do školy alebo vtedy, keď sa začnú zoznamovať so základmi matematiky.

Vreckové má u deti simulovať výplatu. Aj z toho dôvodu by mali dostávať rovnakú sumu každý mesiac, ideálne vždy v ten istý deň. 

Pri menších deťoch odporúčame zvoliť kratší interval, napríklad týždenný. Dôležitá je však najmä pravidelnosť.

Zároveň dieťaťu vysvetlite, že ak svoje peniaze minie príliš skoro, do ďalšieho vreckového nedostane nič navyše.

Keď deti neposlúchajú, vreckové im neberte. Nie sú to peniaze za odmenu, ale suma, s ktorou sa majú naučiť hospodáriť.

S výškou vreckového to nepreháňajte. Výslednú sumu prispôsobte veku dieťaťa a vášmu vlastnému rozpočtu.

Umožnite deťom privyrobiť si 

Vreckové má deti učiť správne hospodáriť s peniazmi, sporiť si a spoznávať hodnotu vecí a služieb. Nežiadajte za to protislužbu v podobe umývania riadov či vysávania. Domáce práce by deti mali robiť automaticky bez ohľadu na odmenu.

Motivujte ich však odmenami za mimoriadnu výpomoc nad rámec vreckového. Za celodennú pomoc na záhrade či upratanie garáže si peniaze navyše určite zaslúžia. 

Získajú tak pocit, že si ich námahu ceníte a že práca im prinesie zárobok.

Podporujte podnikavosť

Jedným z cieľov, ktoré by ste si mali ako rodič dať, je viesť svoje dieťa k samostatnému rozhodovaniu, tvorivému mysleniu a skúmavému pohľadu na svet. To všetko sú totiž základné predpoklady preto, aby uspelo vo svete, ktorý sa v budúcnosti bude meniť oveľa rýchlejšie ako dnes.

Proces kreatívneho myslenia u detí najlepšie naštartujete pomocou otvorených úloh. Vtedy je dieťa nútené využiť vlastné predstavy a nápady.

Debatujte s deťmi o ich nápadoch a riešeniach. Povzbudzujte ich, aby sa pýtali na to, prečo sa veci robia tak, ako sa robia. Učte deti, aby sa pýtali, skúmali a hľadali informácie. 

Chváľte deti za odvahu s nejakým nápadom prísť. Zároveň ak prídu za vami s dobrou myšlienkou, ako niečo zlepšiť či vyriešiť, podporte ich, aby ju skúsili realizovať v praxi.

Vďaka tomu sa nebudú báť prichádzať s novými ideami, produktmi či riešeniami, čo môže byť v dospelom veku kľúčovým faktorom ich uplatnenia v podnikaní alebo na trhu práce.

Naučte ich odkladať si 10 %

Deti by si na sporenie mali zvykať už od útleho veku. Dohodnite sa s nimi, na akú vec a prečo si budú sporiť. Kúpte deťom prasiatko a motivujte ich k tomu, aby si doň pravidelne odkladali mince.

Ideálne je, ak si na veci, po ktorých túžia, budú sporiť 10 až 20 percent z vreckového. Vďaka tomu sa naučia vytvárať si rezervy na nepredvídateľné situácie.

Stredoškolákom odporúčame založiť účet, kam budete posielať určitú mesačnú sumu, s ktorou si dieťa bude musieť vystačiť. 

Na účet si zároveň môže posielať prvé zárobky z brigád. Je dobré, ak si vaše dieťa prácu s vlastným účtom a bankomatovou kartou osvojí čo najskôr. Neskôr keď dovŕši plnoletosť, dokáže sa o svoje financie postarať aj samo. 

Povedzte im o svojej práci

Vysvetlite deťom, čo to znamená chodiť do práce a odkiaľ prichádzajú peniaze potrebné na jedlo, nové oblečenie či hračky. Takto si lepšie uvedomia hodnotu peňazí a tiež zistia, že ich množstvo je obmedzené.

Zapojte ich do plánovania

Doma sa  snažte o peniazoch rozprávať otvorene a bez zbytočných emócií. Popri tom, že zavediete vreckové a budete deti učiť, aká je hodnota peňazí, ich oboznámte aj s finančnými záležitosťami rodiny.

Dieťa si tak ešte lepšie uvedomí hodnotu peňazí, proces míňania a plánovania rodinných výdavkov aj význam šetrenia peňazí.

Naučte ich význam investovania

Vysvetlite deťom v jednoduchosti princíp a význam investovania. Môžete si napríklad skúsiť zahrať nejaké investičné hry.

Základné princípy pochopia aj z hier ako Monopoly či Investor. Práve vďaka nim sa oboznámia so slovami, ako sú investícia, pôžička či dane.

Pre staršie deti odporúčame hru Cashflow kvadrant, ktorá jednoduchou a zábavnou formou hráčov učí základy finančnej gramotnosti a budovania pasívneho príjmu.

Buďte im príkladom

Väčšinu návykov, ktoré má rodič, preberá aj jeho dieťa. Preto by ste mali začať od seba a v prvom rade mať v poriadku svoje financie.

Okrem toho je dôležité mať pripravený finančný plán zabezpečenia života, zdravia a majetku.

Pravidelne sporte a zhodnocujte svoje peniaze, majte v nich prehľad, míňajte plánovane a primerane svojmu rozpočtu.

Myslite na ich finančné zabezpečenie

Zároveň myslite aj na finančné zabezpečenie vášho dieťaťa. Ak sa má postaviť na vlastné nohy, okrem vašej lásky, podpory a pozornosti sa nezaobíde ani bez finančného rezervy do budúcnosti.

Jednou z najvýhodnejších ciest, ako dieťaťu zabezpečiť finančnú budúcnosť, je spomínané pravidelné investovanie. Kľúčovú úlohu hrá v tomto prípade čas, pretože čím skôr začnete, tým skôr a ľahšie zaistíte seba aj svoju rodinu.

Ak by ste napríklad vášmu dieťaťu sporili od narodenia 50 eur mesačne, keď dovŕši 20 rokov, bude mať k dispozícii na bežný život či štúdium sumu 27 266 eur (náš výpočet vychádza z kalkulačky nášho investičného sporenia Save for Tomorrow).

Ak by ste však prvé roky života svojho dieťaťa vynechali a začali mu šetriť až od jeho desiatych narodenín investovaním 100 eur mesačne, hoci by ste vložili do sporenia presne tú istú sumu, výsledná nasporená suma by bola iba 17 670 eur. Prvých desať rokov, ktoré ste premeškali, vás tak budú stáť takmer 10-tisíc eur.

To je čaro zloženého úročenia, ktoré niekedy investori prezývajú aj ako ôsmy div sveta. Prvé roky neohúria, no každým ďalším rokom je jeho efekt silnejší a silnejší.

Preto začnite čím skôr. Každý deň sa počíta.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.