7 mýtov o investovaní, ktorým by ste mali ihneď prestať veriť

Slováci sú v investovaní stále opatrní a peniaze si odkladajú skôr na bežné účty či termínované vklady. Je to škoda, pretože úspory by dokázali zhodnotiť omnoho efektívnejšie. A čo ich od investovania vlastne odrádza? Tieto mýty.

Investovanie je iba pre bohatých

Už dávno neplatí, že investovanie je zábavkou vyvolených. Niektoré investičné nástroje umožňujú investovať aj do najväčších spoločností na svetovom akciovom trhu, a to už s minimálnou sumou – vo výške pár desiatok eur mesačne. 

Navyše, každý mesiac môžete investovať inú čiastku. Ak sa vám jeden mesiac podarí zarobiť viac, môžete investovať napríklad 500 €. No ak ďalší mesiac budete mať neočakávané výdavky, môžete investovať len napríklad 50 €. 

Respektíve nemusíte investovať vôbec. Investorom tak dnes môže byť prakticky každý.

Potrebujem tomu venovať čas

Náročnosť sa líši najmä podľa zvoleného investičného nástroja. Napríklad začať investovať do ETF fondov je rovnako jednoduché ako otvoriť si účet v banke.

Na začiatku si založíte online účet a v prípade otázok si s vami Wealth Manager prejde možnosti a vhodnú stratégiu. Potom už len nastavíte trvalý príkaz v banke.

Všetok čas, ktorý takémuto investovaniu potrebujete venovať, je pár minút.

Investovanie je rizikové

Žiadna investícia nie je bez rizika. Riziko sa však dá riadiť a jeho mieru si určuje každý investor sám.

Na zmiernenie rizika existujú rôzne overené pravidlá či nástroje. Jedným z najefektívnejších je diverzifikácia, vďaka ktorej sa oveľa skôr vyhnete možným stratám. Radšej ako staviť všetko na jednu kartu, investíciu rozdelíte do viacerých odlišných aktív. Ak aj niektoré klesnú, iné môžu stúpať. Takto si udržíte zisky, prípadne zmiernite straty.

Ďaleko riskantnejšie je neinvestovať vôbec a nebudovať si tak finančné zabezpečenie do budúcnosti.

Je to príliš komplikované

Na investovanie nemusíte byť expert. Stačí, ak si nájdete dôveryhodnú investičnú spoločnosť a necháte si poradiť od expertov.

V prípade, že chcete investovať, no nemáte skúsenosti, nájdite si odborníka, ktorý pozná princípy trhu a dokonale ovláda najdôležitejšie podmienky ponúkaných produktov. 

Spoznáte ho aj podľa toho, že vás o všetkom informuje svedomito, zrozumiteľne a ochotne vám venuje svoj čas tak, aby ste dokázali urobiť správne rozhodnutie.

Skutočný odborník by mal pochopiť a osvojiť si všetky vaše požiadavky a na základe nich vám vytvorí investičné portfólio, ktoré bude zodpovedať vašim potrebám a investorskému profilu.

Môžem prísť o všetky peniaze

Miera rizika záleží od typu investície a spôsobe investovania. Teoreticky je skutočne možné prísť o všetky peniaze, ak všetko stavíte na jednu kartu.

Ak však investujete napríklad do globálneho fondu, je veľmi málo pravdepodobné, že by mohlo dôjsť k jeho krachu. Investovaním do indexového fondu si kupujete podiel v stovkách firiem z rôznych odvetví.

Ak by aj niektorá spoločnosť mala zlé výsledky alebo skrachovala, nahradia ju iné firmy vo vašom portfóliu, ktoré túto stratu nahradia. Na to, aby ste prišli o všetky svoje peniaze, musela by skrachovať celosvetová ekonomika a peniaze by museli úplne stratiť svoju hodnotu.

Všetci finančníci sú podvodníci

Finanční poradcovia a sprostredkovatelia nemajú veľmi dobrú povesť. Je pravda, že na slovenskom trhu často chýba dostatočná odbornosť, transparentnosť či finančná gramotnosť.

Aj preto sme pred pár rokmi rozbehli projekt Finančná zrada, kde sme ľudí pred neserióznymi praktikami na finančnom trhu vystríhali a podávali sme im odborné rady.

Serióznu spoločnosť na finančnom trhu spoznáte podľa viacerých znakov. Spoľahlivý poradca nie je nátlakový, nesľubuje rozprávkové výnosy, netají pre koho pracuje a neponúka vám hneď nejaký produkt bez toho, aby sa predtým oboznámil s vašou aktuálnou situáciou.

Aktuálne na investovanie nie je vhodná doba

Na investovanie je vhodný čas vždy. Každý z nás by chcel nakupovať, keď je trh na dne, a svoje podiely predať na jeho vrchole. Načasovať správne tieto dva okamihy je však veľmi ťažké a ešte ťažšie, ak to chcete robiť pravidelne.

Investovanie je o čase na trhu, nie o jeho časovaní. Pokiaľ chcete investovať dlhodobo a máte jasne daný plán, je lepšie pustiť sa do práce hneď.

Spoľahnite sa na silného partnera a začnite investovať s investičným sporením Save for Tomorrow. ​​Už od 50 € mesačne môžete investovať do najväčších spoločností na svetovom akciovom trhu, a to všetko výnosne, flexibilne a bez viazanosti.

Nepremeškajte žiadnu cennú informáciu

Prihláste sa do newslettra a dostávajte WEM Insights pravidelne priamo do vášho mailboxu.