Hodnotové vs. rastové investovanie: V čom sa líšia a ako si medzi nimi vybrať?

K investovaniu existujú v zásade dva základné prístupy – hodnotový a rastový. Aký je medzi týmito prístupmi rozdiel a ktorým z nich sa riadiť?

Hodnotové investovanie bolo desaťročia dominantnou stratégiou a investorom prinášalo skvelé výsledky. 

Minimálne poslednú dekádu sa však viacerí experti prikláňajú k názoru, že je neefektívne a v súčasnej dobe už neobstojí. Je to ale naozaj tak? Pozrime sa na to spoločne. 

Rozdiel medzi hodnotovým a rastovým investovaním

Hodnotové investovanie spočíva v nákupe firiem za ceny, ktoré sú nižšie ako ich vnútorná hodnota, pričom tú dovtedy nikto nepozná. 

Investori teda hľadajú akcie s podhodnotenými trhovými cenami a očakávajú, že jedného dňa sa budú obchodovať vo férovej hodnote. 

Hodnotoví investori oceňujú akcie primárne na základe fundamentálnej analýzy, ktorá vychádza z historických a aktuálnych výsledkov spoločnosti. Spravidla si vyberajú veľké a stabilné spoločnosti s dlhou históriou.

Rozličné podoby tohto prístupu vychádzajú z investičnej filozofie, ktorú prvýkrát predstavili dvaja americkí ekonómovia a profesionálni investori Benjamin Graham a David Dodd na Kolumbijskej univerzite už v roku 1928. 

Najznámejší predstaviteľ tohto prístupu k investovaniu je ale Warren Buffett, ktorý je pravdepodobne najúspešnejším hodnotovým investorom všetkých čias. 

Svoju investičnú filozofiu zhrnul aj vo svojom slávnom citáte: „Cena je to, čo zaplatíte, hodnota je to, čo dostanete.“

Rastoví investori fungujú inak. Pri hľadaní vhodných akcií sa zamieravajú na spoločnosti, ktoré by sa v blízkom čase mohli výrazne rozrastať. 

Často ide o menšie spoločnosti v skorej fáze pôsobenia. Typickým príkladom rastových akcií sú akcie technologických spoločností, v súčasnosti napríklad Tesly či Netflix-u.

Správne vytipovanie rastových akcií môže priniesť obrovský zisk, no s týmto spôsobom investovania sa spája aj väčšie riziko.

Medzi známych zástancov tohto typu investovania patrili napríklad Thomas Rowe Price či Phil Fischer.

15 rokov rastového investovania

Výkonnosť obidvoch investičných prístupov zachytávajú uznávané indexy Russel 1000 Value a Russel 1000 Growth.

Ak si porovnáme ich výkonnosť za posledných 15 rokov, index zameraný na rastové investície zaznamenal rast o 137 %, zatiaľ čo ten hodnotový vzrástol o 102 %.

Dnešný výkon rastových investícií je však z historického pohľadu skôr výnimočnosť. Od roku 1944 až do roku 2008 hodnotové akcie mali aj napriek svojej nižšej rizikovosti väčšinu času vyššiu výkonnosť. Výnimku tvorilo najmä obdobie takzvanej dot.com bubliny a súčasnosť.

Renesancia hodnotových akcií?

Nožnice medzi hodnotovými a rastovými akciami nikdy v histórii neboli také veľké ako dnes. Hodnotové akcie sa viac ako dekádu nachádzali mimo záujmu investorov. Od začiatku roka sa však trh začal pomaly obracať k hodnotovým titulom.

Podľa viacerých expertov, akými sú hlavný stratég JP Morgan Mark Kolanovic či manažér fondu Oakmark Funds William Nygren, by hodnotovým investorom mohlo nahrávať práve postupné zotavovanie z covidovej pandémie.

Väčšina sveta sa očkuje, uvoľňujú sa opatrenia a ľudia sa vracajú z home officu do kancelárií. Zrejme tak spejeme k celkovému oživeniu, z ktorého by mohli vyťažiť práve silné stabilné spoločnosti, ktoré pandémia priškrtila. 

Ide najmä o cyklické spoločnosti z odvetví spotreby, financií či energetiky, ktoré nie sú tak citlivé na rast úrokových sadzieb, ako je to napríklad v prípade predražených technologických spoločností.

Hodnotové či rastové?

Akú investičnú stratégiu si teda vybrať? So správnym rozdelením investícií v portfóliu môžete ťažiť z oboch prístupov. 

Aj v portfóliu zameranom primárne na rastové akcie nemusí byť pár hodnotových akcií na škodu. Pozvoľný rast a dividendy môžu pomôcť rozložiť riziko a zmierniť volatilitu. Navyše, môžete tak objaviť niekoľko zaujímavých hodnotových titulov, ktoré majú potenciál rásť.

S tým, ako si správne nastaviť investičné portfólio, vám ochotne a radi pomôžu aj naši wealth advisori. 

Neváhajte nás kontaktovať a spoločne vyberieme investičné riešenie, ktoré bude zodpovedať presne vašim potrebám a predstavám.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.